Lélektől lélekig szárnyal Korpás Éva Fecskéje
Korpás Éva Fecském című december 11-én megjelent új lemeze számainak középpontjában, akárcsak az előző Szerelem, szerelem című lemezén, a népdal áll, az képezi az alapot. A dalok köré szőtt zene azonban más ízt ad a népdalnak, mint ha az autentikus népzenei kísérettel szólalna meg. Ezt a hangzást a különböző műfajokat képviselő zenészek, azokon belüli jártasságukat kamatoztatva biztosítják, s ily´ módon színesítik magát a népdalt. Az akusztikus dzsessz, a folk, a kortárs klasszikus zene és a könnyűzene elemei ötvöződnek ebben a zenei világban. A stílusok e fúziója nemcsak egyszerű kísérletet jelent, hanem gondosan megkomponált folyamatokkal megtarkítva izgalmas zenei élményt kíván nyújtani az azt befogadó hallgatóságnak.
A péntek esti zenei esemény elején Korpás Árpád műsorvezető, Éva unokatestvére először az újlóti (Ve¾ké Lovce) származású Korpás család több nemzedékének magyar kultúraszolgálatát emelte ki, amiről az utódok is példát vehetnek. Hangsúlyozta: értéksorvasztó, gagyival elárasztott világunkban sokszor üresség telepszik ránk, alig találunk támpontokat, hiteles forrásokat. Ebben is segítségünkre lehet azonban Korpás Éva munkássága, illetve legújabb lemeze... Majd a Jókai Színház színpadán öt év után ismét megjelent a közkedvelt népdalénekes és zenekarának négy tagja: Sipos Dávid (szaxofon, programming), Madarász András (billentyűs hangszerek, gitárok), Lelkes Tibor (nagybőgő), a Ghymes együttesben is zenélő Varjú Attila (dobok, perkussziók), a továbbiakban pedig Madarász Veronika (billentyűs hangszerek) is közreműködött.
Felcsendültek a várva várt dalok: Virágos kenderem elázott a tóba... Holtig bánom, amit cselekedtem... Ne sirasd gyöngykoszorúdat... Fecském, fecském, édes fecském... Édesanyám rózsafája... Este van, este van... Közben Éva keresztlánya, a népdalénekesi pályája elején járó Korpás Réka is helyet kapott a műsorban, valamint Sipos Dávid és Madarász András is dalra fakadt. A háttérben kivetítőn megjelenő lánya, Lakatos Lili pedig látványos ritmikus gimnasztikai bemutatót tartott, mivel mexikói tanulmányai miatt személyesen nem lehetett jelen a koncerten.
Korpás Éva a CD-címválasztásának kulisszatitkaiba is beavatta a jelenlevőket: „Amikor a lemezmunkálatok során eljutottam a címválasztás pontjáig, szerettem volna egy frappáns, a zenei hanganyag hangulatát lefestő és érzékeltető, átfogó kifejezést találni. Sorra vettem a reperoárt, a népdalok címei közt kezdtem keresgélni. Egyetlen dal kezdősora szólt ily´módon hozzám: Fecském, fecském. Talán ez nem is olyan véletlen. Bár először azért barátkoznom kellett a gondolattal, de amikor grafikusom, Decsi Kati szorgalmazására elolvastam a fecske szó jelentését, abban a pillanatban éreztem, hogy ez az enyém. Rám talált a cím! Azonnal szertefoszlott minden bizonytalanságom ezzel kapcsolatban. A fecske ugyanis jelképe a jónak, a hűségnek, a boldogságnak. Előhírnöke az újjászületésnek, a kedvező változásnak. Ugyanakkor persze a szomorúság is rá tud telepedni olykor-olykor. Egy kedves madárkáról van szó, aki hol sír, hol nevet, akárcsak mi, emberek. Remélem, az én fecském másnak is kedves lesz! Nem utolsósorban Lilikémnek, a messzi kisfecskémnek ajánlottam új lemezemet“.
Az est fénypontjaként a szereplőkkel régóta együttműködő Farnbauer Péter producer, zenei rendező, hangmérnök, a hajdani Elán zenekar tagja pezsgővel keresztelte meg az új CD-t, és elismerő hangon szólt a csapat tagjairól. Ez alkalommal sem maradhatott el a hallgatósággal közös, önfeledt éneklés és a támogatók felsorolása, amelyek közül a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) és a szlovák kulturális minisztérium sem hiányzott. Örvendetes, hogy már tájainkon is egyre több vállalkozó és cég (ez esetben kiemelendő az Unipharma Rt.) érzi úgy, hogy támogatnia kell a kulturális értékteremtést.
A hosszú vastapssal végződő koncert után a Hírek.sk Korpás Évától először azt kérdezte, hogy milyen érzés volt 5 év után ismét a Jókai Színházban koncertezni.
„Bár lemezbemutató koncertet az eltelt öt év során már többször is tartottunk, de nagyon jó, fennkölt érzést jelentett visszatérni a Jókai Színház színpadára. Nagyszerű volt ez a közönség, nagyon élveztük az együttlétet. Örömmel töltött el bennünket az, hogy ilyen sokan eljöttek, kíváncsiak voltak az új lemezünkre“ - felelte.
Mint mondta, a magyar népdalok feldolgozásával az a céljuk, hogy azokat közelebb hozzák a hallgatóság azon köreihez is, amelyek esetleg eddig nem is voltak népzene- és népdalrajongók: „ Az autentikus népzene rajongóin kívül egy másik rétegnek is meg akarjuk mutatni azt, hogy milyen csodálatosak a népdalaink. Azokra kissé más köntöst öltöttünk, s egy olyan zenei világgal vettük körül, ami hozzám és a zenészekhez is közelálló. Sok helyen szeretnénk népszerűsíteni a dalokat“.
Vajon az énekes és a tehetséges zenészek mikor és hogyan találtak egymásra – hangzott portálunk következő kérdése, amely kapcsán kiderült: „Mindnyájan régóta ismerjük egymást. Varjú Attila alapiskolai osztálytársam volt. Madarász Andrissal tíz éve dolgozom együtt, Lelkes Tibivel pedig talán még régebb óta szereplünk együtt egy népzenei műsorban. Sipos Dávidot pár évvel ezelőtt ismertem meg, és felkértem őt arra, hogy szintén vegyen részt a közös munkánkban“.
A CD-keresztelőn Farnbauer Péter elárulta, hogy a kis csapat a stúdiófelvételek során a nehezebb utat választotta: nem külön-külön, hanem egyszerre vették fel az összes CD-re szánt dalt. „ Azért határoztunk így, mert sokkal nagyobb élet van egy-egy olyan számban, amit együtt, egyszerre muzsikálunk fel, mintha külön-külön játszanánk fel azokat“ - indokolta a közös döntést Korpás Éva.
Végül a tervezett lemezbemutató turné és az új CD árusításával kapcsolatban elmondta, remélik, hogy sok hazai és külföldi meghívásnak tehetnek majd eleget, sokfelé koncertezhetnek. "Mivel ezt a CD-t a budapesti Gryllus Kiadó jelentette meg, ezért az a magyarországi hanglemezboltokban biztosan kapható lesz, és a Szlovákia magyarlakta helységeiben működő könyvesboltokból sem hiányozhat“ - mondta végül Korpás Éva.