2019. november 17., 10:46

Harmónia-életműdíjat kapott Török Ferenc hegedűművész-zenetanár - KÉPEKKEL

Megújult és állandó helyszínre, a Komáromi Városi Művelődési Központba költözött a Szlovákiai Magyar Zenei Díj. A 2011-ben alapított, s a szlovákiai magyar zenei élet kimagasló eredményeit értékelő Harmónia-díjat november 16-án a Komáromból származó, Pozsonyban élő Török Ferenc hegedűművész-zenetanár-kamarazenész az eddigi életművéért vehette át.

Harmónia-díj 19-ben
Galéria
+10 kép a galériában
Fotó: Pézman Zoltán

A megalakulásának 40. évfordulóját jövőre ünneplő, Harmónia-díjas komáromi Concordia Vegyeskar (vezényelt: Stubendek István karnagy) méltó nyitányával kezdődött a szombat esti gálaműsor, amely két színész műsorvezetője Szvrcsek Anita és Jakubecz László volt.

Fotó:  Pézman Zoltán

A felvidéki magyar zene ünnepének nevezték a díjátadót,

amelyen a házigazda város nevében Keszegh Béla polgármester köszöntötte a jelenlevőket.

Elmondta: nagy öröm, hogy miután 2012-ben először a Komáromi Jókai Színházban zajlott e díjátadó, idén visszatért a városba, s

ezentúl már nem vándorol további helyszínekre, hanem annak a Komáromi VMK biztosít állandó otthont.

Fotó:  Pézman Zoltán

További változás, hogy 2019-től minden évben egy vagy legfeljebb két ember kaphatja csak meg a Harmónia-díjat, nem lesznek külön kategóriák. Bár a közönség is jelölhet alkotókat, mint korábban, de a bizottság csak egy művészt választ ki évente.

Az új összetételű kuratórium e reformokkal új lendületet és méltóságot szeretne adni e kezdeményezésnek és a hazai magyar zenei életnek.

Úgy véli, hogy a jelenkori bábeli zűrzavarban szükség van a példaképek és a kimagasló eredmények felmutatására.

Szeretnénk elérni azt, hogy a Lakatos Róbert brácsaművész vezette intézmény a szlovákiai magyar kulturális élet központjává váljon, amihez igyekszünk megfelelő feltételeket teremteni“

- fejtette ki a polgármester.

Fotó:  Pézman Zoltán

Majd Lakatos Róbert nagy tapsot kért e díj két naszvadi ötletgazdájának, Dobosi Róbertnek és Lábsky Olivérnek.

A Harmónia-díj nagyszerű kezdeményezés, hiszen végre mi magunk dönthettünk az adott évad szakmai értékeiről. Kitűnő művészek vannak itt, a Felvidéken, s fontos volt, és most is fontos, hogy megtiszteljük őket azzal, hogy értékeljük, elismerjük a munkájukat”

- fogalmazott a kuratórium új elnökeként is. Elmondta, hogy a felvidéki viszonylatban egyedülálló adottságokkal rendelkező Komáromi VMK az öteltgazdák kérésére vette át e díjkiosztó gála megszervezését.

A megújult kuratórium Harmónia-díjas tagjai ugyan nagyon szép kezdeményezésnek tartják, hogy eddig minden éven máshol rendezték meg e gálát, hiszen azt így az egész országban látták, mindenki a részese lehetett, de a kivitelezés szempontjából sok problémát okozott. Ezért 2019-től a komáromi VMK ad otthont a Harmónia-díj gálájának.

Hangsúlyozta:

valamennyi eddigi kitüntetett előadó nagyon büszke e díjára, amelyet Kárpát-medencei viszonylatban is rangos elismerésnek tartanak.

Megígérte: mindent megtesznek annak érdekében, hogy a 2020. évi díjátadó „olyan vörös szőnyeges esemény legyen, amelyet a televízió és a rádió is élőben közvetít”.

Az est fénypontjaként Szalay Szilvia zenetanár-zenésztől, a Szlovákiai Magyar Zenebarátok Társaságának elnökétől a Komáromból származó, immár Pozsonyban élő

Török Ferenc hegedűművész-zenetanár-kamarazenész az eddigi életművéért vehette át a Harmónia-díjat.

Fotó:  Pézman Zoltán

A díjazott Dobi Géza egykori növendékeként a komáromi művészeti alapiskolában kezdte zenei tanulmányait, amelyeket később a Pozsonyi Állami Konzervatóriumban és az ottani Zeneművészeti Főiskolán folytatott. A híres Moyzes Vonósnégyes tagjaként világszerte több mint ezer koncertet adott, közel két tucat lemezük jelent meg, s Európa nagyvárosaiban számtalan rádiófelvételük készült. Emellett tehetségével további formációkat is erősít, 1992-ben átvette a Komáromi Kamarazenekar vezetését, később pedig szülővárosában életre hívta a sikeres zenei mesterkurzus-sorozatot.

Szalay Szilvia kiemelte: Török Ferenc azután sem tudott meglenni Komárom nélkül, hogy Pozsonyban családot alapított. A tavaly megalakult Beliczay Kamarazenekarnak is a tagja a hazai zenei művészeti élet olyan jeles képviselőivel együtt, akik az ország legjelentősebb nagyzenekaraiban (Szlovák Filharmónia, Szlovák Rádió Zenekara, Szlovák Nemzeti Színház) tevékenykednek. A zenekar nevét az 1835-ben Komáromban született zeneszerző, Beliczay Gyula után vette fel.

Török Ferenc meghatódva vette át a díjat, s egyebek mellett azt is nagy szerencsének nevezte, hogy e tájon, magyarnak született,

szerető-megértő családi légkörben nevelkedett, s a nagytudású, ám szigorú Dobi Géza bácsi tanítványa lehetett. Leszögezte: a Harmónia-díj fele mindeképpen a hárfaművész nejét illeti, aki két gyermekkel ajándékozta meg őt, s olyan családi fészket biztosított számára, ahová a turnéi után is mindig nagy szeretettel siet vissza. Megfogadta, hogy a hatodik X-en túl is mindaddig folytatja az eddigi sokrétű tevékenységét, amíg azt az ereje és egészsége engedi.

Fotó:  Pézman Zoltán

A nívós és látványos gáláműsorban fellépett még: az Arizóna zenekar, Lakatos Róbert, a ZSEB -duó (Zsapka Attila, Benkó Ákos) és a Pósfa Zenekar. Hosszú állótapssal ért véget ez est sztárvendégének, Balázs Fecónak a csodálatos koncertje. A Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas énekes-zenész-zeneszerző olyan legendás együttesekben játszott, mint a Neoton, a Taurus XT és a Korál, valamint jelentős szólókarriert is befutott, s több alkalommal választották őt az év billentyűsévé. A 90-es évek elején a Magyar Ifjúsági Szövetség (MISZ) égisze alatt a Felvidéken szerveztük a RockMISZszió elnevezésű tehetségkutató versenyt, amelynek zsűrielnöki szerepét is lelkesen vállalta. Hosszú idő után most először adott koncertet Komáromban, ahol végül nosztalgiázó rajongói sokaságának dedikálta saját könyvét és lemezeit.
Harmónia-díj 19-ben
Galéria
+10 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.