A Liszt Év mérlege: kétszáz koncert, több mint húsz országban
Szerencsés egybeesés, hogy a Liszt bicentenárium első féléve és a magyar soros EU-elnökség egy időpontra esett, így az európai kulturális programok repertoárjában is prioritást élvezett Liszt művészetének bemutatása, alkalmat teremtve arra, hogy a világhírű komponista zenéjét Európában és a világon is Magyarországgal azonosítsák.
Akinek füle volt rá, meghallhatta, hogy Liszt Ferenc nemcsak zseni és sokoldalú személyiség volt, hanem magyar identitására büszke világpolgár is. A magyarországi Liszt Éven kívül Ausztriában, Németországban és Franciaországban is sikeres évadot illetve fesztiválokat szenteltek a zeneszerző óriásnak.
– A Liszt Év és a magyar soros EU-elnökség apropóján megrendezett Liszt-programokkal nemcsak a zeneszerző munkásságát és általa is vállalt magyarságát mutattuk be, de fellépőink és rendezvényeink azt is bizonyították, hogy hazánk méltán tartozik évszázadok óta a klasszikus zene élvonalához – összegezte a Liszt Év eredményeit Hammerstein Judit, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium kultúráért felelős helyettes államtitkára.
A Liszt Év első féléves programjai során a magyar soros EU-elnökség keretében több magyarországi zenekar és művész képviselte hazánkat külföldön. Így Londonban koncertezett a Budapesti Fesztiválzenekar, de a brit fővárosban Liszt-hetet is szerveztek a mester emlékére. A Liszt Ferenc Kamarazenekar Madridban és a Baltikumban turnézott, míg a Pannon Filharmonikusok Bécsben adtak koncertet. A Nemzeti Filharmonikus Zenekar és Énekkar Brüsszelben lépett fel.
A Hungarofest szervezésében Európa minden harmadik országában volt idén Liszt-koncert. Londonban tizenhat, Párizsban nyolc, Brüsszelben (csak a magyar EU-félévben) ugyancsak nyolc alkalommal csendült fel a komponista zenéje, de volt hangverseny többek között Prágában, Bécsben, Bayreuthban, Rómában és Moszkvában is. Kontinensünk határain kívül New Haventől Tokióig számos helyen játszottak magyar zeneművészek. A Liszt Év Dél-Koreába is eljutott, ahol a World Liszt Day-en túl Liszt Versenyt is szerveztek a bicentenáriumi évben a zeneszerző tiszteletére.
– Idén koncerttermekben, templomokban, kulturális intézetekben és a képernyők, rádiókészülékek előtt több millió ember hallhatott Liszt műveket. Reméljük, hogy partnereinkkel együttműködésben a Liszt Év alkalmából felejthetetlen pillanatokkal ajándékozhattuk meg a zeneszerető közönséget és méltó módon állíthattunk emléket a komponistának – mondta összegzésként Balatoni Monika. A Hungarofest kreatív és stratégiai igazgatója szerint az emlékév páratlan nemzetközi összefogásban zajlott, hisz Európa zenei fesztiválja, neves koncerttermei egytől egyig megemlékeztek Liszt születésének kétszázadik évfordulójáról.
– 2011-ben ünnepeltük máig határtalanul körülrajongott hazánkfiát, Liszt Ferencet. 2011-ben felfedeztük Liszt Ferenc alkotó- és előadóművészetének eddig ismeretlen mélységeit és magasságait is. 2011-ben sok ezer fiatalnak válhatott Liszt Ferenc példaképévé. Kívánhatunk-e többet egy jubileumi évtől? – összegezte a bicentenáriumot Batta András, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem rektora.