2015. január 13., 16:51

Ismét költségvetési provizóriummal működnek az egyetemek

RÉVKOMÁROM, NYITRA. Akárcsak tavaly, idén is költségvetési provizóriummal kezdték az új évet a szlovákiai felsőfokú oktatási intézmények, amelyeknek a törvény által megszabott 1,5 százalékos béremelését is végre kell hajtaniuk. A Selye János Egyetem és a Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem Közép-európai Tanulmányok Kara anyagi helyzetéről, az oktatásügyi tárca által tervezett módosításokról, illetve a komplex akkreditációról portálunk Tóth János rektortól és Komzsík Attila dékántól érdeklődött.
„A hazai egyetemi berkekben már megszokott dolognak számítanak az állami támogatás elosztásának módszertanával kapcsolatos év eleji gondok. A Szlovák Rektori Konferencia a január 15-i, csütörtöki besztercebányai ülésén tanácskozik majd e módszertanról. Amíg nincs meghatározva az új évre vonatkozó támogatás és a rektorok az oktatásügyi miniszterrel nem írják alá a támogatási szerződéseket, addig havonta a tavalyi támogatás tizenkettedét kapjuk meg. Ennek tudatában, illetve a túlélésünk biztosítása érdekében úgy osztottuk be a rendelkezésünkre álló anyagiakat, hogy a tavalyi évből pénzeszközöket hoztunk át az új évbe“ – mondta a Hírek.sk-nak a költségvetési provizórium kapcsán Tóth János, a révkomáromi Selye János Egyetem (SJE) rektora.

A törvény által szavatolt béremelés kapcsán az elmondottakhoz hozzáfűzte: eddig semmiféle hivatalos levelet nem kapott arról, hogy már januárban az eddiginél 1,5 százalékkal nagyobb bért kell adni az alkalmazottaknak. „Pedig fontos lenne minden változást pontosan beterveznünk. Tény, hogy az SJE Szlovákia legfiatalabb és legkisebb felsőoktatási intézménye, amely hozzávetőleg 190 alkalmazottat foglalkoztat. Az év első hónapjaiban azonban nekünk is felettébb nagy gondot jelent a bérek és azon feltételek bebiztosítása, amelyeket a minisztérium számunkra megszabott“ – mutatott rá.

Az oktatási tárca módosításokat tervez az egyetemek és főiskolák publikációs, valamint a kutatást-fejlesztést szolgáló tevékenységének anyagi támogatása terén is, változnak a kritériumok. „Már felkerült az oktatásügyi minisztérium honlapjára a támogatásokra vonatkozó részletes tervezet, illetve annak a szétírása, hogy melyik típusú publikációra mekkora szorzó szerint nyújtanak anyagi támogatást. Korábban az egyik csoportba a tudományos monográfiák, a másikba a karrentált adatbázisos cikkek, a harmadikba pedig másféle tudományos publikációk tartoztak. Mindezeket most kissé átkategorizálták, módosították a szorzókat, egyes eddig értékesebbnek tartott publikációk anyagi értékét csökkentették. Az egyetemi publikációkat iktató központi nyilvántartóba bekerülő írások, illetve az új szorzók alapján nyújtanak majd kisebb-nagyobb anyagi támogatást az egyetemeknek. A szlovák kormány tavaly kimutatta, hogy országos viszonylatban a tudományos publikációk száma terén az SJE az 1. helyen végzett, a monográfiák egy főre eső számát tekintve a 3., az adatbázisban megjelenő karrentált cikkek számát tekintve pedig a 9 helyre kerültünk, ezért az újfajta szétírástól sem kell tartanunk. Az egyetemünk kutatásra-fejlesztésre utóbbi két évben kapott támogatása pedig 474 ezer euróról 509 ezer euróra nőtt, tehát ezzel kapcsolatban sem lehet okunk panaszra. Ebben az akadémiai évben a 2012-es és 2013-as év publikációi alapján kapunk támogatást a tudományosságért, amely terén valóban komoly sikereket értünk el“ – magyarázta az SJE rektora.

„Az egyetemünk működésére fordítandó valamennyi költség, így az üzemeltetéssel, a képzések megszervezésével, a tudományosság támogatásával és fejlesztésével kapcsolatos kiadásaink a tavalyi összeghez képest vélhetően 120 ezer euróval nőnek“ – közölte az SJE anyagi helyzetével kapcsolatban Tóth János.

Az intézmény ez idő tájt javában készül a komplex akkreditációs folyamatra, február végéig kell leadni az önértékelő jelentését. „Az egyetemként történő besorolásunk megtartása érdekében már másfél éve munkálkodunk, hiszen nagyon sok anyag elkészítéséről van szó. Az összes tanulmányi programunkat be kell nyújtani az akkreditációba, valamint a tudományosságot is különféle kritériumok alapján értékeli majd az akkreditációs bizottság. A szükséges anyagok 90 százaléka már elkészült. Intézményünk majd 5 tudományterületen belül akkreditálódik. Bár az „A“ a legjobb, mi fiatal egyetemként „B“ típusú értékelésre számítunk, ami még szintén egyetemi besorolást jelentene. Ehhez az kell, hogy az 5 tudományterületből 4 terén megfelelőképpen tudjunk teljesíteni. Mi tagadás, némi gondunk akad a doktori iskoláink létszámával kapcsolatban. A következő egy év alatt még egy doktori iskolát kell szereznünk ahhoz, hogy az egyetemi besoroláshoz szükséges további kritériumot is teljesíteni tudjuk, de szerintem ez a feltétel is teljesíthető lesz. A megszabott feltételrendszer szerint az összes tudományterületen belül legalább 60 százalék esetében kell doktori iskolának működnie“ – magyarázta a rektor.

