A pedagógusok Ficót sztrájkjuk támogatására kérik
Fico 2003-ban a támogatást azzal indokolta, hogy "a pedagógusok társadalmi helyzete nem felel meg küldetésük fontosságának, s a kormány korlátozó politikájának nyomása alatt egyre romlik. A Smer-SD ezért pozitívan tekint arra, hogy az oktatásügy képviselői már nem hajlandóak tétlenül elviselni a kormány politikáját. A kormány az oktatásügyet a prioritások legvégére helyezte" - magyarázta akkor ellenzékből Fico.
Crmoman most azzal érvel: azért fordultak Ficóhoz, mert Juraj Draxler oktatásügyi miniszter és Peter Pellegrini házelnök a helyzet orvoslása helyett az egész problémát politizálni akarja. "A kormányfő 2006-ban még értette az oktatásügy helyzetét, és meg vagyok győződve arról, hogy azt most is érti. Ezért a kormányfőt személyes elkötelezettségre, illetve arra kérjük, hogy fogadjon bennünket és támogasson" – tette hozzá Crmoman.
Eközben a sztrájkkészültségben levő pedagógusok képviselői szerint 2003 óta alapvetően semmi sem változott. Riasztó a pedagógusok társadalmi és szociális helyzete, az oktatásügy a szlovák kormányok prioritásainak végén kullog, s a kormány oktatásügyre fordított kiadásai mélyen az OECD-átlag alatt vannak. "A pedagógusbérek ismételt emelése sem nem növelte a pedagógushivatás attraktivitását, mivelhogy a kezdőbér az érettségivel nem rendelkező középiskolás végzősök bérszintjén marad. A szlovákiai pedagógusok hozzávetőleg csak a felét keresik annak az összegnek, amit a főiskolai végzettségű emberek keresnek" – mondta el végül Crmoman.
A Szlovákiai Pedagógusok Kezdeményezése (ISU) január 11-én, hétfőn sztrájkkészültséget hirdetett. Erre a lépésre azért szánta rá magát, mert Juraj Draxler oktatásügyi miniszter elismerte a Szlovák Pedagóguskamara (SKU) követeléseinek megalapozottságát, de sem ő, sem pedig a kormány semmiféle konkrét lépéseket nem tett azok teljesítése érdekében. Ha a kormány január 25-ig nem javasol arra vonatkozó konkrét legiszlatív intézkedéseket, hogy még ebben a választási időszakban miként kellene teljesíteni a pedagógusok követeléseit, akkor a pedagógusok január 25-én korlátlan idejű éles sztrájkba lépnek.
Juraj Draxler oktatásügyi miniszter azt mondta, hogy a pedagógusok sztrájkkészültségének kihirdetése egyértelműen politikai kezdeményezés, ráadásul az pártpolitikai szinten történik. Peter Pellegrini házelnök is hasonlóan fogalmazott, amikor azt mondta, szélsőséges igyekezet irányul arra, hogy a pedagógusokat felhasználják a választási harcokban, illetve egyes politikai pártok kampánya során azzal a céllal használják ki őket, hogy jobb eredményt érjenek el és gyengítsék a kormánypártot.