A jégkorong-vb és Nepál is foglalkoztatta a lakosságot
A felmérést készítő Focus közvélemény-kutató ügynökség azt kérdezte a felmérésbe bekapcsolódott személyektől, hogy vajon mely történések rezonáltak a leginkább a hazai írott és elektronikus sajtóban.
A nepáli földrengés a megkérdezettek válaszai alapján végül a negyedik helyet szerezte meg a lakosság által leginkább észlelt események között. A fizetésképtelenné vált építőipari vállalat, a Váhostav-SK botránya véste be magát a leginkább az emberek emlékezetébe (47,3 %). Első helye nem forgott veszélyben. A jégkorong-vb-t a megkérdezettek 35,5, a hazai politikai eseményeket pedig 11,1 százalékuk említette.
A felmérésben résztvevőkhöz a II. világháború befejezésének 70. évfordulója kapcsán megtartott ünnepségek sorozatának híre is elérte (9,6 %), illetve a kelet-ukrajnai konfliktus sem kerülte el figyelmüket (8,8 %). A válaszokban csak elenyészően jelent meg a szíriai háború, a terrorizmus, vagy az Iszlám Állam dzsihadista terrorszervezet. Ezek a témakörök csak a megkérdezettek fél százalékát szólították meg.
Martin Slosiarik, a felmérést végző Focus munkatársa szerint ezek az eredmények tökéletesen arányosak a történések helyszínének megfelelő földrajzi távolságoknak. „Az ukrajnai háborús konfliktus lényegesen érzékenyebben érinti lakosainkat, mint egy tőlünk több ezer kilométerre eső konfliktust" – nyilatkozta, megjegyezvén, hogy a válaszok közti különbségek az egyes régiókon belül is egyértelműen észlelhetőek. Míg Pozsony megyében Ukrajnát csak a megkérdezettek 4 százaléka említette meg, addig Kassa megyében már 14 százalékuk szólt róla válaszában.
A könnyedebb témák közül az angol hercegnő születése (4,3 %) szólította meg a lakosságot, míg a hazai bulvársajtó a háttérbe szorult. Amint azt Slosiarik elmondta, a bulvár ebben a tekintetben kiszámíthatatlan, miközben elsősorban arról van szó, hogy mely téma képes minél inkább megragadni az emberek emlékezetében. „Az angol királyi család szerintem már magával a tartalmával megszólította az embereket, ami ugye nem más, mint a gyermek születésének ténye, amire általánosságban véve érzékenyebbek az emberek, mint például annak a hírére, hogy valakit együtt láttak valakivel, vagy esetleg in flagranti tetten érték őket" – magyarázta a Focus munkatársa.