Komáromi orgonakoncertekkel a rászoruló gyermekekért
Robert Zavaczki, erdélyi származású, Grácban élő orgonaművész-kántor-kórusvezető e hétvégén két jótékonysági koncertet ad a szociálisan hátrányos helyzetben levő gyermekek javára. A Duna két partján megvalósuló komáromi esemény mindkét helyszínen a Rotary Club, illetve odaát a Vivace zenei egyesület társszervezésében valósul meg.
November 16-án 18 órától a dél-komáromi református templomban, majd 18-án 18 órától az észak-komáromi Szent András Bazilikában csendül fel Antonio Vivaldi, Johann Sebastian Bach, Joseph Haydn és Antalffy-Zsiross Dezső lélekmelengető muzsikája.
Mivel Robert Zavaczki folyamatosan zenél, illetve énekel a gráci dómban és több templomban, bokros teendői közepette olvasóinknak őt a perbetei származású felesége, Tóth Zsuzsanna Napsugár néprajzos mutatta be.
„Robi a romániai Máramaros megye Felsővisó német városrészében, magyar édesanya és német édesapa gyermekeként látta meg a napvilágot. Bár a családjában nem volt hivatásos zenész, ám már kisgyermekként nagy vonzalmat érzett a zenélés és az éneklés iránt. Előbb harmonikázni, majd orgonálni tanult. Már tizenötéves korától szentmiséken orgonált. Miután első jelentkezésre felvették, először a kolozsvári Gheorghe Dima Zeneakadémián koncertorgonistának készült. Mivel ezt kevésnek érezte, ezért később ráadásként a Gráci Zeneakadémia kántor szakán jövendő egyházzenészként templomi éneket és kórusvezetést is tanult. Immár hivatásos kántorként naponta több gráci templomban, illetve a dómban kamatoztatja sokrétű tudását” – foglalta össze röviden férje eddigi pályáját a fiatalasszony.
Hozzátette: párja korábban még sosem lépett fel a Felvidéken. A komáromi koncertezésre vonatkozó felkérés gyökerei az itteni Berek-irodában tartott szilveszteri bulira nyúlnak vissza.
„Az édesanyám, Benyó Erzsébet Berek-irodájában tartott szilveszteri összejövetelen a párommal mi is jelen voltunk. Miközben zenélgettünk és beszélgettünk, többen említették, hogy még nem voltak orgonakoncerten, és szívesen meghallgatnák a játékát. Ezért anyu kapcsolatba lépett a zenés programokat gyakran szervező Klemen Teréziával, s a Rotary Clubon, valamint a dél-komáromi Vivace zenei egyesületen keresztül Komárom mindkét részében megszerveztek egy-egy koncertet. A koncerteken a rászoruló gyermekek javára tervezett adománygyűjtést is ők bonyolítják le” – árulta el.
Végül a hangszerek királynőjének nevezett orgonáról fontosnak tartotta elmondani: „Az orgona egy nagyon összetett hangszer, amelyet nehéz igazán szépen megszólaltatni. Ezért kevés fiatal jelentkezik a zeneakadémiák orgona szakára. Az orgonából ugyanis az egyes regiszterekkel különféle hangszerek, így a trombiták, a kürtök, a furulyák... hangzása csalható elő. Az orgonista valójában annak többsoros billentyűzetén, illetve a lábával párhuzamosan több hangszeren játszik, s ekképp akár egy szimfonikus zenekart is helyettesíteni tud. Ez a további hangszerekéhez nem hasonlítható, komplex hangzás szinte elvarázsolja a hallgatóságot. Bizonyára szép zenei élményben lesz részük mindazoknak, akik beülnek a hétvégi koncertekre. Sőt, karácsony közeledtével az adakozás jóleső érzésével is gazdagodhatnak“.