2012. november 2., 08:57

Ismét meghirdetik a Harmónia – Szlovákiai Magyar Zenei Díjat

DUNASZERDAHELY. A 2. díjátadó ünnepséget február 23-án rendezik meg a Dunaszerdahelyi Városi Művelődési Központban.

A Szlovákiai Magyar Zenészek Egyesülete (SZMAZE), a Szlovákiai Magyar Zenebarátok Társasága, a Csemadok Művelődési Intézete, a Csemadok naszvadi alapszervezete Lábszky Olivér énekes-dalszövegíróval együttműködve 2011-ben alapította meg a Harmónia – Szlovákiai Magyar Zenei Díjat.

A Harmónia 2012 díjak ünnepélyes átadására 2012. február 25-én a Komáromi Jókai Színházban került sor. Lacza Gergely, a szervezőbizottság egyik tagja portálunkat arról tájékoztatta, hogy második alkalommal is meghirdetik a Harmónia – Szlovákiai Magyar Zenei Díjat, amelyet Lábszky Olivér ötlete alapján hoztak létre azzal a céllal, hogy hasonlóképpen a magyarországi Fonogram- illetve a közismert Grammy-díjhoz a szlovákiai magyar muzsikusoknak is legyen végre saját zenei díjuk.


A Harmónia Kuratórium 2013-ban 9 kategóriában oszt ki díjakat:
• Harmónia életműdíj
• A legjobb fiatal muzsikus díja (15-től 25 éves korig)
• A legjobb énekes vagy szólista díja (15 éves kortól)
• A legjobb hangszeres muzsikus díja (15 éves kortól)
• A legjobb zenekar díja (együttes, csoport illetve csapat díja)
• Az év dala (2009 – 2012)
• A legjobb fiatal népzenész díja (15-től 25 éves korig)
• A legjobb énekes vagy szólista díja népművészet kategóriában (15 éves kortól)
• A legjobb zenekar, csoport, népzene kategóriában.

 
„A Harmónia-díj alapítói 2013. január 15-ig várják a magánszemélyek, a szlovákiai magyar kulturális és nonprofit szervezetek jelöléseit, melyek alapján a szakmai kuratórium döntést hoz. Minden magánszemély és szervezet bármelyik kategóriában több jelöltet is javasolhat, de természetesen nem szükséges minden kategóriában jelöltet nevezni. A javaslatot tevő köteles minimum 500 karakterben mellékelni a jelölt életrajzát és szakmailag megindokolni a felterjesztést (a legjobb zenekar díjánál minimum 5 saját szerzeményt kell mellékelnie a nevezőnek). A jelöléseket kizárólag elektronikus úton, a www.harmoniadij.sk oldalon megtalálható jelölési lap kitöltésével fogadjuk el. Énekesek, szólisták és muzsikusok esetében a jelöltnek magyar nemzetiségűnek és szlovák állampolgárnak kell lennie. Zenekarok, együttesek, csoportok, csapatok esetében a tagok döntő többségének magyar nemzetiségűnek és szlovák állampolgárnak, székhelyüknek pedig a Szlovák Köztársaság területén kell lennie. Az év dala kategóriában az utóbbi 3 év felvételei nevezhetők, azaz bizonyíthatóan a 2009. január 1-je és 2012. december 31. között megjelent hivatalos hanghordozók felvételei“– ismertette a jelölési feltételeket Lacza.

Azt is megtudtuk, hogy a kategóriák jelöltjei közül az öt-öt, legtöbb pontszámot elért, díjra felterjesztett jelölt nevét az alapítók egy héttel az ünnepélyes díjátadó előtt, 2013. február 16-án hivatalosan nyilvánosságra hozzák. (A kategóriák győztesei saját kategóriájukban legközelebb csak három év múlva jelölhetők újra, kivétel ez alól Az év dala kategória, ahol a legutóbb döntőbe került dal már nem jelölhető újra, az előadó viszont más szerzeménnyel ismét jelölhető.) A jelöltek meghívást kapnak a díjátadó gálára, ahol a kategóriák nyertesei átvehetik a Harmónia 2013 valamelyik díját (Reicher György gútai díszműkovács iparművész munkája), az alapítók és a szakmai kuratórium elnökének kézjegyével ellátott díszoklevelet és a pénzjutalmat. A szakmai kuratórium tagjai a kategóriák jelöltjei közül titkos szavazással választják ki a díjazásra érdemeseket, s a díjazottak névsora természetesen csak a díjátadó gálán derül ki. Az életműdíjra esélyesek neve a félreértések elkerülése végett nem lesz nyilvános, csak a győztest hirdetik ki.

„Az alapítók által felkért 17 tagú Harmónia Kuratórium a kategóriánkénti jelölteket véleményezi, pontozza, s ez alapján hozza meg döntését. A díjra általa leginkább érdemes jelöltnek 5 pontot ad, s lineárisan lefelé 1-ig pontozza a többi jelöltet. A kuratóriumi tagok összesített pontjai alapján alakul ki a végeredmény. Holtverseny esetén a kuratóriumi tagok a második fordulóban már csak az általuk vélt legjobbat jelölik meg. A jelölési eljárás szabályszerű lefolytatását úgy garantáljuk, hogy megőrizzük a dokumentumokat, és szükség esetén utólag ellenőrizhető a végeredmény. A bizottság tagjai az alapítók által pontosan megjelölt határidőig adhatják le szavazataikat. A határidő leteltekor az alapítók összesítik a beérkezett szavazatokat. A határidő letelte után beérkező vagy a hiányosan kitöltött jelölések érvénytelenek. A Harmónia-díj alapítói minden évben, legkésőbb január 10-én megállapítják, hogy kívánnak-e módosítani a kategóriák meghatározásán és számán. Az alapítók hagyják jóvá a szabályzatot, a gálaest programját, valamint a meghívottak listáját“ – árulta el a további részleteket Lacza.

A Harmónia-díj szervezőbizottsága örömmel fogadja magánszemélyek, cégek és szervezetek adományait, melyeket teljes mértékben a nemes célra fordítanak, az adományozók névsorát és az adományozott összeg nagyságát pedig a honlapunkon tüntetik fel. Az adományokat a következő bankszámlaszámon fogadják: 8854908 / 5200 (OTP Banka, a.s.), további részletekkel az info@harmoniadij.sk mail-címen szolgálnak.

 
Végül Lacza felhívta az olvasóink figyelmét egy változásra, amellyel kapcsolatban a szervezőbizottság és a Kassai Thália Színház igazgatósága közös nyilatkozatot tett közzé: “Az eredeti terv alapján a 2013-as Harmónia – Szlovákiai Magyar Zenei Díj ünnepélyes gálaműsorára a Kassai Thália Színházban került volna sor, azonban ez a színház felújítása miatt nem valósulhat meg, így a szervezőbizottság döntése alapján a helyszín Dunaszerdahely lesz. A 2014-es díjátadó gála az eredeti terveknek megfelelően a Kassai Thália Színházban kerül megrendezésre“.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.