2011. október 1., 14:56

Francia sztárcsemeték: nem esik messze az alma a fájától

BUDAPEST, PÁRIZS. Jacques Dutronc és Francoise Hardy a francia sanzon legendás alakjainak számítanak, de fiuk, a ma 38 éves Thomas Dutronc is a legjobb úton van ahhoz, hogy megismételje szüleinek sikerét. Első, Mint egy cigány gitár nélkül (Comm un Manouche sans guitare) című lemeze 550 ezer példányban fogyott el, a másodikhétfőn kerül a piacra Csendet kérünk, forgatás (Silence on tourne) címen. A párizsi Le Figaro szerint az első korong forgalmát nehéz lesz ugyan túlszárnyalni, de lehetségesnek tűnik.

Az ijabb Dutronc

Thomas Dutronc zenéje közel áll a pophoz, szövegei szórakoztató, néha melankolikusak és mindig maiak - írja többek között az új lemeznek szentelt ismertetőjében a Le Figaro. A feljövő zenész régóta dolgozik együtt bandájának tagjaival és dalaiban gyakran feltűnő a hasonlatosság apja hangjával. Arra azonban büszke, hogy maga tette meg az elismertségig vezető utat. "A családban sohasem szerették a protekciót. Talán helytelenül tettem, hogy nem is kértem, de örülök neki" - mondta erről.

Lucien Gainsbourg viszont kifejezetten szeret arra utalni, hogy Serge Gainsbourg, a Szeretlek, én sem világsláger és még számos sikeres dal szerzője és előadója volt az édesapja. Nem csupán azért, mert ő is megtartotta apja családnevét, de azért is, mert tudatosan az ő példáját akarja követni.

Lucien alig ötéves volt apja halálakor, de már 1988-ban, amikor még csak kétéves volt, Serge Gainsbourg a Zenith Teremben adott egyik koncertjén bemutatta a publikumnak. Aztán két évtizeden át édesanyja, Bambou, Serge utolsó társa nevelte, távol a kameráktól és a nyilvánosságtól végezte zenei tanulmányait. 2001-ben ugyan édesanyjával együtt adott elő egy apja előtt tisztelgő dalt, de kevesen gondolták, hogy maga is a zenei pályát választja.

Lucien Gainsbourg, akit Lulu néven is emlegetnek, közben elvégzett egy amerikai zeneiskolát, ahol elsajátította a komponálás művészetét. November 14-én kerül piacra első lemeze, amely már címében is programot hirdet: Gainsbourgtól Luluig. A lemezen apjának 15 ismert, 1960 és 1970 között született száma hallható. Noha hangja egészen más, mint Serge rekedt suttogása, a hangszerelést megújította, de szellemében igyekezett követni az eredetit és több világhírességet is bevont ebbe a tisztelgésbe.

A Bonnie and Clyde új változatában Scarlett Johansson Lulu partnere. A lemezen továbbá olyan rocksztárok is szerepelnek Serge Gainsbourg dalainak társelőadóiként, mint Marianne Faithfull, Iggy Pop és Shane McGowan. Õ az első, akinek sikerült egyazon mikrofon elé csábítania Vanessa Paradis-t és Johnny Deppet, nevezetesen Melody Nelson balladájában.

Francis Cabrelt, a francia sanzon spanyol származású lázadó sztárját magát is meglepte lánya, Aurélie, aki elé mert állni Oserais-je? (Merném-e?) című első albumával. "Ez a trükk nagyon jól sikerült" - ismerte el apja a teljesítményt. A korongon, amelyet október 17-én ismerhet meg a nagyközönség, a ma 25 éves Aurélie egészen más stílusban énekel, mint apja, az ő melankolikus balladái helyébe a pop-rock-elektro dallamait állítja.

Ami apjával való viszonyát illeti, Aurélie csak ennyit mond: "van egy vezetéknevem és van egy keresztnevem, ez minden. Fel sem merült bennem a névváltoztatás gondolata". Apjával azonban a lány már a kezdet kezdetén megállapodott abban, hogy Francis művészi téren nem szól bele Aurélie tevékenységébe.

Az ijabb Dutronc kezdetben kulturális központokban lépett fel dzsesszgitárjával és együttesével, első lemezén inkább zeneszerzői, mint igazi énekesi képességét mutatta be. "Sohasem hittem volna, hogy egy nap énekessé válok" - mondta a francia lapnak a két híresség fia, akit a lemezeit kiadó Mercury cég igazgatója, Olivier Nusse igazán hiteles előadónak tart. "A színpadról érkezik és tud sanzont írni" - mondja róla.
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.