Apu 75 éves
Mármint nem édesapám, neki még van pár hónap a hetvenötig. Ez egy másik „Apu”, nevezetesen Miklóska Lajos, aki néhány nap múlva éri el ezt a szép évfordulót. Nem tudom, Felvidéken kinek mond ez a név bármit is, de akik kedvelik a Beatrice zenekart, azoknak biztosan, hiszen a klasszikus felállás oszlopos tagjának számított, és a „fekete bárány” korszak formációjának legismertebb dalai a nevéhez fűződnek. Bálint Csaba, a Rockmúzeum elnöke 2018-ban könyvet is írt róla Miklóska Lajos élete és munkássága címmel.
Persze Apu zenei életműve ettől sokkal terebélyesebb, annak ellenére, hogy nevét „nem kell, hogy valahol jegyezzék”, mint ahogy az Edda művek énekelte az első lemezén. A félig felvidéki származású muzsikus (hiszen édesanyja Galántán született) már 1965-ben olyan legendával muzsikált együtt az Atlantis Nr2 zenekarban, mint Radics Béla, később pedig a Febris együttesben folytatta. Amikor Radics 1968-ban megalapította első saját zenekarát, a nagy feltűnést keltő Sakk-Mattot, akkor ismét őt hívta basszusgitárosnak. Becenevét is a gitárkirálytól kapta, ugyanis Miklóskának már fiatalon volt gyereke.
1969 végén a Sakk-Matt is feloszlott, és néhány tagjából Korong néven alakult új formáció. A Koronggal 1972-ben Magyarországon elsőként vitték színre a Jézus Krisztus szupersztárt, melyben Miklóska mint az élő zenekar tagja Júdás szerepét is énekelte a basszusgitározás mellett, magyar szöveggel. Bálint Csaba könyvében így emlékszik vissza:
A Korong után Apu 1974-ben meghívást kapott a Syriusba, ahol egy újabb legendát, Orszáczky Jackie-t váltott, és a zenekar Sápadt fényű ablak című kislemezén szerepelt. Még ugyanabban az évben tagja lett az ős-Korálnak, amely akkor még Koncz Zsuzsa kísérőegyüttese volt. Ezután csendesebb évek következtek, de amikor Nagy Feró 1978-ban újragondolta a Beatricét, Apunak is küldött „behívót”. A zenekar a „csöves” közönség első számú bálványa lett, de a sajátos performanszokkal és felkonfokkal tarkított koncertjeik az egyetemi klubok értelmiségét és a „civil” érdeklődőket is vonzották.
Az olykor burkoltan, máskor nyíltan rendszerellenes fellépéseik azonban a hatóságoknál is kiverték a biztosítékot. Erdős Péter, a lemezgyár akkori mindenható ura nagylemezt ígért a zenekarnak, amit aztán végül visszavont. Erdős a televízió egyik műsorában Nagy Feróékat csirkedarálással is „összemosta”. Persze ahogy ezután lenni szokott, jöttek a kitalációk és a koholt vádak egymás után.
Ugyancsak Bálint könyvében nyilatkozza Miklóska:
Ezek a dolgok lelkileg annyira megviselték Miklóskát, hogy több alkalommal is a zárt osztályra került. A Beatricét ellehetetlenítették, így 1981-ben feloszlott és csak hat évvel később alakult újjá, amikor a változás szele már érezhető volt. Apu tagja volt ennek az újjáalakult Beatricének is, méghozzá a többiek bőrruhás szerelésére kontrázva poénból öltönybe és nyakkendőbe bújva, de 1988 végén egészségi állapota miatt kikerült a csapatból, majd 1989 tavaszán megalakította Kuro-Shio nevű együttesét. A nem túl hosszú életű formáció után Miklóska már csak alkalmasint lépett fel. Legutóbb pár éve a Beatrice 40-es születésnapi koncertjét nyitotta meg a Papp László Arénában.
Bálint Csaba könyve előszavában így vall Miklóskáról:
Isten éltessen sokáig, Apu!