Elhunyt Lemmy Kilmister, a Motörhead legendás frontembere
A brit énekes és basszusgitáros Los Angelesben hunyt el hétfőn. A zenekara keddre virradóra közölte a hírt a Facebook közösségi portálon.
"Nincsenek szavak, hogy kifejezzük megdöbbenésünket és szomorúságunkat" - írták az együttes tagjai a Facebookon, hozzátéve, hogy az elkövetkező napokban részletesebb tájékoztatást adnak majd Lemmy halálával kapcsolatban. "Addig is hallgassatok hangosan Motörheadet, hallgassatok hangosan Hawkindot és játsszátok hangosan Lemmy zenéjét. Igyatok egyet... vagy többet. Sztorizzatok, ünnepeljétek ennek a nagyszerű embernek az életét, ő is ezt akarná" - tették hozzá.
Az utóbbi időben leginkább arról lehetett a legtöbb hírt hallani, hogy Lemmy félbeszakította koncertjeit rosszullétek miatt, viszont ezeket az egészségügyi problémáit az orvosai egy vérömlenynek tudták be. Két éve egyébként kardioverter-defibrillátort ültettek a testébe, ami a szívverését szabályozta, illetve szívmegállás esetén defibrillátorként működve akár újra is indíthatta azt.
Lemmy 1945 december 24-én született Ian Feaser Kilmister néven a brit Stoke-on-Trent város Burslem negyedében. Életére a legnagyobb hatással egy Beatles-koncert volt, amit gyerekkorában látott, ezután hangszert ragadott és a húszas éveit hol különböző zenekarokban töltötte, hol pedig Jimi Hendrix roadjaként dolgozott. 1972-ben úgy lett a Hawkwind basszusgitárosa, hogy előtte életében nem volt még ilyen hangszer a kezében, hiszen eredetileg gitáros volt. A zenekarnak nagyon jót tett Lemmy, aki tevékeny szerepet vállalt a Space Ritual című lemezük megírásában, amivel a brit listák harmadik helyéig jutottak.
1975-ben kirúgták a Hawkwindből, mert elkapták a kanadai határon egy kevés narkóval. Nem sokat sírt, inkább megalapította saját zenekarát, a Motörheadet, aminek ő volt végig az egyetlen állandó tagja. Pályafutásuk alatt több mint húsz lemezt jelentettek meg, ezekből több mint 30 millió példány kelt el. Bár Lemmy a zenéjüket rock 'n' rollként aposztrofálta, hatásuk jóval túlnőtt a rockzenén és olyan szélsőséges zenei szubkultúrák létrejöttében is óriási szerepük volt, mint például a black metal, aminek első albumai leginkább a Motörhead zenei örökségét keverték extrémebb szövegekkel és még extrémebb énekhanggal.
Lemmy a magánéletben többek között arról volt híres, hogy nem csak beszélt a rock 'n' rollról, hanem élte is. A legenda szerint harmincéves korában felpattintott egy üveg Jack Danielst, és onnantól fogva egészen 2015 őszéig minden nap megivott legalább egy üveggel. Egy nemrég készült interjúban azonban elmondta, hogy nemrég egészségügyi okok miatt a whiskey-kóla kombinációról áttért a vodka-narancsra. Egy tavalyi interjúban pedig elpuszíthatatlannak mondta magát és azt mondta, hogy: "Mindaddig ki fogok állni a színapdra, amíg el tudok sétálni a színpad végéről az elejére bot nélkül… vagy akár bottal."
Jávorszky: Lemmy halálával az egyik legnagyobb élő rock and roll legenda távozott
Lemmy halálával az egyik legnagyobb élő rock and roll legenda távozott - hangsúlyozta az MTI-nek kedden Jávorszky Béla Szilárd zenei szakíró. A Motörhead együttes alapító tagja és frontembere 70. születésnapja után néhány nappal, hétfőn hunyt el Los Angelesben.
Jávorszky Béla Szilárd az MTI-nek felidézte, hogy Lammy, polgári nevén Ian Kilmister pályafutását még a hatvanas években a Hawkwind zenekarban kezdte, de az 1975-ben alapított Motörhead élén írta be magát a rocktörténelembe. "Roppant gyors és roppant hangos rockzenéje nemcsak a brit heavy metal új hullámának képviselőire, hanem a későbbi speed és thrash metal reprezentánsaira is erősen hatott" - mondta a több rocktörténeti könyvet is jegyző szakíró. Hangsúlyozta: Lemmy nem csak a színpadról hirdette a "sex and drugs and rock and rollt", de folyamatosan élte is azt. "Egyik szigetes koncertje után például csak reggelre sikerült visszakeverednie a nagyszínpadhoz - csizma, bőrkabát és útlevél nélkül. Aztán rendőri kísérettel robogott Ferihegyre" - idézte fel.
Mint mondta, maga a Motörhead elnevezés amúgy a hatvanas-hetvenes évekbeli amerikai szlengben a "sebesség megszállottját", azaz az amfetaminon ("gyorsítószeren") élőt jelentette. "Lemmy és mindenkori társai évtizedeken át fáradhatatlanul nyomták nem túl bonyolult és változatos, de rendkívül energikus dalaikat, s még az utóbbi években is kellően ütős koncerteket adtak. Nem véletlenül tartjuk annyian a Motörheadet az elmúlt negyven év egyik leginkább elnyűhetetlen és kikezdhetetlen kemény rockcsapatának" - méltatta a zenész pályafutását Jávorszky Béla Szilárd.
A Motörhead Magyarországon utoljára a Volt fesztiválon játszott nyáron.