Átadták a Womex világzenei expo idei díjait
A budapesti Womex, a közép-kelet-európai térség első világzenei expója a sokszínűség jegyében zajlott, a koncertek többsége telt házzal ment, köszönet a szervező Hangvetőnek a remek munkáért - mondta Frank Klaffs, a Womex tulajdonosaként működő Piranha Arts ügyvezető igazgatója a rendezvényen.
Kiemelte, hogy a Womexen, amely egyszerre fesztivál, szakmai vásár és konferencia, jelen voltak India, Kuba, Dél-Korea, Kína és Japán képviselői is.
A Womex-díjat, az ősi anyaistenséget ábrázoló szobrocskát életművéért Cheikh Lo szenegáli zenész kapta, aki zenekarával este koncertet adott a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben. "Afrika a jvő kontinense" - mondta a díjátadón a 60 éves művész, aki köszönetet mondott eddigi kiadóinak, producereinek, köztük Youssou N'Dournak. Az elismerést szüleinek, családjának, Szenegálnak és egész Afrikának ajánlotta.
"Egész Afrikáért énekelek, az identitásom abból a kultúrából táplálkozik, amely a kontinens közösségét és a népek egységét jelenti" - mondta Cheikh Lo az MTI-nek korábban adott interjúban. Az énekes, ütőhangszeres, gitáros egyszerre sajátosan szenegáli és nemzetközi, stílusa a hazájában népszerű mbalax műfajban gyökerezik, de izgalmas kitérőket tesz a latin-amerikai, a Karib-szigeteki és az észak-amerikai zene világába.
Cheikh Lo eddig öt önálló stúdióalbumot készített, legfrissebb munkája az idén megjelent Balbalou, amely vezeti a World Music Charts Europe legfrissebb rádiós listáját. A szenegáli zenész a Womex-életműdíjat (ezt kapta meg 2008-ban a Muzsikás együttes is) a zenei teljesítmény mellett társadalmi és emberi nagyságával, példamutatásával, az elesettek melletti kiállásával is kiérdemelte.
A szakmai kiválóság kategóriában Irán zenei világának egyik legnagyobb hatású képviselője, Ramin Sadighi, a Hermes Records alapítója vehette át a díjat. Sadighi teremtette meg az egyik első törvényes lehetőséget az irániaknak, hogy hozzáférjenek a nyugati zenéhez és a Hermes kiadón keresztül az iráni zenét is megmutatta a világnak. A Hermes kiadványait számos díjjal ismerték el, kaptak jelölést a legjobb világzenei album Grammy-díjára 2006-ban, ez volt a Djivan Gasparyan és Hossein Alizadeh együttműködéséből született lemez, az Endless Vision.
A világzenei kiadók között - a tavalyi sikert megismételve - ismét a német Glitterbeat bizonyult a legjobbnak, a Fonó Budai Zeneház ezen a listán az előkelő 13. helyen végzett. Az WMCE-n, a világzene európai listáján az elmúlt évben négyszáz lemezkiadó művészei szerepeltek 25 ország 45 rádióadóján. A magát punk rock attitűddel jellemző Glitterbeat előadói közül Bassekou Kouyate és Ngoni Ba, Samba Touré és Fofoulah anyagai emelkedtek ki.
A díjátadón a Glitterbeat egyik tulajdonosa, Chris Eckman szóba hozta a menekültválság ügyét és megemlítette, hogy kiadójuk művészei közül ketten is menekülttáborban éltek korábban. Peter Weber, a másik tulajdonos egy "Refugees welcome" (Üdvözöljük a menekülteket) feliratú pólót mutatott fel a színpadon. Weber köszönetet mondott a Womexnek, amiért a zene nem ismer határokat.
A díjátadón bemutatkozott a jövő évi Santiago de Compostela-i Womexet szervező Nordesia Productions is.
Weyer Balázs: talán az eddigi legjobb expót rendeztük meg
Minden vendég elégedetten beszélt a budapesti Womexről, sok helyről hallottuk, hogy a világzenei expo 1994 óta íródó eddigi történetében a mostani volt a legjobb - mondta el Weyer Balázs, az eseményt szervező Hangvető Kft. programigazgatója vasárnap az MTI-nek.
"Nagyszerűen működött együtt a három helyszín, a Müpa, a Bálna és az A38 hajó. Minden szempontból jó választásnak bizonyult a Duna partjára szervezni a budapesti Womexet, a modern és látványos helyszínek kedvező fogadtatásra találtak" - fogalmazott értékelésében a szakember.
Mint kiemelte, a Womexen hat éve nem fordult elő, ami most igen: minden jegy elkelt mind a három hivatalos koncertnapra. Az is beszédes, hogy 150-nel több külföldi érkezett a Womexre, mint tavaly Santiago de Compostelába.
"A első közép-kelet-európai világzenei expo szervezőiként az is célunk volt, hogy kapukat nyissunk a térség számára, ami be is jött, hiszen a környező országokból sokkal többen vettek részt a budapesti expón, mint a korábbi években. Először lépett fel szlovák zenekar, először volt koszovói stand, tízszer annyi zenekar jelentkezett Kelet-Európából, mint tavaly" - sorolta Weyer Balázs.
A budapesti Womexen egyértelműen előtérben volt a térség zenéje, ezen belül is a magyar nép- és világzene: volt nem hivatalos, nulladik napi magyar showcase rendezvény a Fonóban, Kárpát-medencei magyar roma tematikájú nyitógála, a Gipsy HeartBeats a Müpában, és külön regionális Club Duna színpad a térség fellépőivel. Összesen mintegy húsz magyar produkció kapcsolódott a programhoz.
"Ez a szám is rekord, a Gipsy HeartBeats jól sikerült, nagyon hatásos volt, méltó folytatása a 2011-es koppenhágai nyitógálára szintén a Hangvető által szervezett Hungarian HeartBeatsnek. A mostani Womexen a nyitóprodukció állandó beszédtéma volt. Az expo fő programjában szereplő három zenekarról, a Cimbalomduóról, a Buda Folk Bandről és a Herczku Ági és a Bandáról egyaránt elmondható, hogy életük legjobb koncertjeinek egyikét adták. A nemzetközi szakmai, piaci érdeklődés komoly irántuk" - fejtette ki a főszervezők egyike.
Az idei Womexre 2550 külföldi vendég érkezett, 1500 cég volt jelen 94 országból, 875 koncert- és fesztiválhelyszín, ötszáz kiadó, 390 kormányzati intézmény, ötszáz ügynökség, négyszáz menedzser, 250 producer, valamint 300 újságíró. 680 cég mintegy 270 standon volt jelen. A budapesti világzenei koncerten 60 koncerten 320 művész lépett színpadra.