2016. június 29., 20:13

Kerényi Miklós Gábor: az operett a népek, kultúrák közti kézfogásra is lehetőséget teremt

KOMÁROM. Komárom város önkormányzata a komáromi városi művelődési központ, a Budapesti Operettszínház, valamint a Komárom és Vidéke Célalap együttműködésével, Stubendek László polgármester védnöksége alatt június 29-én a Tiszti Pavilonban tartott sajtótájékoztatón hirdette meg a 10. Nemzetközi Lehár Ferenc Operett Énekversenyt.
201606291926020.ker02.jpg
Galéria
+4 kép a galériában

A versenyt primadonna szóló (drámai és lírai szoprán), bonviván szóló (hőstenor és lírai tenor), valamint szubrett–buffó páros kategóriában hirdették meg. A verseny célja az operett műfaj nemzetközi népszerűsítése és új tehetségek felfedezése.

A Tiszti Pavilonban tartott szerdai sajtótájékoztatón Varga Anna, a komáromi városi művelődési központ (vmk) igazgatónője, Kerényi Miklós Gábor, a Budapesti Operettszínház művészeti vezető-rendezője és Stubendek László, Komárom polgármestere tájékoztatta a média képviselőit az idén ősszel zajló jubileumi, háromfordulós megmérettetés részleteiről.

Varga Anna kiemelte, hogy Kerényi Miklós Gábor, a Budapesti Operettszínház művészeti vezető-rendezője a 10. Nemzetközi Lehár Ferenc Operett Énekverseny kapcsán első kérésre vállalta az együttműködést. Egyebek között ez a színház ingyenesen biztosítja a döntő szimfonikus zenekari kíséretét is. Megjegyezte: az előző énekversenyeken a hazai versenyzőkön kívül csehországi, magyarországi, lengyelországi és oroszországi, továbbá ausztriai, szerbiai és romániai tehetségek is részt vettek. Nyelvi akadály idén sem lesz, hiszen a három forduló során mindenki a saját anyanyelvén énekelhet.

Stubendek polgármester a város egyik jeles szülötte, Lehár Ferenc zeneszerző komáromi kötődéséről szólt, kiemelve: a róla elnevezett énekverseny sok más rangos rendezvénnyel együtt öregbíti Csallóköz kultúraszerető fővárosának régi jó hírnevét. „Büszkék vagyunk zenei örökségünkre, és Komárom városvezetése mindent elkövet annak érdekében, hogy ez a verseny az operetthez méltó legyen“ – szögezte le. Hozzátette: a rendezvényre az ausztriai Bad Ischl városból is hívnak vendégeket, hiszen e városban hunyt el Lehár  Ferenc.

Arra már Kerényi Miklós Gábor hívta fel a figyelmet, hogy a világ a decentralizáció felé tart, s egyre fontosabb, hogy a nagyvárosokon kívül más települések is igazán jó, színvonalas kulturális eseményeknek adjanak otthont, illetve azok ily´módon is őrizzék jeles szülötteik emlékét és szellemiségét. Arról is beszámolt, hogy a Budapesti Operettszínház eddig Siófokkal közösen rendezi meg a Kálmán Imre Operett és Musical Karmester Versenyt, Szabadkával együtt pedig musical-énekversenyt szerveznek.

„Bízom abban, hogy Komárom ezen énekverseny kapcsán egyre nagyobb hírnévre tesz majd szert, s a rendezvény idén minden eddiginél több versenyezni akaró tehetséget vonz. A magyar operett ugyanis egyre inkább visszaköveteli a hajdani helyét – a műfaj újjáéledésének lehetünk tanúi. Nem kell azt régimódian játszani, egyszerűen csak el kell hitetni a nézőkkel azt, hogy a műfaj a szerelemről szól, amibe bele lehet halni! A komáromi énekverseny az operett számára egy újabb injekciót jelent, elhitetve, hogy érdemes ezzel  foglalkozni. Mi, magyarok ebben a műfajban, amelynek van jövője, nagyon erősen az élen állunk. Bennünk ugyanis egyaránt megvan az ahhoz szükséges, déli népekre is jellemző sok szélsőséges érzelem, az érdekes bécsi humor és a csendesen sörözős-csehes szomorúság, a világ tehát tőlünk tanulhatja ezt a műfajt. Az operett a maga őrületével és szépségével a népek, kultúrák közti kézfogásra is lehetőséget teremt. Éljen nagyon sokáig!“ – fejtette ki a Budapesti Operettszínház neves szakembere.

Bár a győzteseknek az 500-3000 euró közti pénzjutalom és minden további jutalom is jól jön, de a szervezők elsődleges célja az operett műfaj nemzetközi népszerűsítése és új tehetségek felfedezése. Olyan hivatásos és műkedvelő énekeseket keresnek, akiknek a tehetségét a jövőben magyarországi képzéseken is csiszolnák, illetve nekik egyfajta ugródeszkaként fellépési lehetőségeket is biztosítanának.

Az énekverseny zsűritagjai éppen ezért több országot képviselnek majd, hogy általuk a tehetséges versenyzőkre (18-30 év közti nőkre és 18-35 év közti férfiakra) sok országban felfigyeljenek. A zsűri tagjait a szervezők együtt választják ki neves európai szakemberek közül, akik a következők: Frankó Tünde Liszt Ferenc-díjas operaénekes, érdemes művész, Szép Gyula, a Kolozsvári Magyar Opera igazgatója, Yehonatan Carmi zenei menedzser, Dagmar Livorová, a Szlovák Zeneművészeti Egyetem opera-operett énekszakos tanára, az ötödik zsűritag személyéről pedig még tárgyalnak.

Az énekverseny I. fordulója (nemzeti selejtezők) szeptember 25-e és október 10-e között lesz, II. fordulójának (középdöntő) október 22-én a komáromi vmk ad otthont, III. fordulóját (döntő) október 23-án szintén a komáromi vmk-ban, gálaestjét pedig a Budapesti Operettszínházban október 24-én, a magyar operett napján tartják.

A 10. Nemzetközi Lehár Ferenc Operett Énekversenyről, amely jelentkezési határideje 2016. szeptember 15., további információk a www.operetta-competition-lehar.sk oldalon, illetve az info@operetta-competition-lehar.sk e-mail-címen szerezhetők, valamint ez ügyben a 00421/ 35 7713 547 és 00421/907/799 823-as telefonszámon Csengel Mónika (csengel.monika@gmail.com) hívható, a Budapesti Operettszínház képviseletében pedig a sajtótájékoztatón szintén jelenlevő Sárdi Petra a sardi.perta@operett.hu címen kereshető.

201606291926020.ker02.jpg
Galéria
+4 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.