Jótékonysági orgonakoncert Marcelházán
A délután két órakor kezdődő hangverseny fellép Süll Kinga egyházzenész és Rácz Abigél kántor. A belépés ingyenes, de a szervezők adományokat elfogadnak a nemrég vásárolt orgonájuk kiadásainak fedezésére.
A marcelházi gyülekezet a presbitérium döntése alapján idén tavasszal 18 ezer euró értékben vásárolt egy klasszikus orgonát. Az erdélyi orgonaépítők műhelyéből származó hangszert kölcsönből fizették ki. Ennek egy részét, mintegy tízezer eurót, gyülekezeti adakozásnak köszönhetően már törlesztettek is. A fennmaradó 8 ezer eurót a következő évben tervezik visszafizetni. Az adventi jótékonysági koncertet is azzal a céllal szervezik meg december 18-án, hogy az így felajánlott adományokkal a fennmaradó kiadást csökkenthessék.
A marcelházi gyülekezet klasszikus orgonája az erdélyi Csíkszentsimonon készült Sándor Péter okleveles orgonaépítő műhelyében Sándor Péter, Pap Levente, Bakos-Mihály Károly, Sándor Gábor segédletével.
Erdélyben nagy hagyománya van az orgonaépítésnek, amely mesterséget elsősorban az evangélikus szászok művelték. Az általuk készített hangszerek magukon viselték az európai orgonaépítészeti hagyomány jeleit, hangzásviláguk pedig leginkább a dél-német, cseh orgonákéhoz állt a legközelebb. Ez a hatás azonban a mai napig is érezhető egyes erdélyi orgonaépítők orgonáin.
A Marcelházára került orgona szekrénye a modern és a hagyományos erdélyi művészet ötvözete, a természetes anyagok és felületek kihasználásával. Kissé puritán kinézetét faragott homlokzati díszek és gravírozott homlokzati fémsíp töri meg, ezzel azonban nem zavarja meg az eredeti egyszerű sima felületet, ellenkezőleg szervesen illeszkedik abba.
Az orgonaszekrény vadcseresznyefából készült, a regiszterhúzók és a félhangok szilvafából vannak kiképezve, míg az egész hangok ébenfa borítást kaptak. A fasípok fenyőből és tölgyfából készültek, a fémsípok pedig ón és ólom ötvözetből. A hangszer mechanikus csúszka rendszerrel van megépítve és függesztett mechanikával rendelkezik.
Az orgona hangképének összeállításánál első és fontos szempont az istentiszteleti zsoltár éneklés szolgálata, a vezérdallamok kiemelése, de ugyanakkor kisebb koncertdarabok lejátszására is alkalmas a hangszer (különösen régi olasz, németalföldi, barokk szerzők darabjait), zenekari darabokban pedig a continuo-hangszer szerepét is be tudja tölteni. Mindezt a legjobb helykihasználással igyekeztek az orgonaépítők megoldani, hogy kisebb templomban is lehetséges legyen a megfelelő orgonahangzás megteremtése a helyszűke ellenére is.
Az Erdélyben készült orgona tavasszal került Marcelházára, azóta szolgálja a gyülekezeti közös éneklést mindenki megelégedésére.