Bartók-megemlékezés, zenés tavasz- és békevárás a Concordia Vegyeskar ünnepi hangversenyén
Komárom nagymúltú kórusa, az Egressy Béni Városi Művelődési Központ mellett működő Concordia Vegyeskar Bartók 140 címmel adott ingyenes hangversenyt március 20-án a Tiszti Pavilon zsúfolásig megtöltött dísztermében. A közös énekléssel és békeimával záruló rendezvényen a Kantantína Női Kamarakórus, Kristóf Réka és Kulin Pastorek Cynthia énekes, továbbá Nagy Szilárd, Tóth Máté és Bukor Emőke Zsuzsanna zongorista, valamint Kollár Bálint versmondó működött közre. Mácza Mihály és Kelemen István a Concordia Vegyeskar Örökös Tagja megtisztelő címben részesült.
Stubendek István, a Concordia Vegyeskar alapító karnagya az esemény elején elmondta: a Covid-járvány miatt csak most vált lehetővé Bartók Béla tavaly tavasszal esedékes 140. születési jubileumának a megünneplése. Felidézte Bartók Béla 1924. február 5-i komáromi koncertjét, amely 95. évfordulója alkalmából, 2019-ben Bartók 95 címmel ingyenes emlékhangversenyre került sor a Duna Menti Múzeum dísztermében.
Stubendek István hangsúlyozta: nagy büszkeséggel tölthet el minket a tény, hogy Bartók Béla, akinek a művészete nem csak a magyar és az európai zenetörténet, hanem az egyetemes kultúra szempontjából is korszakalkotó jelentőségű, világsikereit követően, 95 évvel ezelőtt Komáromban adott koncertet. A XX. század elején Kodály Zoltánnal együtt ők teremtették meg a magyar zenekultúrát, s az őket követő zeneszerzők nagyon sokat merítettek a művészetükből.
A karnagy megemlítette, hogy Kodály születésének idén december 16-án esedékes 140. évfordulója alkalmából ugyancsak terveznek egy emlékkoncertet, ám a Bartók-hangversenyen is több művét előadták.
Továbbá a kórusnak kedves további zeneszerzők (a Zeneakadémián zenészek százait a pályájukon elindító Weiner Leó, Ligeti György és Štefan Klimo – a pozsonyi Lúčnica folklóregyüttes volt művészeti vezetője) pár műve és több szép magyar, székely, szlovák és bolgár népdal, gyermekdal, illetve népdal-feldolgozás szintén felcsendült a lélektöltő, tavaszköszöntésnek is beillő hangversenyen. Azon tehetséges ifjú zongoristaként a Budapesten zenei tanulmányokat folytató, bacsfai Nagy Szilárd, valamint két komáromi diák: Bukor Emőke Zsuzsanna és Tóth Máté is bemutatkozott. Kollár Bálint, marianumi gimnazista pedig Weöres Sándor Bartók Béla című versét mondta el.
A házigazda Concordia (zongorán kísért: Lohner Mónika) és a Kantantína Női Kamarakórus (zongorán kísért: Fekete Éva) produkcióján kívül nagy élményt jelentett a Kristóf Réka „Virtuózunk“ által csodálatosan tolmácsolt népdalcsokor (zongorán kísért: a három budapesti kórust vezénylő, Kóta-díjas Krasznai Gáspár) és Kulin Pastorek Cynthia, Wass Lajos-díjas énekes, a Komáromi Művészeti Alapiskola tanára által előadott népdalfüzér meghallgatása is. Mielőtt a fellépők a hallgatósságal közös éneklésbe kezdtek, és Stubendek karnagy felkérésére felállva imát mondtak a drága kincsnek számító békéért, egy szép hagyomány is útjára indult. A napokban 80 éves Mácza Mihály és Kelemen István a Concordia Vegyeskar Örökös Tagja megtisztelő címben és virágcsokorban részesült, amit a hajdani lelkes kórustag, Bajnok István meg nem élt 80. születésnapján, tavaly ötlött ki a Concordia Chorus Polgári Társulás.
A remélhetőleg végre megvalósuló esemény pontos helyszínéről és időpontjáról majd a HOL-MI programajánlónkból is értesülhetnek az érdeklődők.