Végül hangsúlyozta: „Úgy gondolom, hogy mivel az idei teljes körű akkreditáció feltételrendszere már áttekinthető, az felkerült az illetékesek honlapjára is, ezért az akkreditációs bizottság az értékelések során nem tehet lényeges megkülönböztetést két, szinte egyformán teljesítő felsőfokú oktatási intézmény között. Úgy tűnik, hogy az eddigi minisztériumi értékelések és eredményeink alapján a közelgő akkreditáció során esélyünk lesz teljesíteni az egyetemi besoroláshoz szükséges feltételeket“ – mondta Tóth János.

A költségvetési provizórium kapcsán kedden tanácskozott a Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem rektora az egyes karok dékánjaival.

„Megvitattuk a költségvetési provizóriummal, valamint a hiányzó költségvetéssel kapcsolatos tudnivalókat és annak az egyetemi alkalmazottak bérét érintő következményeit. Az idei költségvetés jóváhagyásáig havonta a tavalyi költségvetésünk tizenketted részét kell megkapnunk. A minisztérium csupán a napokban küldte el véleményezésre a költségvetési tervezetet a Szlovák Rektori Konferenciának és a Szlovák Főiskolai Tanácsnak. Az anyag egyes pontjaival kapcsolatban a tavalyi költségvetés-beosztási módszertanhoz képest olyan radikális változások is megfigyelhetők, amelyek a mi intézményünk működésére is negatív hatást gyakorolhatnak majd. Ennek tudatában anyagi tekintetben nem nézünk egy fényes év elé, de igyekszünk megoldani a felmerülő problémákat“ – nyilatkozta portálunknak Komzsík Attila, a Közép-európai Tanulmányok Kara dékánja.

A törvény által szavatolt 1,5 százalékos béremelés kapcsán elmondta: bár már 2015. január 1-jétől érvényesek az új bértáblázatok, az idei kötelező béremelés megvalósításához nem kapnak többlettámogatást. „Nem tudom, hogy a minisztérium mit gondol arról, miként lehet a 1,5 százalékos béremeléshez szükséges összeget kigazdálkodnunk. Az új bértáblázatokban már a megemelt fizetések szerepelnek, és a minisztérium azt is jelezte, hogy júliusban további 1 százalékkal kell emelni a fizetéseket. Továbbá az a kérdés is felmerül, hogy az intézmények most mit kezdjenek azzal az összeggel, amit tavaly ideiglenes béremelésként személyi pótlék formájában ítéltünk meg az alkalmazottaknak. Annak a kifizetését ugyanis a kötelező 1,5 százalékos emelésen túl már nem tudjuk bevállalni. Addig semmiképpen sem, amíg nem látjuk az idei évre vonatkozó állami támogatással kapcsolatos végleges számadatokat“ – fűzte hozzá.

Az egyetemek kutatását-fejlesztését támogató projektek esetében áthelyeződtek a hangsúlyok. „Az eddigi két jelentősebb kategóriát immár 3 váltja fel. Azon projekttámogatásokkal kapcsolatban, amelyeket a vállalkozói tevékenységen keresztül kaphatnak az intézmények, elmondanám: hozzávetőleg 10 ilyen szlovákiai intézmény van, amelyek közül azonban 2 egyetem kapja meg az össztámogatások 5 százalékát, ami csöppet sem kevés. A publikációk terén tervezett módosítások is jelentős hatást gyakorolhatnak majd a felsőfokú oktatási intézmények állami támogatására. Míg egyes intézmények támogatása növekedhet, másoké csökkenhet. Mindebből érdemes lesz bizonyos konzekvenciákat levonni“ – jegyezte meg Komzsík Attila.

A nyitrai egyetemen korábban kezdődött a teljeskörű akkreditáció, mint a Selye János Egyetemen. Az egyes tanulmányi programok akkreditációját illetően végső eredmények júniusban várhatók. „Egyetemünknek 2014. július elejéig le kellett adni az önértékelő jelentését. Az akkreditációs bizottság munkacsoportja november 18-19-20-án helyszíni látogatáson járt nálunk. A közeljövőben kellene üléseznie abból a célból, hogy megszülessen az egyes tudományterületek értékelése. Az egyes tanulmányi programok akkreditációját illetően is végső eredmények csupán júniusban várhatók. Miután leadtuk a szükséges anyagokat, egy év áll a bizottság rendelkezésére a végső döntésig. Az említett helyszíni látogatás nagyon jó hangulatban telt, pozitívak voltak az akkreditációs bizottság munkacsoportjának a visszajelzései is – elismerően szóltak az egyetemünkön folyó munkáról. Meglátjuk, hogy mindennek milyen lesz a konkrét vetülete, ám a pozitív előjelek miatt bizakodóak vagyunk“ – zárta tájékoztatását a Közép-európai Tanulmányok Karának dékánja.
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.