Jövőre Lehár Ferenc és Klapka György Emlékév lesz Komáromban
A Lehár Ferenc Polgári Társulás a komáromi Lehár-szobornál koszorúzással egybekötött megemlékezést tartott április 30-án, mivel 149 évvel ezelőtt a városban ezen a napon született meg a névadójául választott, világhírű zeneszerző.
Május 3-6. között pedig a Komáromi Városi Művelődési Központban zajlik a 11. Nemzetközi Lehár Ferenc Operett Énekverseny, amelynek meghirdetője és védnöke Komárom Város Önkormányzata, szervezője a Komárom és Vidéke Célalap, valamint a Komáromi Városi Művelődési Központ, koprodukciós partnere pedig a Budapesti Operettszínház.
Kulin Eduárd, a helyi Művészeti Alapiskola zenetanárának hegedűjátéka után Keszegh Béla, Komárom polgármestere szólt a jelenlevőkhöz. Hangsúlyozta: a komáromiak felettébb büszkék a városban 1870. április 30-án született és Bad Ischlben 1948. október 24-én elhunyt Lehár Ferencre. Bár az emlékét immár nemzetközi operett énekverseny és a nevét viselő polgári társulás is őrzi, a Lehár-kultuszt és -hagyományt még élőbbé kellene tenni.
Elárulta, hogy a városvezetés jövőre, Lehár születésének 150. évfordulója és Klapka György honvédtábornok születésének 200. évfordulója kapcsán Lehár Ferenc és Klapka György Emlékévet hirdet.
Klemen Terézia, a Lehár Ferenc Polgári Társulás elnöke pedig a zeneszerző 1905. március 31-én Komáromban írt levelével bizonyította, hogy ő személyesen kérte: magyar állampolgárnak tekintsék. Ezzel eldöntve a vitát, hogy magyarnak vagy osztráknak vallja-e magát. A másik vitás kérdés kapcsán, hogy inkább operetteket vagy operákat írt-e, leszögezte: ő egy külön műfajt-kategóriát hozott létre, a sajátos „Lehárt“. A megemlékezés végén a Lehár Ferenc PT, Komárom város és a VMK koszorújával ékesítették a szobrot.
Varga Anna, a VMK igazgatója a közelgő 11. Nemzetközi Lehár Ferenc Operett Énekverseny kapcsán portálunknak elmondta: annak célja a klasszikus operett műfaj nemzetközi népszerűsítése és új tehetségek felfedezése. Primadonna szóló, bonviván szóló és szubrett – buffó páros kategóriában március 20-ig lehetett jelentkezni a hagyományos énekversenyre. A közel félszáz hazai, magyarországi, svájci, horvátországi, romániai, oroszországi és Egyesült Államok-beli jelentkező közül legtöbben a primadonna szóló-kategóriában mérettetnek meg.
A zsűri elnökének Kiss-B. Atilla, Kossuth-díjas operaénekest, a Budapesti Operettszínház február 1-től regnáló főigazgatóját kérték fel, aki szívesen tett eleget kérésüknek. Az ítésztársai is neves európai szakemberek.
A 3 fordulós viadal elődöntőjét – valamennyi nemzeti selejtezőjét március – április folyamán az érintett országokban tartották. A nyilvános középdöntő a komáromi VMK-ban május 3-án 17-20, illetve 4-én 10,30-13, valamint 15-18 óra között, a nyilvános döntő pedig ugyanott május 5-én 18 órától lesz.
A középdöntőben fellépők produkcióinak a megtekintése ingyenes, a díjkiosztással egybekötött vasárnapi döntőre pedig 10, illetve a nyugdíjasoknak 7 eurós belépőjegyet árusítanak a kultúrházban. Kísér a Budapesti Operettszínház Szimfonikus Zenekara. A győztesek és magyarországi művészek részvételével május 6-án, hétfőn a Budapesti Operettszínházban is tartanak gálaestet.