2024. január 26., 08:51

Díjakról, tervekről a felvidéki „tündérkertért” munkálkodó Stubendek Istvánnal

Korábban megírtam, hogy a magyarországi Falvak Kultúrájáért Alapítvány múlt szombaton a Magyar Kultúra Lovagja megtisztelő címben részesítette Stubendek Istvánt, a komáromi Concordia Vegyes Kar karnagyát, aki egyúttal a Marianum Ének - Zenei MTNY Egyházi Iskola megalapítója is. Az újdonsült felvidéki lovaggal az ünnepi hangulat elmúltával, fontos teendői közepette beszélgettem az eddigi sikereiről és a további terveiről.     

Díjakról, tervekről a felvidéki „tündérkertért” munkálkodó Stubendek Istvánnal
Galéria
+3 kép a galériában
A Concordia által kezdeményezett, komáromi Kodály-emléktáblánál Darázs Rozáliával
Fotó: Nagy-Miskó Ildikó

Október 14-én életműdíjat vehetett át Komáromban, a XI. Harmónia-díjátadó gálaesten, január 20-án pedig Budapesten, a Falvak Kultúrájáért Alapítvány Magyar Kultúra Napja alkalmából a Magyar Kultúra Lovagjává avatták önt. Miként élte át ezt a két eseményt, s melyiket tartja nagyobb jelentőségűnek?

Mindkét esemény a több évtizedes munkásságom betetőződését jelenti, s egyformán fontos nekem. Míg a Harmónia-életműdíjjal a zene területén elért eredményeimet a felvidéki magyar zenészvilág ismerte el, addig az Egyetemes és a Magyar Kultúra Lovagjai közé évről évre különböző területeken  értékeket teremtő magyar és más nemzetiségű kultúrmunkásokat is beválasztanak.

Örvendetes, hogy mindkét megtiszteltetésre  méltónak tartottak, s ezúton is köszönetemet fejezem ki e díj és cím adományozóinak!  

Ifjú pedagógusként 45 évvel ezelőtt költözött Komáromba, ahol a Művészeti Alapiskola tanára, majd igazgató-helyettese lett. Kérem, röviden foglalja össze e sorsfordító döntése előtti életútját, aminek már a kórusalapítás és - vezetés is részét képezte!

Rozsnyón születtem, Rimaszécsen kántor-tanítói családban nevelkedtem, majd többfelé haladt az életutam, ezért én egy bodrogközi-gömöri-mátyusföldi-csallóközi ember vagyok, aki mindenütt otthon érezheti magát. Amikor a kassai Ipari Szakközépiskola, majd a nyitrai Pedagógiai Főiskola alsó tagozat – zenei nevelés szakának elvégzése után, 1971-ben a feleségemmel együtt a bodrogközi Boly községben kezdtünk tanítani, mindjárt zenetermet alakítottunk ki, ahol hiánypótló gyermekkart hoztam létre és vezettem. Amellett a Tőketerebesi Magyar Tanítók Kórusában is karnagyoskodtam. Majd 1979-ben családostul Komáromba vezérelt a sorsom, a helyi Művészeti Alapiskola tanára lettem, s az első kérdések között merült fel az, hogy itt már van-e magyar énekkar. Megtudtam, hogy nincs, ami ´80 májusában a Concordia (Egyetértés) Vegyes Kar (kezdeti neve: komáromi Csemadok Énekkara) létrehozására sarkallt, s ez a tagcseréket és csodálatos élményeket is átélt kórus immár bő 44. éve folyamatosan működik.

Kihagyhatatlan, hogy megemlítse e kórus legjelentősebb szakmai sikereit, eseményeit, díjait, kitüntetéseit. Azok közül mire a legbüszkébb és miért?

Nagyon nehéz megválaszolni e kérdést, hiszen számtalan sikert, díjat említhetnék. Amikor a Concordia 40. jubileuma alkalmából megjelentettük a Negyven év összhangban című, 250 oldalas könyvet, hasonlóképpen nehéz helyzetben voltunk, hogy abba mi kerüljön, hiszen valamennyi fontos helyszín, fellépés, emlék nem fért bele. Megemlítendő, hogy a fellépésünkkel a budapesti Kodály Kórushangversenyen és a galántai Kodály Napokon arany minősítést érdemeltünk ki, s a magyar kultúra érdekében több évtizeden át végzett munkánkat a Magyar Kórusok, Zenekarok és Népzenei Együttesek Szövetsége 2020-ban KÓTA-díjjal ismerte el, a magyar kórusmozgalom krémje pedig karnagyi díjat adományozott nekem. Az is jóleső érzéssel töltött el, hogy a kórusunk Észak - és Dél-Komárom Pro Urbe díját is megkapta. A díjakon kívül azonban a közönség pozitív visszajelzéseit is nagyon fontosnak tartom.

