Felvétel készült Erkel Ferenc István király című operájából
Somogyváry Ákos, az Erkel Ferenc Társaság elnöke, az István Király Operakórus karigazgatója elmondta: az énekkar nyolc budapesti egyházi és világi kórus tagjaiból verbuválódott kifejezetten azzal a céllal, hogy részt vegyenek a hatalmas kórusigényű opera előadásában. "A lelkes kórustagok és a MÁV Szimfonikusok közreműködése nélkül ez a lemez sohasem valósulhatott volna meg" - hangsúlyozta.
Az István király Erkel kilencedik, utolsó operája, mely az Operaház 1884-es megnyitására készült, de végül csak egy fél szezonnal később tudták bemutatni. Abban az évben tizenháromszor játszották, később azonban - részben óriási költségigénye miatt - eredeti formájában sohasem került színre, egészen 2010-ig, amikor Komáromban előadták a helyreáállított, eredeti változatot - idézte fel Kassai István Liszt-díjas zongoraművész, Erkel-kutató, az opera "feltámasztásának" egyik fő kezdeményezője.
Csányi Valéria karmester elmondta: az István királyt eddig háromszor adták elő eredeti változatában, a 2010-es komáromi bemutatón teljes operaelőadásként, majd további két alkalommal koncertszerűen. A CD-felvételre elképesztően rövid idő, mindössze két nap állt rendelkezésre, végül öt óra felvételi idő alatt rögzítették a több mint 2 órás darabot - magyarázta.
A sajtótájékoztató résztvevői hangsúlyozták: az opera helyreállítása, az előadások és a CD-felvétel lényegében anyagi támogatás nélkül, fizetés nélküli önkéntes munkában valósult meg a MÁV Szimfonikusok zenészei, az István Király Operakórus tagjai és más közreműködők részvételével.
Az István királyt 1885-1886-ban tizenháromszor játszották az Operaházban, ezután azonban lekerült a repertoárról. 1896-ban, a millennium alkalmából Erkel fiai tizennégy betétet komponáltak hozzá, majd 1910-ben ismét elővették, feltehetően ezt a bővített változatot. A későbbi Szent Imre-évben (1930-1931) felére rövidítették az operát, mert a figyelem akkor csak a fiú szerepére irányult. A szocializmus alatt nem játszották a művet, csak az 1990-es években vették újra elő, a Kolozsvári Állami Opera például 1996-ban be is mutatta, igaz, kényszerű rövidítésekkel - idézte fel Kassai István a mű előadásainak történetét.