Lovász Irén koncertezik pénteken Pozsonyban – gyűjtés a Carissimi javára
Lovász Irén világszerte az egyik legismertebb magyar népdalénekes, jelenleg a budapesti Károli Gáspár Református Egyetem docense és tudományos kutatója. Az eddig megjelent 14 lemeze között 2 aranylemez is található. Számos kitüntetésben részesült, többek között Bartók Béla-díjban (2006) és a Magyar Művészetért díjban (2009). A sokoldalú alkotóról további információk a www.lovasziren.hu honlapon olvashatók.
Ahogy a péntek esti pozsonyi koncert szervezői ígérik: az esemény az égi és az emberi világ találkozásának ünnepi pillanatává válhat.
„Az Égi hang (Sacred voice) című koncertanyag a Gyógyító hangok című lemezsorozatom első darabja, ami 2006-ban jelent meg, s a magyar népköltészet azon szakrális énekeit öleli fel, amelyek véleményem szerint a szakralitás megőrzésének – megélésének legszebb dalai. Ezenkívül majd Mária-himnuszok, zsoltárok, középkori latin nyelvű gregorián és többszólamú énekek is elhangzanak. Ezeket mindig szakrális, akusztikus terekben szeretjük bemutatni. Először a budavári Nagyboldogasszony-templomban zenghettek, majd olyan fantasztikus gótikus katedrálisokban, mint amilyen a brüsszeli és a zágrábi székesegyház. Nagyon-nagyon örülök annak, hogy ez a műsor végre Pozsonyba is eljut. Felettébb várom már a péntek estét, mert az óvárosi Ferences templomban még sosem énekeltem, és Pozsonyban is legutóbb bő egy évtizeddel ezelőtt, a Ghymes együttes vendégeként, annak ottani klubjában léptem fel“ – nyilatkozta a közelgő zenei esemény kapcsán a Hírek.sk-nak a jeles előadóművész.
Portálunk kérdésére, hogy gyakran látogat-e el, illetve koncertezik-e a Felvidék más tájain, Lovász Irén elmondta, rendszeresen a gútai lovasíjász barátainál (a Vermes-tanyán) táboroztatja a gyermekeit, s oda időnként ő is jár éneket tanítani. Legutóbb két évvel ezelőtt a bényi rotundában, illetve katolikus templomban adott egy jól sikerült, nagyon emlékezetes Égi hang-koncertet. Korábban pedig szintén advent idején Kassán lépett fel. Különös szép emlék számára a zalabai református templomban tartott koncert a Szikince fesztiválon. "A pozsonyi koncerten Ágoston Béla fúvós hangszereken (dudán, furulyán, kavalon, szaxofonon és fujarán) játszik, Mizsei Zoltán zenetörténész és egyházzenész kollégám, a Zeneakadémia oktatója pedig énekel, valamint orgonán, pszaltériumon, középkori hárfán és udun játszik. A koncert különlegessége, hogy vendégünk lesz Stano Palúch pozsonyi hegedűművész, aki más zenészek mellett szintén közreműködött a 2000-ben készített Wide is the Danube című lemezünkön. Annak címadó dalát egy zoboralji ének (Széles az a Duna) adta. Egyetemistaként ugyanis én is Kodály nyomdokain haladva, végigjártam Zoboralja hagyományőrző falvait. Az ottani gyűjtéseim meghatározó élményeimmé váltak... Mitagadás, nagyon megkedveltem Stano improvizatív játékát és hihetetlen stílusérzékét. Nemrég Budapesten , a Művészetek Palotájában találkoztunk, és örömmel vettem, hogy elfogadta a pozsonyi koncertemre szóló meghívásomat. Nagyon remélem, hogy a neve majd a szlovák zenekedvelőket is bevonzza a pozsonyi koncertünkre. Szeretek más kultúrát képviselő, más nyelven zenélő-éneklő kollégákkal együtt koncertezni“.
Lovász Irén idejétől függően örömmel tesz eleget minden fellépésre szóló meghívásnak, Felvidéken is szívesebben koncertezne az eddiginél gyakrabban.
