2017. február 7., 10:35

Kudarccal végződött az űrszemét begyűjtését célzó japán kísérlet

TOKIÓ. Kudarccal végződött az a japán kísérlet, hogy eltakarítsák a Föld körüli pályán keringő űrszemetet, mivel a különleges berendezés nem lépett működésbe - jelentette be kedden a japán űrkutatási hivatal (JAXA).
201702061737520.jap01.jpg
Galéria
+2 kép a galériában

Becslések szerint több mint százmillió űrszemét, köztük régi műholdak berendezései, rakéták darabjai keringenek a Föld körül, amelyek a jövőben veszélyt jelenthetnek az űrkutatásokra.

A japán űrkutatási hivatal decemberben a Nemzetközi Ûrállomásra (ISS) küldött egy különleges berendezést mintegy 700 méter hosszú elektromos kábellel, azzal a feladattal, hogy lelassítsa és alacsonyabb pályára terelje az űrszemétmaradványokat. A szakemberek azt remélték, hogy ezáltal az űrszemét a Föld légkörébe jut, ahol elég, még mielőtt lezuhanna a bolygóra.

A vékony acél- és alumíniumhuzalokból álló kábelt a Nemzetközi Ûrállomásra decemberben küldött Kotonori-6 japán teherűrhajóból bocsátották volna ki. A JAXA tudósai és egy halászhálót gyártó japán vállalat által fejlesztett kísérleti rendszer azonban nem tudta működésbe hozni a kábelt még az előtt, hogy a Nemzetközi Ûrállomásról január 28-án levált japán teherűrhajó hétfőn visszatért a Föld légkörébe.

"Úgy véljük, hogy a kábel nem tudott működésbe lépni. Az űrszemét eltakarítását célzó technológia még a kezdeti szakaszában van" - hangoztatta Inue Kojcsi projektvezető.

A japán tudós hozzátette, hogy az űrkutatási hivatal folytatni fogja erőfeszítéseit arra, hogy a különleges technológiát használhatóvá tegye.

A japán űrkutatási hivatalt az elmúlt hónapokban több kudarc is érte, január 15-én felbocsátották a világ legkisebb űrrakétáját, amely műholdat állított volna Föld körüli pályára, ám a rakéta a tengerbe zuhant. Múlt év februárjában felbocsátották a Hitomi röntgenteleszkópos csillagászati kutatóműholdat, ám már márciusban megszakadt vele a kapcsolat.

201702061737520.jap01.jpg
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.