Akinek a zene tölti ki a mindennapjait
A Csallóköz szülötte, Dégner Lilla éppen tíz évvel ezelőtt szerződött a kassai Thália Színházhoz, ahol a mai napig nagyon jól érzi magát. Időközben Királyhelmecen tanítványokra, majd pedig szerelmére is rátalált.
Mozgalmas és élménydús napokat tudhat maga mögött a művésznő. Királyhelmecen, Borsiban majd Nagykövesden állt Kölyökként a színpadra A padlás című darabban. A telt házas előadásokon kicsik és nagyok egyaránt vastapssal jutalmazták a bravúros előadást. Szeptember utolsó szombatján pedig végre valóra válthatta régi álmát: éppen a születésnapján énekelhette kedvenc dalait, önálló előadói estjén.
Az előadói est ötletét már régóta hordozta magában. Eredetileg a 30. születésnapjára szerette volna megvalósítani, de más koncepcióval. Akkor az a járvány miatt nem valósulhatott meg. Nem is bánja, mert a mostani kiforrottabb, letisztultabb és kerekebb lett, s mint mondta Lilla, nagyon örül, hogy három zenész barátjával sikerült megtalálniuk az összhangot.
Cseh Tamás dalának a címét kölcsönözte zenei kavalkádjának, melyet a királyhelmeci Bodrogközi Magyar Közösség Házában hallhatott a közönség.
A jobbik részem című előadás során három blokkban csendültek fel a művésznő eddigi pályafutásának a meghatározó dalai, zongora és gitár kísérettel. Lilla tavasszal, a kassai Márai Napok alkalmával ismerkedett meg a fiatal zongoratanárnővel, Lucia Nezkusilovával, aki akkor kísérte először, s mivel jól sikerült az együttműködésük, nem csoda, ha a következő közös produkciójuk nem váratott sokáig magára. Az elmúlt hetekben Lilla naponta utazott Kassára, hogy délelőttönként együtt próbálhassák az est első részében hallható áriákat.
Varga Szabolcs nem volt ismeretlen a közönség számára. Lilla akkor ismerte meg, amikor hat évvel ezelőtt Királyhelmecre jött.
– mondta Dégner Lilla.
Az est utolsó, de talán legkülönlegesebb részének zenei kíséretében felbukkanó örösi fiatalembert, Pirigyi Viktort Lilla egy alkalommal hallotta koncerten játszani. Amikor megtudta, hogy szólóban is szokott gitározni, énekelni, felmerült benne a közös zenélés lehetősége. Szombat este Viktor előbb néhány Cseh Tamás-dalt énekelt el, majd további gitárjátékához Lilla hangja társult. Négy olyan dal csendült fel, melyet már régen szeretett volna elénekelni. Ezek egyike az est címadó dala, A jobbik részem, amelynek szövegét Cseh Tamás számára Bereményi Géza írta. A művésznő szerint szépen benne van mindannyiunk élettörténete még akkor is, ha az, hogy kinek éppen mi a jobbik része, nagyon egyéni. Ehhez a dalhoz ragaszkodott, annál is inkább, hogy a születésnapján énekelhette el. Jött még édesapja kedvenc dala, Presser Gábortól a Te majd kézen fogsz és hazavezetsz. Édesanyjának egy gyönyörű dalt választott: volt kollégiumi lakótársa, kísérője és időközben az egyik legjobb magyarországi zongorista, Tempfli Erik és Hegedűs Bori közös szerzeményét, az Anyát. A művésznőt szeretett szülei is meglepték, akik előre nem árulták el neki, hogy jelen lesznek a közönség soraiban. Az est záródalaként Tompos Kátya egyik dala, a Holdjárat hangzott el, amellyel Lilla tisztelgett a csodált és szeretett színésznő előtt, akinek a halálhíre pár hónappal ezelőtt nagyon megrendítette.
Lilla nem hisz a véletlenekben, szerinte minden úgy van, ahogy lennie kell.
A járványt követő évadokból Az angyal álmát említi, amelynek egész alkotói folyamatát nagyon élvezte. A következő évad egyik meghatározó darabja az Ájlávjú volt, amelynek próbái során rengeteget tanulhattak a kiváló szakemberektől. Az elmúlt évadból pedig A padlás lopta be magát leginkább a szívébe.
Azokat a próbafolyamatokat szereti a legjobban, melyekből valami maradandót tud hazavinni magának emlékbe, és az említettek mindegyike ilyen volt. Most nem próbál új darabot, a jövő év kezdetén azonban Csehov A manó című darabjában kapott szerepet. Az, hogy az idei évadban kevesebbet lesz színpadon, nem viseli meg. Kereknek és teljesnek érzi az életét, nem tétlenkedik, talált magának más elfoglaltságot. Mindig is szeretett gyerekekkel foglalkozni, így most örül, hogy a tiszacsernyői zeneiskolában több zongora és énekórát vállalhatott hat tanítványával, illetve a királyhelmeci Magyar Házban is foglalkozhat egy osztálynyi ügyes, tehetséges gyerekkel és három felnőtt tanítványával.
Idén már színjátszó körbe is jár hozzá tíz diák. Ahogy mondja, igény volt rá korábban is, de időben csak most tudta megoldani számukra a hétvégén kívüli próbanapokat. Mindezt Lilla nagyon lelkiismeretesen csinálja, mert úgy véli, csak annak van értelme.
A színjátszókkal egyelőre kisebb jeleneteket próbálnak, hogy kiderülhessen Lilla számára, ki milyen karakter, s annak alapján osztaná ki a szerepeket. Megengedhetik maguknak azt a luxust, hogy saját tempójukban haladjanak, tanuljanak, csiszolódjanak, fejlődjenek, mert most semmilyen közelgő határidő miatt nem kell stresszelniük.
Megjelent a Magyar7 2024/41.számában.