A közeljövőre a művésznek már a tervei is megvannak. „Három gyermekem nevelése mellett is sok mindenre jut időm. A pozsonyi koncertemet követően, december 15-én 20 órától a Brüsszeli Magyar Intézet meghívásának teszek majd eleget. Ott az új Hangtájkép című lemezünket mutatjuk be, akárcsak február 5-én a budapesti Művészetek Palotájában. Közben az új lemez anyagán is gondolkodom, de arról még korai lenne beszélni. Nagyon érdekes kutatásokban is részt veszek, amelyek eredményeit különféle konferenciákon adom hírül. A legújabb kutatási területem az archeoakusztika, amellyel kapcsolatban nemrég Isztambulban tartottak nemzetközi kongresszust. Az ottani előadásomon éppen egy nagyon érdekes felvidéki vonatkozású témáról, a bényi rotunda akusztikájáról is beszéltem. Annak titkait egy nemzetközi kutatócsoporttal együtt szeretném feltárni, tehát e célból is hamarosan visszatérek a Felvidékre. Persze, az egyetemen is bőven akad dolgom: félévhez közeledve éppen a hallgatóim jegyeit zárom le. Hangsúlyoznám: minden évben nagyon sok érzelmileg, erkölcsileg és szellemileg is jól megalapozott felvidéki diák érkezik az egyetemünkre...“ – mondta a művész.
Azt is elárulta, hogy a közelgő ünnepek alatt a három egyetemista gyermekével együtt a Balatonszabadiban élő édesanyját is meglátogatják majd. „Ilyenkor több időnk jut egymásra, mert a munkanapokon mindegyikük másutt tanul, és már félig kirepült a családi fészekből. Kristóf nagyfiam szociológusnak készül, az ikerlányaim közül Panni környezetvédelmet tanul, Juli pedig építészmérnök-hallgató. Az együttléteink során mindig bőven akad mit mesélnünk egymásnak“ – egészítette ki az elmondottakat.
Végül Lovász Irén elmondta, minden zeneszeretőt szeretettel vár a pénteki koncertre. „A felnőtteknek és a nagyobb gyermekeknek egyaránt ajánlom a pénteki koncertünk meghallgatását. A kisebbeknek nem annyira, mert az erősítés nélküli akusztikus koncertünkön szükség lesz a teljes elcsendesülésre, befelé fordulásra, koncentrációra. Mindazoknak, akik vágynak az elmélyülésre, a megnyugvásra, a lelki feltöltődésre és az égi áldásra. Tapasztalataim szerint az efféle szakrális terekben nagyon nagy erőt kap az emberi hang és az archaikus hangszerek sokasága. Nagy szeretettel várjuk a mindezt befogadni vágyó hallgatóságot!“.
A koncert után önkéntes pénzadománnyal lehet segíteni a fogyatékkal élő felvidéki magyarok életét bő 13 éve többféleképpen segítő Carissimi Nonprofit Alapot, amelyről a www.carissimi.sk honlapon a többi között ez olvasható: „Jótékonysági alapunkat a Pozsonyi Kerületi Hivatal 2002 augusztusában jegyezte be. Segíteni szeretnénk fogyatékos és egészségkárosodott gyermeket nevelő, főként magyar családoknak súlyos gondjaik leküzdésében. A szülők és a pedagógusok munkáját szakirodalommal és előadások szervezésével is támogatjuk. Felhívjuk a figyelmet a fogyatékossággal élő emberek nehézségeire, a külső és belső akadályokra, amelyekkel meg kell küzdeniük, s rendezvényeinkkel megpróbálkozunk ezeknek az akadályoknak az elhárításával. Carissimi – Esély a fogyatékos és egészségkárosodott embereknek címmel magyar nyelvű ismeretterjesztő kéthavi lapot jelentetünk meg. Mindenkinek a segítségét szívesen fogadjuk, és a támogatásokat köszönjük“. Remélhetőleg a szeretet ünnepe előtt sokan lesznek, akik a különleges zenei élményért cserébe szívesen adakoznak majd a nemes cél érdekében.