Lubyová: komoly a veszélye annak, hogy 30 millió eurótól esik el Szlovákia
„Ezen örökölt probléma okán annak veszélye fenyeget, hogy az uniós forrásalapokból származó pénzügyi forrásoktól esünk el, mégpedig azért mert azokat az idei év végéig nem sikerül majd kimeríteni. Az összeg mintegy 30 millió euróra tehető" - konstatálta Martina Lubyová oktatásügyi miniszter, aki szerint még ennél is magasabb összeg elveszítése fenyegette az országot. „Az elején horribilis, 72 millió eurós összegről volt szó, de sikerült lecsökkentenünk" – jegyezte meg a miniszter.
Elmondta, bántja őket a dolog, mert az említett összeget hatékony módon lehetett volna felhasználni. „Mindez még nem végleges. Előfordulhat, hogy még sikerül belőle lefaragnunk“ - mondta Lubyová. Szerinte erre akkor nyílna lehetőség, ha az uniós forráspénzek egy részét az úgynevezett pénzügyi eszközökhöz csoportosítanák át, amelyek visszatéríthető összegek.
A minisztérium vizsgálja ennek lehetőségeit. Lubyová azt javasolta az Európai Bizottságnak (EB), hogy a négy, Brüsszel által megállított pályázati felhívás fokozatosan kerüljenek feloldásra, attól függően, hogy Szlovákiának hogyan sikerül megindokolnia, hogy az uniós forráselosztás szabályai transzparens módon kerültek átalakításra. A miniszter asszony szerint az EB elégedett volt azzal, hogy Szlovákia hétfőn (9.18.) törölte a problémás, hosszú távú stratégiai kutatás-fejlesztés támogatását célzó felhívást.
Azt követően, hogy az ország igazolni tudja, hogy képes a versenykiírás átláthatóvá tételének akcióterve teljesítésére, a pályázati felhívás újra kiírásra kerül. A miniszter becslése szerint mindez a jövő év elejére következhetne be. Mindeközben elismerte, hogy vélhetően kisebb forráseszköz mellett valósulhat meg.
A második, már szerződésben lekötött ipari kutatás-fejlesztési központokra vonatkozó felhívás esetében már folyamatban az Állami Számvevőszék (NKÚ) vizsgálata. Lubyová azt nem tudta megmondani, hogy beteljesíti-e elődje arra vonatkozó ígéretét, hogy ezen szerződésben lekötött projektek esetében nyilvános meghallgatást valósít meg.
A miniszter egyúttal elutasította, hogy a már megejtett személyi felelősségre vonáson túl, továbbiakra kellene sort keríteni. „Ha személyes felelősöket kellene találnom, akkor vélhetően a teljes köztársaságot menesztenem kellene, beleértve az Európai Bizottságot is“ - mondta.
„Ennek a botránynak megannyi szereplője volt, s sok olyan személy járt el valamilyen úton-módon járt el, akinek talán az adott pillanatban nem kellett volna cselekednie, így abba a helyzetbe jutottunk, ahol most vagyunk. Tehát, azok, akik meghatározták a szabályokat, jobban is meghatározhatták volna azokat, azok, akik talán megszegték őket, nem kellett volna, hogy megszegjék, azok, akik beszéltek róla, talán megnézhették volna, hogy miről is beszélünk, azok, akik elolvasták és leállították, talán nem kellett volna, hogy mindent leállítsanak. Megszemélyesíteni ezt a felelősséget lehetetlen, mert ez mindannyiunk, a Szlovák Köztársaság eredménye“ – fűzte hozzá a tárcavezető.