2013. május 14., 11:12

Az autózás jövőjét kutatja a Ford

LONDON. Az autógyártók jövőjének szempontjából nélkülözhetetlen információkat gyűjt a Ford, egészen pontosan hatezer európai ember megkérdezésével próbálja felmérni az igényeket az elkövetkezendő évek közlekedését illetően. Az így felhalmozott tapasztalatokat a gyártásban és a forgalmazásban kívánják kamatoztatni.
A felmérés eredménye nem meglepő, azonban mindenképp gondolkodásra ad okot: a megkérdezettek nagy többsége igényli az autó által nyújtott szabadságot, de egyre komolyabban aggódik a közlekedési dugók, az autózás költségei és a környezeti problémák miatt.

Pontos számokra fordítva az európaiak 76 százalékának idegeit tépázzák a dugók és a növekvő üzemanyagárak, a válaszadók 74 százaléka használja a tömegközlekedést, 37 százalékuk másokkal is megosztja autóját, amikor ugyanazokon az útvonalakon közlekedik, 3 százalékuk pedig hivatalos autómegosztó rendszereket is használ - írja az autopult.hu.

„A felmérés megmutatta a nyilvános dialógus fontosságát, bebizonyítva, hogy az embereket komolyan érdeklik a mobilitás és a környezetvédelem kérdései” – fogalmaz Barb Samardzich, a Ford Európa termékfejlesztési alelnöke. „Világunk egyre zsúfoltabbá és urbanizáltabbá válik, ám nem szeretnénk elveszíteni a mobilitás szabadságát – ezért hát közös, integrált megközelítésre van szükség.”

További érdekes tény, hogy a megkérdezettek 28 százaléka vásárolna elektromos autót, noha az ilyen hajtáslánccal szerelt járművekről csak kis részüknek van személyes tapasztalata (8 százalék birtokolt vagy vezetett már hibridet, 6 százalék vezetékről tölthető hibridet vagy elektromos autót).
Mindeközben a világon futkározó autók száma rohamosan nő, sőt a jelenlegi mintegy egymilliárdról 2050-ben 2-4 milliárdra nőhet majd. Az Európai Bizottság előrejelzései szerint a kontinensen ez idő alatt a dugódíjak évi 50 százalékkal duzzadnak majd, az egyes hatóságok ugyanis csupán így tudják fenntartani az élhető közlekedést a nagyvárosokban.
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.