Hiszen emlékezetes szívmelengető pillanatokat élhettünk át, amikor például a kassai premontrei templomban vagy Széchenyi István nagycenki sírjánál  a kórusunk által elénekelt Szózat könnyeket csalt a jelenlevők szemébe, ahogy a 2000-es évi Egyesült Államok-beli koncertkörutunkon és az olaszországi turnénkon is, amely során a római Szent Péter Bazilikában is koncertezhettünk.

A kórusénekléssel önmagunknak is örömet szerzünk, ám a legnagyobb örömet az jelenti, ha a hallgatóságunkat is nagyszerű pillanatokkal gazdagíthatjuk. Ezért ugyancsak folyamatos szereplői vagyunk a március 15-i eseményekre és az aradi vértanúkra, valamint a helyi várvedőkre méltó módon történő megemlékezéseknek. Kezdeményezésünkre 2023. december 16-án az Európa-udvarban felavathattuk Kodály Zoltán domborműves emléktábláját, Darázs Rozália ógyallai szobrász- és éremművész alkotását.

Tizenöt éven át énekese, szólamvezetője és segédkarnagya volt a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Vass Lajos Kórusának. Ezen időszakból milyen feledhetetlen emlékeket, pillanatokat őriz?

E korszakomból Vass Lajos és Janda Iván karnagy-művészeti vezető személyét emelném ki, akik szakmai és emberi szempontból is valamennyi kórustagra nagy hatással voltak. Folyamatosan élményt jelentett velük dolgozni. Ez az énekkar egyidejűleg volt ember- és magyarságnevelő közösség, valamint kórustag- és karnagyképző. Sokrétűen gazdagított minket, s örülök annak, hogy meghatározó részét képezte az életemnek. 

Míg tavaly nyáron a saját 75. születésnapját ünnepelte, ez évben az ön által alapított Marianum Ének - Zenei MTNY Egyházi Alapiskola lesz 30 éves, amelyben gyermekkart és országos katolikus kántorképzőt is szervezett. Örül annak, amivé e teremtménye időközben fejlődött, vagy akad némi hiányérzete?

Több éves próbálkozás után, harminc évvel ezelőtt, többedmagammal, nagyon lelkesen, éppen ilyentájt készítettük elő a marianumi alapiskola beindítását, ami a későbbi iskolaközpont első pillérét képezte. Még az igazgatóskodásom alatt, 2000-ben annak gimnáziumát, 2001-ben pedig az óvodáját is megalapítottuk.

Utolsó láncszemként 2009-ben jött létre a Szent Imre Kollégium, biztosítva a hazai magyar gyerekek vallásos légkörben történő nevelését-oktatását, az óvodától az érettségi vizsgáig.

Némi hiányérzetet amiatt érzek, hogy zeneiskola nem tartozik e központhoz. Azt némileg pótolja a két iskolai kórus léte, amelyekben Orsovics Yvette karnagy-zenepedagógus vezényel, remélhetőleg még sokáig.

Míg László öccse rendszeresen a Szent András Bazilikában, ön pedig a Szent Rozália-templomban tartandó szentmiséken orgonál. Karnagyként, orgonistaként még milyen terveit szeretné megvalósítani, s mit üzen az olvasóinknak?

Amíg él, tervezget az ember. Újabb kórust már nem akarok alapítani, de az időről időre új tagokkal bővülő Concordiát továbbra is szívesen vezénylem, szép kórusművekkel gazdagítva annak tagjait és a hallgatóságunkat. Mindaddig, amíg ehhez a munkához elég erőt, jó egészséget ad az Úr.

A célom az, hogy e vegyes kar a közreműködésemmel még jobb és nívósabb, értékteremtő, éneklő közösség legyen. Végül az olvasók számára felidézném jeles zeneszerző-karnagy-zenepedagógusunk, Kodály Zoltán szavait: „Mi lesz a jövő? Tündérkert vagy pusztaság? Rajtunk áll". Ezzel arra is célozva: megfelelő számú karnagy és kórustag hozzájárulhat ahhoz, hogy itt tündérkert legyen, egyébként pedig pusztaság lesz. Kötelességünk a Felvidéken megtartani a magyar kultúrát, amihez egyebek mellett magyar iskolák és magyarul éneklő kórusok is kellenek.

Díjakról, tervekről a felvidéki „tündérkertért” munkálkodó Stubendek Istvánnal
Galéria
+3 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.