2016. május 16., 11:23

Áll a bál az Eurovízió eredménye miatt

STOCKHOLM, KIJEV, MOSZKVA. Az ukrán Jamala nyerte a fesztivált egy háborús dallal, a szakmai zsűri rá szavazott, a közönségnél viszont az orosz dal nyert. Ukrajna győzelme miatt Oroszország bojkottálhatja a jövő évi Eurovíziós Dalfesztivált.
201605161158220.Jamala.jpg

A családja történetéről szóló slágerrel nyert az ukrán Jamala az Euroviziós Dalfesztiválon. Az énekesnő dédnagymamájának történetét mutatta be, akinek egyik gyermeke bele is halt, amikor 1944-ben deportálták őket Krímről, a krími tatárok kényszerkitelepítésekor.

Győzelmét követően Jamala arról beszélt, hogy ugyan szomorú, de örül is, mert szerinte a közönségszavazatok megmutatták, hogy Európa átérzi fájdalmát.

Az ukrán énekesnő a zsűri pontjainak köszönhetően lett első, a telefonos voksoknál a második helyen végzett - a favoritnak tartott orosz versenyző után.

Ukrajnában egyenesen nemzeti hősként ünnepelték a nyertes Jamalát. Oroszországban viszont több tisztségviselő és újságíró felháborodással fogadta a végeredményt. Az egyik kormánypárti képviselő egyenesen tisztességtelennek nevezte, hogy nem a közönségszavazatokban első Szergej Lazarjev nyert, akinek produkciójába komoly pénzt fektetett az állami média.

Petro Porosenko ukrán államfő a Twitteren közzétett üzenetében azt írta, hogy az énekesnő hangjával az egész ukrán nép nevében szólt. "Győzött az igazság, mint mindig! – tette hozzá."

"Bravó, Jamala, te vagy a legjobb!" – gratulált az énekesnőnek szintén a Twitteren Volodimir Hrojszman ukrán miniszterelnök.

Olekszandr Turcsinov, az ukrán nemzetbiztonsági és védelmi tanács vezetője üdvözletében sürgette, hogy egy év múlva, amikor Ukrajnában rendezik meg az Eurovíziós Dalfesztivált, az ország semmiben se maradjon el bármely más európai főváros mögött. "El kell érnünk, hogy a hozzánk érkező vendégek semmi különbséget ne érezzenek Kijev és Stockholm, vagy bármely más európai város között. Az idei esztendőnek a változások és a győzelem évének kell lennie országunkban" - hangoztatta a befolyásos testület vezetője.

A közösségi portálokon a győztes énekesnőnek gratulálók közül sokan vetették fel az ötletet, hogy a jövő évi dalfesztivált a Krím félszigeten kell megrendezni, és az Oroszország által önkényesen bekebelezett területnek addigra vissza kell kerülnie ukrán fennhatóság alá.

"A 2017-es Eurovíziós Dalfesztivál legyen Szevasztopolban, társszervezői pedig a NATO és az ukrán fegyveres erők legyenek. Ideje máris hozzálátni a fesztivál előkészítéséhez" – fogalmazott Volodimir Vjatrovics, az ukrán Nemzeti Emlékezet Intézetének igazgatója a Facebook közösségi oldalon közzétett bejegyzésében.

Marija Kolezsnyikova, az orosz parlament kulturális bizottságának elnökpárti tagja ezzel szemben úgy vélekedett, hogy a dalfesztiválon “tisztességtelen” döntés született. Szerinte ha csak a közönségszavazatok számítottak volna, az orosz versenyző Szergej Lazarjevnyeri a versenyt. A végeredmény a nemzeti zsűritagok pontszámának és a tévénézők szavazatainak az összeadásával alakult ki, ami alapján az orosz énekes a harmadik helyen végzett.

Fokozza az indulatokat, hogy az orosz politikusok a győztes slágert egyértelműen aktuálpolitikai töltetűnek tartják. Szerintük Jamala rossz fényben akarja feltűntetni, hogy Oroszország két évvel ezelőtt annektálta a Krím-félszigetet. Emiatt már a nevezéskor megpróbálták kizáratni a dalt.

Franc Klincevics az orosz parlament védelmi és nemzetbiztonsági bizottságának alelnöke rendkívül nyugtalanító jelzésnek nevezte Jamala győzelmét, ami szerinte egyértelműen politikai döntés volt. Úgy vélekedett, hogy a dalversenyt már most átszőtte a politika, és még jobban átpolitizálódik a következő évben, amikor Ukrajnában tartják meg. Kétségét fejezte ki a tekintetben, hogy érdemes-e Oroszországnak a továbbiakban részt vennie a nemzetközi versenyben. 

Az orosz lakosságnak azonban úgy tűnik, tetszett a győztes sláger, hiszen a második legtöbb telefonos szavazatot náluk Jamala kapta.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.