2025. február 19., 18:15

A kassai operaművészek meghódították a pozsonyi közönséget

Magyarország pozsonyi nagykövetsége a Liszt Intézettel karöltve hatodik alkalommal tartotta meg zenés estjét, a Zenei Szalont, ahol ezúttal a Kassai Nemzeti Színház operatársulatának négy kiválósága, Katrák-Bodor Éva, Miroslava Havryliuk, Tóbisz Titusz és Marián Lukáč adott elő ismert operarészleteket. A rendezvénynek kedden, február 18-án ezúttal is a nagyköveti rezidencia adott otthont. Az esemény fő védnöke dr. Balogh Csaba nagykövet és felesége, dr. Hetey Ágota kassai főkonzul volt.

Zenei Szalon
Fotó: Magyarország pozsonyi nagykövetsége

A Zenei Szalon létrehívásának alapötlete abból indult, hogy a zene határokon és nemzeteken átívelő univerzális nyelv, amely összeköt, inspirál és egyúttal kiváló diplomáciai eszközként is szolgál. Így a közönség soraiban nem csupán a felvidéki magyar közélet, hanem a szlovák politikai és kulturális élet, valamint a Pozsonyban akkreditált nagykövetségek képviselői is szép számban megjelentek. A program ezúttal is a közép-európai szellemiséget volt hivatott közvetíteni.

A kassai művészek pozsonyi bemutatkozása arra is alkalmat adott, hogy elhangozzon, a Kassai Nemzeti Színház többszörös jubileumát ünnepli, hiszen a Láng Adolf tervezte impozáns épület a város Fő utcáján 125 éve, 1899-ben nyitotta meg kapuit, a 2024/25-ös évadban pedig a szlovák színjátszás századik évfordulóját ünneplik, az operatársulat pedig első bemutatóját 1945 őszén tartotta.

Az Operatársulat a 80 színházi évad alatt több mint ezer bemutatót tartott, különböző zenés színházi műfajokban.

Zenei Szalon
Fotó:  Magyarország pozsonyi nagykövetsége

A hatodik Zenei Szalon a Kassai Nemzeti Színház operatársulatának repertoárjából adott ízelítőt, Eugen Suchoň Krútňava című operájától kezdve Bedrich Smetana Daliborján át, Giuseppe Verdi, Richard Wagner, Pietro Mascagni és Mikuláš Schneider egy-egy művéig bezárólag, a zeneművek Júlia Grejtáková zongorakíséretével hangzottak el. Ugyanakkor a két magyar operaénekes, Katrák-Bodor Éva és Tóbisz Titusz magyar zeneművekkel is elkápráztatta a közönséget, felcsendült Erkel Ferenc Bánk Bánjából a Hazám, hazám tenorária, avagy a Hamburgi menyasszonyból a Szép vagy, gyönyörű vagy Magyarország, majd a két művész a műsor zárásaként A csitári hegyek alatt című népdal Kodály-feldolgozását adta elő, nem kis sikert aratva.

A négy énekművész - fiatal koruk ellenére is – komoly karriert tudhatnak maguk mögött. Katrák-Bodor Éva szopránénekes Pozsonyban végzett, leghíresebb szerepei közé tartozik az Éj királynője (W.A. Mozart: A varázsfuvola), Boleyn Anna (G. Donizetti), és Katrena (E. Suchoň: Krútňava). Katrák-Bodor Éva előadását még lenyűgözőbbé tette, hogy nyolchónapos kismamaként lépett a pozsonyi közönség elé, ezzel művészi állóképességét is bizonyítva.

A rimaszombati származású Tóbisz Titusz Kassán tanult, rövid ideig a Thália Színházban is játszott, a tenorénekes azonban már több mint 10 éve a Kassai Nemzeti Színház Operaházának a szólistája. Híres szerepei az Othello (G. Verdi), Ismaelle (Verdi – Nabucco) és Ondrej Zimoň Suchon Krútňavájából.

Kijevben végzett, de már 2016-tól a kassai opera szólistája az ukrán Myroslava Havryliuk, mezoszoprán énekes, aki sikerrel jegyzi Maddalena (Verdi Rigoletto), Fenena (Verdi – Nabucco) és Flora (Verdi – Traviata) szerepét.

Marián Lukáč a rózsahegyi Katolikus Egyetemen pedagógusként végzett, később fordult az éneklés felé, bariton hangjával azonban számos ének- és zenei verseny díjazottja. Kassai legjelentősebb szerepei a Figaro (Mozart – Figaro házassága) és Scarpia (Puccini – Tosca).

Szlovákia nem csak Pozsony

„Minden csodához kell egy segítő angyal, s ez esetben dr. Hetey Ágota, kassai főkonzulasszony volt az, hiszen ő volt az ötletgazda, és nagyon sokat tett azért is, hogy a mai este megvalósuljon” – mondta az előadás után a ma7-nek Roland Khern Tóth, a Kassai Nemzeti Színház Operaházának igazgatója. Nem titkolta büszkeségét és elégedettségét, mint mondta, a négy szólista remeket alkotott a pozsonyi kamarakoncerten. A társulatvezető úgy véli, ez is egy alkalom volt arra, hogy a művészek megmutassák, az élet nem csak Pozsonyban zajlik, és Szlovákia nem csak Pozsony, más városokban, más társulatoknál is magas szintű művészi munka folyik.

Zenei Szalon
Fotó:  Magyarország pozsonyi nagykövetsége

Roland Khern Tóth egyébként hibátlanul beszél magyarul, hiszen a Felső-Csallóközből, Csákányból származik, de mint mondja, "ma már Kassához is igazi patriótaként viszonyul". Ebben elsősorban annak van szerepe, hogy a társulata sikeres, az előadások telt házzal mennek.

Az igazgatói posztot 2020 óta tölti be, s akkor azzal a mondattal indították útjára, hogy a kassai közönség elsősorban az operettet szereti. Mára kiderült, az opera is képes bevinni az embereket az Operaházba, a bemutatók sorra a szakma elismerését és a közönség szeretetét igazolják vissza.

A pozsonyi koncert összeállításakor a társulatvezető fontosnak tartotta, hogy a közép-európaiság, a visegrádi szellemiség is tükröződjön a műsoron. Eszerint is válogatták a darabokat, megjelent benne a magyar, a szlovák, a cseh operairodalom egy-egy remeke, és úgy véli, ez jó döntés volt, hiszen a siker nem is maradt el. 

Itt nem lehet hibázni

Tóbisz Titusz tenorhangja sokakat lenyűgözött már, annak ellenére, hogy szlovák színházban énekel, jól ismeri őt a magyar közönség is, elég csak arra gondolni, hogy 2018-ban az Év szólistája kategóriában ő kapta a Harmónia-díjat. A mostani, pozsonyi koncert után nem titkolta, volt benne félsz, mert a Hazám, hazám című ária Erkel Bánk Bánjából nem kis kihívás.

„Ez olyan nekünk, magyaroknak, mint a himnusz, ezt tehát csak nagy átéléssel lehet előadni, és itt nem lehet hibázni, csak jól szabad elénekelni” – mondta a koncert után a tenorénekes.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.