Divatba jön a mumifikálás?
A műveletről dokumentumfilmet készített egy brit tévécsatorna, amely mindehhez hirdetésben keresett vállalkozó kedvű "szereplőt". Billis így került a kamerák középpontjába. Mint mondta, emberek már régóta hagyományozzák testüket a tudományra, és kísérletezés nélkül nem lehetne újat produkálni.
Egyetlen bánata az volt, hogy nem láthatja majd a róla készült filmet, de remélte, hogy unokáinak bepillantást enged mindezzel személyiségébe."Valószínű, hogy az iskolában eldicsekednek azzal, hogy nagyapám egy fáraó" - tette hozzá.
A balzsamozást Stephen Buckley archeológus vegyész végezte, három hónapig dolgozott. Annyira biztos a dolgában, hogy akár "garanciát" is adna arra: Billis 5011-ben ugyanolyan jól fog kinézni, mint a legjobb karban lévő ókori egyiptomi múmia ma, 3 ezer évvel a halála után.
A dokumentumfilmet október 24-én este 9-től adja a Channel 4 tévécsatorna - tudatta a The Daily Telegraph című brit lap.
Az Óidőben még nem mumifikálták testeket, hanem eltemették a sivatag homokjába, így a test szépen konzerválódott. Kb. 5000 éves múmia, amelyet a homok mumifikált, ilyen jó állapotban maradt meg.
Az újbirodalom idején találták ki az ókoriak az új mumifikálási módot, mivel hittek a túlvilági életben. Azért kezdték halottaikat mesterségesen mumifikálni, mert úgy gondolták, hogy ha elpusztul a test a személy lelke is meghal.
A mumifikálás 70 napig tartott. Először megnyitották a testet, és kiszedték a belső szerveket a szív kivételével. A belső szerveket külön mumifikálták, majd négy kanopusz edénybe helyezték.
Következő folyamatként a múmiát egyfajta sóval borították be, amely kiszívta a holttestből a nedvességet. 34-40 nap alatt a test teljesen kiszáradt. Ezt követően olajjal átitatott gyolccsal tömködték ki a múmiát, hogy visszanyerje eredeti alakját, a nyílásokat pedig bevarrták.
Végül a preparált testet tetőtől-talpig vászonba burkolták. A "tekercsek" közé ékszereket is rejtettek, hogy megvédjék az elhunytat. Végül egy halotti maszkot helyeztek a testre. A főbalzsamozó felvett egy Anubisz maszkot, és igézeteket olvasott a múmiára, amelyet szarkofágba helyezve eltemettek a megfelelő sírban . A mumifikálást a fáraóknál a halotti templomban végezték el.
Sok múmia ennek a precíz eljárásnak köszönhetően maradt meg az utókor számára.