2013. február 23., 16:17

Lacza Gergely: Váljon közös érdekünkké az értékek megőrzése

DUNASZERDAHELY. Február 23-án, szombaton este hét órától kerül sor a Harmónia 2013 díjkiosztó gálára a dunaszerdahelyi Városi Művelődési Központban. Az esemény apropóján Lacza Gergelyt, a Szlovákiai Magyar Zenészek Egyesületének (SZMAZE) elnökét, a Harmónia-díj egyik alapítóját kérdeztük a rendezvény küldetéséről.

„Az idei fesztivál előkészítése már akkor elkezdődött, amikor az előző véget ért! Folyamatosan gyűjtöttük az információkat arról, hogy mely előadók, fellépő művészek és további vendégek lesznek majd biztosan jelen a dunaszerdahelyi eseményen. Örvendetes hír, hogy a beharangozott sztárvendégek közül mindenképpen itt lesz St. Martin, Malek Andrea a Rév zenekarral, Ferenczi Gyuri a História zenekarral és sok más hazai előadó" - nyilatkozta Lacza Gergely.

A szervezők eredetileg úgy tervezték, hogy felváltva a révkomáromi Jókai Színházban, a kassai Thália Színházban és az Ifjú Szívek Táncszínházának pozsonyi székhelyén zajlik majd a díjkiosztó gála. "Sajnos, mivel a Tháliában éppen átalakítási munkálatok folynak, pótmegoldásként a dunaszerdahelyi VMK-t választottuk, ahol nagy segítőkészségre találtunk. Jövőre mindenképpen Kassán szervezkedünk majd, hiszen több kelet-szlovákiai tehetség is esélyes a győzelemre“ - mondta Lacza Gergely.

A Harmónia-díj elnyerése az erkölcsi győzelmen túl elsősorban arról szól, hogy a felvidéki zenei tehetségeknek bemutatkozási lehetőséget nyújtson. "Az erkölcsi elismeréshez a szerény anyagi kereteinkhez mérten némi anyagi elismerés is párosul. Előrelépést jelent, hogy a tavalyi 6 kategória helyett idén már 9 kategóriában oszthatunk ki díjakat, és ha több pénzünk lesz, akkor ilyen téren további bővítés is várható. Reméljük, hogy a hazai kulturális rendezvények szervezői is egyre gyakrabban hívják majd meg fellépni a felvidéki tehetségeket a néha kétes értékű produkciókkal előrukkoló, külföldi sztárok helyett. A Harmónia-díjat polgári társulásként jegyeztettük be, még csak kis tőkével rendelkezünk, ami korlátozza a lehetőségeinket. Mi csak a kezdőlökést tudjuk megadni az előadóknak és a zenekaroknak, akikre talán éppen e gálán figyelnek fel a mecénás-jelöltek...“ – magyarázta Lacza hozzáfűzve: könnyebb sikert aratni a hazainál jóval nagyobb, amerikai vagy nyugat-európai zenei piacokon.

"Például egy Amerikában befutó előadó több millió hanghordozója eladható, míg a kicsi szlovákiai magyar piacon már pár száz hanghordozó eladása is komoly sikernek számít. A klipek forgatás is gyakran az anyagi helyzetünktől függ. Emiatt a mi kitörési lehetőségeink sokkal kisebbek“ – ecsetelte a hazai magyar előadók csöppet sem irigylésre méltó helyzetét Lacza Gergely rámutatva: bizonyos stílusú zenéknek ma már saját rádióállomásaik, CD-kiadóik, klubjaik vannak sok országban. "Tudatosan keresni kell ezeket a lehetőségeket és élni azokkal – számunkra is ez lehet a járható út! A legtehetségesebb zenészek a zenélésből is biztosíthatják a saját megélhetésüket, ennek klasszikus példája a Ghymes együttes. Ahogy nekik sikerült az áttörés, úgy más tehetségek előtt is megnyílhatnak a bel- és külföldi kapuk. Persze, ennek érdekében nagyon sokat kell dolgozni, nem szabad feladni a küzdelmet és hát némi szerencsére is szükség van. Szerintem igazi sikernek az számít, ha a felvidéki gyökereink megőrzésével boldogulunk, nem pedig beolvadunk egy külföldi produkcióba“ – állította Lacza. 

A Szlovákiai Magyar Zenészek Egyesülete  hiányolja a hazai mecénásréteget, azoknak a tehetős vállalkozóknak a létét, akik hajlandóak lennének támogatni a háttérbe szoruló művészetet. "Váljon végre közös érdekünkké az értékek megőrzése és újak létrehozása! Kérem mindazokat, akik tehetik, álljanak a Harmónia-díj ügye mellé, támogassák a hazai tehetségeinket, hogy könnyebben boldogulhassanak!“ - hangzik az egyesület elnökének kívánsága.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.