Elégedetlenek az iskolai szakszervezetek – Tiltakozást terveznek
A kormány és a politika ezzel az oktatásügy fejlesztésének utolsó lehetőségét is felszámolja, ami tovább növeli a magasan képzett alkalmazottak kiáramlását az oktatásügyből, s nem biztosítja a pedagógusi hivatás hangoztatott megbecsülését – hangsúlyozta mai sajtótájékoztatóján a Szlovákiai Oktatásügyi és Tudományos Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének (OZPŠaV) elnöke.
A szakszervezetek és az iskolai szervezetek arra kérik a kormányt, hogy még a kormányprogram elfogadása előtt értékelje át a dokumentumot, jelentősen emelje meg az állami forrásokból az oktatásra szánt pénzösszeget, beleértve a pedagógusok és iskolai alkalmazottak béremelését is. Pavel Ondek arra is felhívta a figyelmet, hogy a kormányprogram sem a tanítók, sem az iskolai alkalmazottak fizetésével nem foglalkozik. A szakszervezet ezért április 19-én tiltakozó nagygyűlésre hívja a pedagógusokat és oktatási alkalmazottakat a kormányhivatal elé, ahonnan az elégedetlen tömeg a parlament épületéhez vonul.
Alena Petáková, a Szlovákiai Alapiskolák Szövetségének (ZZŠ SR) képviseletében a sajtótájékoztatón elmondta, támogatja a szakszervezetek és a deklaráció aláírói közös nyilatkozatát. A mód, ahogyan a kormányprogram aláírói a programot készítették, azt a reményt keltette, hogy mindazok a dolgok benne lesznek, amiért oly hosszú ideje küzdenek. Mint ahogy azt Petáková elmondta, néhány követelmény bekerült, ám pénzügyi fedezet nélkül. Változást nem lehet csupán a pedagógusokra gyakorolt nyomással elérni, hogy mindenfajta pénzügyi fedezet nélkül emeljék az oktatás színvonalát – szögezte le. Hozzátette: az oktatásügy már régóta alulfinanszírozott.
Branislav Koèan, a Szlovák Pedagóguskamara (SKU) képviseletében valamennyi tagjukat és szimpatizánsaikat arra szólította fel, hogy támogassák a szakszervezet és a partnerszervezetek közös törekvéseit. „A kormány nem tudatosítja eléggé az oktatásügyi problémák terjedelmét és súlyát. Nem veszi megfelelőképpen figyelembe a meglévő társadalmi igényeket. Szomorú, mi azonban úgy gondoljuk, hogy az oktatásügy stabilitásának és fejlesztésének jövője pillanatnyilag a kormány kezében van” - szögezte le Koèan.
Pavel Ondek a kormány programnyilatkozatának azon részével kapcsolatban, amely szerint a választási időszak alatt kétmilliárd euróval növekszik az oktatásügyre fordított összeg, elmondta: eddig nem sikerült kideríteniük, ebből mekkora részt alkotnak a strukturális alapok. Úgy becsülik, ez akár az egymilliárd eurót is meghaladhatja. Mint rámutatott, ez azért probléma, mert a strukturális alapokat nem lehet az oktatásügyi alkalmazottak bérezésére fordítani. Ondek egyúttal megjegyezte, Peter Plavèan oktatási miniszter nem ültette át a kormányprogramba a pedagógusok követeléseit.