A magyar dal napja - Kassa is csatlakozott
"A meteorológiai előrejelzések szerint jó idő lesz vasárnap, eső nem várható, és minden más is adott ahhoz, hogy újra jó hangulatú, emlékezetes koncerteket, rendezvényeket hozzon a magyar dal napja" - mondta Szabó Edit, a Magyar Dal Napja Nonprofit Kft. ügyvezetője pénteken az MTI-nek.
Csatlakozott Dunaújváros, Hévíz, és először a magyar dal napja történetében egy határon túli magyar városban, Kassán is lesznek programok. Dunaújvárosban a Molnár László emlékparkban a fő fellépő a Zorall lesz, Hévízen a nagyparkolóban a Bikini ad koncertet, Kassán a Rodostói Ház kertjében pedig mások mellett a Kaláka is zenél vasárnap.
"Hévíz az egyetlen helyszín, ahol szombaton, ha úgy tetszik, a nulladik napon lesznek hivatalos rendezvények. Az egyik fővárosi helyszínen, a Camponában is lesznek koncertek szombaton, de nem a magyar dal napja keretében" - mondta Szabó Edit.
Vasárnap színpadon lesz mások mellett Presser Gábor (Nyíregyházán, a magyar dal idei fővárosában és a Vígszínházban), Karácsony János (Nyíregyházán), Kovács Kati (Egerben) és a KFT (Salgótarjánban). Lesznek programok Százhalombattán, Boldogon, Zalaegerszegen és Szombathelyen is.
Az ügyvezető az idei programok közül kiemelte, hogy a nyíregyházi szervezők kezdeményezésére vasárnap számos helyszínen, az ország különböző pontjain 20 órától eléneklik a Tavaszi szél vizet áraszt kezdetű magyar népdalt. Szabó Edit szólt arról is, hogy a fővárosban idén is jár a dallamos villamos (a 2-es és a 4-es útvonalán 15 órától).
"A magyar dal napja egyik fontos célja, hogy a pályakezdő fiatal előadók el tudjanak indulni, megtalálják a maguk közönségét. A tavalyi dallamos villamoson utazó, akkor még kezdőnek számító zenekarok közül többen meghívást kaptak az idei Gödör klubbeli koncertre, köztük a Kávészünet zenekar, amely Salgótarjánban is fellép" - mondta.
Szabó Edit kitért arra, hogy idén is hasonló nézőszámot várnak, mint tavaly, akkor mintegy ötvenezren látogatták a rendezvényeket szeptember második vasárnapján. Hozzáfűzte, hogy a színpadok száma nőtt tavalyhoz képest - csak Nyíregyházán, a magyar dal fővárosában tíz színpad lesz -, ugyanakkor valamivel kevesebb település vesz részt a magyar dal napján. Ezt az ügyvezető elsősorban azzal magyarázta, hogy szigorítottak az eddigi szabályokon, és például a magyar dal napját már nem lehet összevonni más helyi rendezvénnyel, fesztivállal.
Budapesten a Városmajori Szabadtéri Színpadon fellép mások mellett Bródy János, a Budavári Művelődési Házban (Bem Rockpart) Török Ádám a Mini Trió színeiben, az Angyalföldi Gyermek- és Ifjúsági Házban lesz gyermekszínpad (Huzella Péter), valamint retroszínpad (Napoleon Boulevard).
A Zöld Pardonban mások mellett a Mystery Gang, a Ráday utcai Jedermann kávéházban Bárdos Deák Ági zenekara, a Gödör Klubban fiatal együttesek lépnek fel, a Blokk Alkotóközpontban nyílt napot tartanak, a Morrison's Ligetben dj-k játszanak, a Camponában relikvia-kiállítás lesz magyar zenészek hangszereiből, fellépőruháiból, tárgyaiból, a Soroksári úti R33-ban a Balaton, Peter Ogi és az ef Zámbó Happy Dead Band játszik.
A 115. születésnapját ünneplő Vígszínházban a teátrum történetének felelevenítésére épül a magyar dal napi program. A Kobuci kert a világzene, az Óbudai Társaskör a klasszikus dalok, a Budapest Jazz Club a dzsessz, a Belgrád rakpartról induló Nótahajó a magyar nóta helyszíne lesz szeptember 11-én.
A magyar dal napja legtöbb, elsősorban szabadtéri rendezvényére ingyenes a belépő, de másutt sem kell sokat fizetni a jegyért, a skála 300 forinttól 1500 forintig terjed. A Vígszínház a maga 3000 forintos jegyárával kivételnek számít, oda viszont már valamennyi belépő elkelt.
"Szinte valamennyi helyszínen lesznek kameráink, forgatni fogunk, és az ezekből a felvételekből összeállított műsor szeptember 17-én lesz látható a Magyar Televízióban" - mondta az ügyvezető.
A Magyar Dal Napja Nonprofit Kft. idén 26 millió forintos költségvetéssel gazdálkodik, Szabó Edit szerint az idei rendezvény várhatóan nullszaldós lesz. A fő támogató idén is egy pénzintézet, emellett a Nemzeti Kulturális Alap és az Artisjus Szerzői Jogvédő Egyesület is segít.
A magyar dal napját Presser Gábor kezdeményezésére először a 2008-as Sziget fesztivál "mínusz egyedik" napján rendezték meg. 2009 óta szeptember második vasárnapján tartják, és párhuzamosan több helyszínen, köztük vidéki városokban is szerveznek eseményeket.