Jubiláló világhírű zenekar adott remek gálakoncertet Komáromban – KÉPEKKEL
A Budapest Kongresszusi Központban hétfőn tartandó gálakoncertje előtt, december 28-án kétszer lépett fel a komáromi Egressy Béni Városi Művelődési Központban a világhírű, Magyar Örökség- és Hungarikum-díjjal is kitüntetett 100 Tagú Cigányzenekar. A világviszonylatban páratlan együttes feledhetetlen művészi élménnyel gazdagította a hallgatóságot, amely hosszasan zúgó állótapssal fejezte ki háláját a jövőre 40 éves jubilánsnak.
A jelenleg 138 taggal működő megaformációnak mintegy fele fért fel az „Egressy” nagyszínpadára, s a közönség a magyarországi, javarészt cigány származású muzsikusok színe-javát tömörítő zenekart a kétszeri, hozzávetőleg két és fél órás örömzenélése után állva tapsolta vissza, bízva a ráadásban. Sőt, egy lelkes rajongó a színpad szélén elhelyezett ajándékcsomagjával köszönte meg azt, hogy részese lehetett a jó szilveszteri hangulatot is megalapozó csodának.
A kétrészes nívós műsor során a magyar és a nemzetközi komolyzene klasszikus darabjaiból, az egyedi hangszerelésben, csak a „100 Tagúra” jellemző hangzásvilággal gazdagított népzenénkből, valamint nótáinkból és a virtuóz cigánymuzsikából is kaptunk ízelítőt.
Miközben Lehár Ferenc, Kálmán Imre, Strauss, Bizet, Brahms, Verdi…bizonyára az égi páholyból élvezte a fergeteges produkciót, a jó fantáziával bíró hallgatóság egymás után egy operett szereplőjeként parádés bálteremben, majd egy vérpezsdítő bikaviadalon, később pedig a madárcsicsergéstől hangos természet ölén… érezhette magát.
A repertoárból nem hiányozhatott a Pacsirta és a Radetzky induló, miközben a Magyar Köztársaság Arany Érdemkeresztjével kitüntetett, idén 80 éves hegedűművész-főprímáson, Lendvai Csócsi Józsefen kívül, egymást váltva további kiváló prímások, zenészek is vihették a prímet. Micsoda cimbalom szólót és vonó-párbajt is hallhattunk…!
A Magyar Köztársaság Ezüst Érdemkeresztjével jutalmazott Danyi Lőrinc Róbert hegedűművész-prímás, aki 2023-tól a 100 Tagú Cigányzenekar elnöke, egyebek mellett elmondta: az együttes tagjai a magyar és roma kultúra nagyköveteiként hivatásuknak és küldetésüknek tartják a nívós muzsikálást, eddig világszerte több mint ezer koncertet adtak, s két tucat lemezt jelentettek meg.
A már több díjat kiérdemelt zenekar 2000-ben Magyar Örökség-díjban részesült, és a Guinness Rekordok Könyvébe is bekerült. 2014. március 18-tól pedig jogosult a hungarikum kitüntető cím használatára, ugyanis a világhírű művészi és hagyományőrző gyakorlata révén bekerült a Hungarikumok Gyűjteményébe. Közelgő jubileumához az olvasóink nevében is gratulálunk, és további töretlen sikersorozatot kívánunk!