2014. február 7., 10:25

A Zenetörténeti Múzeumba került a híres Hubay-zongora

BUDAPEST. A budapesti amerikai nagykövetség ünnepélyes keretek között átadta az MTA BTK Zenetörténeti Múzeumnak Hubay Jenő hegedűművész híres fehér zongoráját, amelyet korábban évtizedekig az amerikai nagykövet budapesti rezidenciáján őriztek.
201402061909430.zong02.jpg
Galéria
+2 kép a galériában

Az 1898-ban készült, zenetörténeti jelentőségű Bösendorfer zongora, melyet eredetileg Hubay Jenő világhírű magyar hegedűművész kapott ajándékba, mostantól az MTA BTK Zenetudományi Intézetéhez tartozó Zenetörténeti Múzeumban lesz kiállítva, időszakos koncertsorozatokra azonban leviszik majd eredeti helyére, a Bem rakparton található Hubay-palota fehér zenetermébe is - mondta el az MTI-nek Hubay Cebrian László, a híres muzsikus unokája a Zenetörténeti Múzeumban megrendezett ünnepélyes átadáson.

M. André Goodfriend, az amerikai nagykövetség ügyvivője megtiszteltetésnek nevezte, hogy megőrizhették a magyar kulturális örökség e kiemelkedő tárgyát, és most a Hubay-család képviselője és a Zenetudományi Intézet igazgatója, Richter Pál által aláírt háromoldalú megállapodás eredményeképpen, a zeneszerető közönség örömére, elhelyezhetik a múzeumban.

A patinás hangszer kalandos történetét felidézve Hubay Cebrian László az MTI-nek elmondta: a zongorát kifejezetten nagyapja legendás fehér zeneszalonjába tervezték - akusztikailag, de még színében is -, ahol a két világháború között világhírű muzsikusok - többek között Richard Strauss és Felix Weingartner - fordultak meg az olykor a rádió által is közvetített, zenés összejöveteleken. Budapest 1944-45-ös ostromakor a Hubay-palotát bombatámadás érte, és a megrongálódott épületben a zongora is veszélybe került. "A családi hagyomány szerint édesanyám, aki akkor az amerikai nagyköveti rezidencián dolgozott cselédként, megkérte a nagykövetet, hogy őrizzék meg a zongorát, amely így került át évtizedekre a zugligeti rezidenciába" - idézte fel Hubay Cebrian László. 

M. André Goodfriend az MTI-nek elmondta, hogy az 1990-es években felújították a zongorát, melyet ettől kezdve rendszeresen használtak a Zugligeti úti követségi rezidencián tartott házi koncerteken.

A Hubay-palota felújított zenetermét 2008-ban adták át, a megnyitón egy fekete zongorán játszottak - Hubay Cebrian László elmondása szerint ekkor jutott eszébe, hogy vissza lehetne kérni a nagykövetségtől a fehér Bösendorfert.

Hubay Jenő unokája tavaly márciusban jelentette be, hogy édesanyja, a norvég Edle Astrup Hubay Cebrian Budapesttől Estorilig - Töretlen akarattal című önéletrajzi regénye alapján, amerikai-magyar-portugál koprodukcióban film készül a család történetéről. Mint az MTI-nek csütörtökön elmondta, a regényből már Martin Scorsese is akart filmet készíteni, de édesanyja nem akarta aláírni a szerződést. "Azóta bennem maradt az ötlet. Ha minden jól megy, jövő év elején elkezdődhet a forgatás. Neveket még nem tudok mondani, de biztos, hogy világhírű színészekkel fogunk dolgozni" - fogalmazott Hubay Cebrian László. A történet az 1930-as évek Magyarországán, a német, majd orosz megszálláson, végül az 1948-49-es menekülésen át követi a család történetét.

201402061909430.zong02.jpg
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.