A reggae az UNESCO szellemi kulturális örökség része lett
Felkerült a reggae zenei műfaj az emberiség szellemi kulturális örökség listájára – jelentette be csütörtökön az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezetének (UNESCO) illetékes bizottsága Port Louis-i tanácskozásán.
A jelölést a műfaj hazája, Jamaica nyújtotta be. „A reggae egyedülállóan jamaicai. Ezt a zenét mi hoztuk létre, és a világ összes szögletébe átterjedt” – érvelt Olivia Grange, a karibi szigetország kulturális minisztere a tanácskozáson.
A műfaj jellegzetességét különleges ritmusa, a taktusok közötti hullámzás adja, nemzetközi sikere pedig Bob Marleynak köszönhető. A reggae-t gyakran hozzák összefüggésbe a rasztafári mozgalommal, amely hatással volt számos kiemelkedő reggae zenészre a '70-es, és '80-as években.
A reggae mellett kilenc másik hagyományt, ünnepi rítust, előadóművészetet, régi kézműves gyakorlatot vett fel a bizottság a szellemi kulturális örökség listájára, köztük a dél-franciaországi parfümkészítés gyakorlatát, az azeri-török-kazah kezdeményezésű 12 mondából álló Dede Korkut könyvét, a fehér, a sarlós gamandor gyógyfű betakarításának bosznia-hercegovinai hagyományát, a horvátországi Medimurska popevka népdalt, a kubai Las Parrandas népművészeti fesztivált és a kékfestés hagyományát Magyarország, Németország, Ausztria, Csehország és Szlovákia kezdeményezésére.