A tanulási zavarok felismerésére is felkészülnek a cserkészek
Egyre több olyan gyermekkel találkozunk, – főként a pedagógusként dolgozók, illetve a gyerekekkel, fiatalokkal rendszeresen foglalkozók – akik életét nehezíti valamilyen tanulási zavar: diszlexia, diszgráfia, diszkalkulia és továbbiak. Ugyanígy, a cserkészetbe is egyre több problémás gyermek kerül, akiket fejleszteni kell. A különféle élethelyzetek kezelése nagy teher lehet a cserkészvezető számára.
Halászik Emese előadásában ismertette a különféle zavarok előjeleit, saját tapasztalatait megosztva mesélt a fejlesztésről, és szakmai tanácsokkal látta el a résztvevőket. „A tanulási zavarokkal küzdő gyerekek nem értelmi fogyatékosak, ezt fontos tudatosítanunk. Cserkészvezetőként nem kell feltétlenül megoldást találnunk a gyermek problémájára, elsődlegesen az a feladatunk, hogy a foglalkozások során felismerjük a gondot, ne erősítsük a gyerekekben az ilyen zavaroknál fellépő szorongásérzést, és tolmácsoljuk a szülőknek, hogy kérjék szakember segítségét” – mondta Halászik Emese speciális pedagógus.
Sok kérdést és gondolatot vetett fel Andruskó Gyula cserkészpap előadása is a vallás szerepéről a cserkészpedagógiában. Gál Erikkel, az SZMCS elnökével arról beszélgettek a résztvevők, hogy vajon mitől és hogyan tudunk kényelmessé tenni egy erdei táborhelyet. A délután folyamán a nevelői munkát érintő aktualitásokról hallhattak a cserkészvezetők.
Kiscsoportos foglalkozások során ötleteltek például arról is, hogy hogyan tudjuk megelőzni, hogy a gyermek haza akarjon menni idő előtt a cserkésztáborból a szülő hiánya, vagy akár a természet közelisége miatt. A konferencián bemutatkozott a nyári vezetőképző táborok mellett szolgáló Segítő Tábor is, majd a 2017-es Szövetségi Nagytábor koordinátora, Juhász Gergely beszámolt a közel 600 fős nagytábor előkészítési munkálatairól.
A konferenciával egy időben a családos cserkészek is megbeszélést tartottak Ipolyságon. A résztvevő kilenc cserkészcsalád képviselői véglegesítették annak a kézikönyvnek a kéziratát, amely egyebek között meghatározza az öt éve indult családos cserkészet fogalmát, feltételeit, leírja a családos cserkészet sajátos igényeit, éves rendezvényeit, illetve azok szervezésével kapcsolatos irányelveket.
„Hálás vagyok mindenkinek az aktív részvételért, úgy érzem, egy nagyon jó hangulatú konferenciát tudhatunk magunk mögött. A programot igyekszünk mindig úgy összeállítani, hogy olyan, a nevelési munkánkat is nagyban segítő előadásokat hallhassunk, amelyeket a cserkészvezetőink nem hallhatnak máshol. Felelve korunk és társadalmunk változásaira arra törekszünk, hogy mindig egy-egy aktuális témát dolgozzunk fel, akár szakértővel, hisz a nevelői munkánkban ezek a kérdéskörök lassan minden csapatnál felmerülnek” – mondta Gál Erik, a Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség elnöke.