Lélektöltő dalokkal és muzsikával ünnepeltük a zene világnapját Komáromban KÉPEKKEL
Több korosztály képviselői kedden délután, ragyogó napsütésben ünnepelhették a zene világnapját a komáromi Klapka téren. A helyi művészeti alapiskola pedagógusai és tanítványaik – a műfaji változatosságra is ügyelve -- egyórás koncerten nyújtottak ízelítőt a zeneirodalom gyöngyszemeiből és saját tudásukból. A fülbemászó dallamok mosolyt csaltak a szereplők hozzátartozói és a teraszokon kávézgató -- fagyizgató érdeklődők arcára.
Yehudi Menuhin (New York, 1916. április 22 – Berlin, 1999. március 12.) amerikai hegedűművész és karmester 1975-ben javasolta azt, hogy október 1-én az egész bolygónkon a zenének jusson a főszerep – ünnepeljük együtt a zene világnapját.
„Arra szeretnék buzdítani minden várost, falut és országot, hogy rendezzenek sokféle zenei eseményt ezen a napon. Örülnék ha nemcsak koncerteken, rádióműsorokban szólalnának meg régi és főként mai művek, hanem spontán megnyilvánulásként utcákon és tereken is muzsikálnának énekesek, kórusok, jazz-zenészek és a komolyzene legjelentősebb előadói. Ehhez hasonlót láttunk már néhány városban: például San Franciscóban, sőt a zajos New Yorkban is, amikor a legforgalmasabb útkereszteződéseknél a Manhattan és a Julliard Zeneiskola fiatal hallgatói játszottak a járókelőknek. A régi holland orgona-tekerőket, a nápolyi tenoristákat, az énekmondókat és a trubadúrokat juttatták eszembe és azt, hogy e hagyományokat érdemes újra életre kelteni” – fejtette ki közel fél évszázaddal ezelőtt Menuhin Mester.
Az UNESCO Nemzetközi Tanácsa elfogadta a javaslatát, vallva, hogy a zene, ami az ember legősibb, nyelvnél is régebbi kifejezési formája, eszköze, közelebb hozza egymáshoz az embereket és a kultúrákat. Miközben segíti egymás zenei kincsének jobb megismerését, a zeneművészet legnagyobb alakjaira is emlékeztet. Menuhin e szavakkal köszöntötte az első alkalommal megünnepelt világnapot: „A zene a káoszból rendet teremt, a ritmus a széttartót egységbe fogja, a melódia a megszakítottat folytonossá varázsolja, a harmónia az össze nem illőket összeegyezteti”.
Barkóci Sándor művésztanár, a Komáromi Művészeti Alapiskola igazgatója a Ma7-nek elmondta: intézményük több évvel ezelőtt helyi hagyományt teremtett a zene világnapjának megünneplésével, amit ő igazgatóként második éve tovább éltet.
„ Erre mindig azon az október elsejéhez közeli napon kerül sor, amikor egyidejűleg a legtöbb pedagógusuk ér rá arra, hogy a legtehetségesebb tanítványaival közös, ingyenes koncertet adjon a Klapka téren. Az idén erre ma nyílt lehetőségünk. A célunk az, hogy a hallgatóságot tartalmasan szórakoztassuk, s a figyelmüket a szívderítő, gondűző zenére, dalokra, valamint iskolánk tevékenységére irányítsuk. A családok apraját-nagyját és a zenepedagógusokat is jóleső érzéssel tölti el a zene világnapjának közös ünneplése, aminek ma a kitűnő nyárias időjárás is kedvezett, s elég sok érdeklődőt vonzott a térre. Ha a Jóisten is úgy akarja, akkor jövőre folytatás következik…” – nyilatkozta a direktor.
Egyebek mellett hallhattuk Smirnova Rondo tarantelláját, Schubert 2 Ländlery és Schneider-Trnavský Beültettem kis kertemet című művét, továbbá Bach: Suita h-molját, Schumann Fantasztikus táncát…, valamint részletet a Játékkészítő című musicalből, Rúzsa Magdi Vigyázz a madárra című örökzöldjét, a P. Mobil együttestől a Ha újrakezdeném, az Edda Művektől pedig az Álmodtam egy világot magamnak című slágert.
A színes összeállítás, amely során egyebek mellett fuvola-, hegedű-, zongora-, gitárjátékot és nagyszerű énekhangokat is hallhattunk, az iskolai zenekar (művészeti vezetője: Kulin Eduárd) fellépésével zárult. Annak során felcsendült a Beat it című Michael Jackson-dal és Beethoven Örömódája. Mindezek hallatán egyetérthetünk Nicholas Sparks amerikai íróval, aki szerint „a zene az angyalok énekével vetekszik szépségét tekintve”. Végül Barkóci iskolaigazgató megköszönte a szereplők fellépését és a figyelmes hallgatóság részvételét.