Händel, Haydn és Rahmanyinov a Tavaszi Fesztiválon
A Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben március 26-án kedden Händel remekműve, a Messiás szólalt meg az Orfeo Zenekar vezényletével, a Purcell kórus és olyan nagyszerű szólisták előadásában, mint Julia Bauer, Vizin Viktória, Peter Hervay és Jeffrey Thompson. Händel nagyszabású oratóriumát 1742-ben mutatták be – hogy milyen fontos szerepet játszott a Messiás az életművében, azt az is jelzi, hogy egészen haláláig aprólékos javításokat végzett rajta.
A Belvárosi Szent Mihály Templomban szintén egy zenei géniusz egyik legjelentősebb műve csendült fel, igaz, amely már a bécsi klasszicizmus időszakába vezeti a hallgatót. Haydn 1767-es Stabat Materét a tragikusan fiatalon meghalt Pergolesi azonos című műve ihlette. Az ihletett pillanatokról a Zuglói Filharmónia – Szent István Király Szimfonikus Zenekar és Oratóriumkórus gondoskodott, szólót énekelt: Vámosi Katalin, Balogh Eszter, Dékán Jenő, Rezsnyák Róbert, vezényelt: Záborszky Kálmán.
Csütörtökön és vasárnap a 140 éve született és 70 éve elhunyt Szergej Rahmanyinov liturgikus alkotásai szólalnak meg a Budapest Music Centerben és az Avilai Nagy Szent Teréz-templomban, a Szent Efrém Kórus előadásában. Nagycsütörtök liturgiájának középpontjában az utolsó vacsora áll. Az esti imaórában - már az elcsendesedés jegyében - a gyülekezet éjszakai virrasztással (vesperás) készül nagypéntekre. Az Aranyszájú Szent János Liturgiája kétféleképpen adható elő Philipp György karmester szerint: nyugati, európai stílusban és oroszosan. A Szent Efrém Kórus előadása az Avilai Nagy Szent Teréz-templomban a kettő között lesz.