Kiosztották a Harmónia zenei-díjakat
Megvalósult egy régi álom. Szombaton este a felvidéki szólistákat és együtteseket díjazták egy nagyszabású gálán a Jókai Színházban. A Harmónia Díjat odaítélő kuratórium tagjai közül megjelentek többek között Buják Andor zenész, a Réghymese zenekar tagja, Czajlkik József, a kassai Thália Színház igazgatója és Dusík Gábor zeneszerző.
A legjobb fiatal muzsikus díját Farnbauer Péter zenész, zeneszerző, stúdiótulajdonos adta át Gyöpös Krisztina zongoristának. „Most Brahms a kedvenc zeneszerzőm. Tőle játszok egy Schumann-variációk című darabot. Boldog voltam, amikor a szervezők tudatták, két kategóriában is jelölt vagyok. Most pedig szárnyalok, hogy megnyertem a díjat – mondta portálunknak az ifjú zongorista, aki negyedéves a pozsonyi konzervatóriumban, és több éve a bécsi zeneakadémia előkészítőjébe jár.
A legjobb énekes, szólista kategóriájában Szarka Tamás Kossuth-díjas előadóművész, a Ghymes együttes egyik frontembere kapta a díjat, aki elfoglaltságai miatt nem tudott részt venni a gálán. A legjobb hangszeres muzsikus díját Lakatos Róbert brácsaművész vehette át Zsákovics László révkomáromi zeneszerzőtől, zenésztől, tanártól. „Tavaly ilyenkor nyertünk Fonogram Zenei Díjat a Rendhagyó Prímástalákozó című produkcióval, most itt van a kezemben a Harmónia Díj, jövőre remélem kapok egy brácsa-díjat, és akkor lehet aranyfelvételeket készíteni” – nyilatkozta a Hírek.sk portálnak a művész.
A legjobb együttesnek járó, Harmónia-díjat a Kor-Zár együttes érdemelte ki. Fellépés miatt ők sem voltak jelen a gálán.
Az év dala Az utca az én hazám című szerzemény lett. A somorjai Rómeó Vérzik együttes tagjainak Bárdos Ágnes előadóművész, televíziós szerkesztő adta át a díjat. „Bíztunk benne, hogy valamilyen díjat hazavihetünk. Nagy öröm, hogy a mi dalunk lett az Év dala. Ezt megünnepeljük majd a rajongóinkkal mégpedig úgy, hogy augusztus 24-én tartunk egy ingyenes koncertet Somorján, ahová mindenkit várunk” – tudatta portálunkkal Kovács Koppány, a zenekar frontembere.
Az életműdíj átadása előtt Tóth Tibor színházigazgató, a szakmai kuratórium elnöke elmondta, ez a díj mérföldkő, eljutatta tulajdonosát valahonnan valahová. Tőle Stirber Lajos révkomáromi zenepedagógus, karnagy, publicista, számos révkomáromi kórus alapítója vehette át az elismerést. „Nem nagyon ismerjük egymást a kultúra vonalán. Okvetlenül kellenek az ilyen fórumok” – mondta portálunknak.
A díjátadást kísérő gálaműsorban neves előadóművészek és csoportok léptek a közönség elé, közöttük az ipolybalogi Szent Korona Kórus, Korpás Éva és a Ritka Magyar Folk Band, Bródy János valamint a Szepsi Magyar Tannyelvű Alapiskola és Gimnázium énekkara.
Lábszky Olivér ötletgazda a Hírek.sk-nak beszámolt arról, hogy jövőre a kassai Thália Színházban kerül sor a Harmónia Szlovákiai Magyar Zenei Díjak átadására. Lacza Gergely társzervező, a Szlovákiai Magyar Zenészek Egyesületének elnöke hozzáfűzte, még egy ilyen csapatot össze tudtak volna hozni azokból a felvidéki zenészekből, akik nem voltak jelen az első Harmónia-díjátadón.