A 155 évvel ezelőtt született Lehár Ferenc zenéje ma is teljesíti küldetését – KÉPEKKEL
A Lehár Ferenc Polgári Társulás tagjai Keszegh Bélával, Komárom polgármesterével és további helyi patriótákkal együtt, az április végi ragyogó napsütésben, szerdán délután emlékeztek meg az Operettkirály 155. születésnapjáról. A világhírű zeneszerző-karnagy szülőháza helyén létesített Lehár parkban levő szobrának talapzatát már új koszorúk díszítik.

Keszegh Béla, Komárom polgármestere nem kívánta részletezni azt, amit szerinte a jelenlevők úgyis tudnak: Lehár Ferenc, „a komáromi gyerek” miért kimagasló szülötte Komáromnak, akire nagyon büszkék vagyunk. Inkább annak fontosságára tért ki, hogy manapság is akadnak, akik tovább éltetik az általa képviselt szellemiséget, üzeneteit és az egyesek által lenézett operett műfajt, megőrizve szerzőjük jó hírnevét.
– jegyezte meg.
Köszönetet mondott mindazoknak, akik egyebek mellett színvonalas énekversenyekkel, koncertekkel, a LehárFeszttel… éltetik a Lehár-kultuszt, és számtalan új rendezvénnyel, hagyomány felélesztésével gazdagítják a város pezsgő kulturális életét. Megemlítette, hogy a Lehár Ferenc PT közreműködésével, a városi nyugdíjasklubba is gyakran meghívnak közkedvelt előadóművészeket, akik szintén népszerűsítik ezt a sokáig méltatlanul háttérbe szorított műfajt.
Úgy véli, hogy talán Lehár is annak örülne legjobban, hogy a zenéje napjainkban is teljesíti küldetését, sok emberhez eljut, és mosolyt csal az emberek arcára. Az ünnepeltnek odafenn zenétől hangos 155. szülinapot, a nevét viselő társulásnak pedig további sikeres tevékenységet kívánt. Végül kifejezte azon óhaját, hogy miként az idén Komárom másik jeles szülötte, Jókai Mór születésének bicentenáriumát, úgy majd Lehár 200. szülinapját is közösen ünnepelhessük meg…
Majd Klemen Terézia, a Lehár Ferenc Polgári Társulás elnöke felidézte, hogy Lehár Ferenc 1870. április 30-án éjfél előtt 2 órával, Komáromban született, ahol katonakarmester apja állomásozott, de Pozsonyban, majd Sopronban töltötte gyermekkorát, 1880-tól pedig Budapesten éltek. Annak ellenére, hogy torniszterfiú volt, vagyis a családja a katonasággal együtt vándorolt egyik városból a másikba, 12 éves koráig, csak magyarul beszélt, és élete végéig magyar állampolgár maradt.
Mint hallhattuk: Komáromból indulva hódította meg a világot a zeneszerző, operettkomponista, karmester, aki az egyik legnépszerűbb és legtermékenyebb magyar operettszerző volt, 31 operettet írt. Neve által került fel Komárom városa a világ zenei palettájára. Pedig a rendkívül tehetséges fiút fiatal kora miatt sem a budapesti, sem a bécsi konzervatóriumba nem vették fel, ezért a prágai konzervatóriumban tanult hegedű szakon, s az intézmény szabályait áthágva zeneszerzésre Antonín Dvořák oktatta őt.
„A legtöbb operettjének Bécsben volt a premierje, de valamennyit rövid időn belül Budapesten is műsorra tűzték. Világsikert aratott a Luxemburg grófja, amelyet még saját tempójához képest is rekordidő, alig egy hónap alatt komponálta. Ugyancsak népszerű lett a Cigányszerelem és A mosoly országa, ritkábban játsszák A három grácia, A cárevics, Paganini és Friderika című műveit. A Friderikát és A mosoly országát 1935-ben filmre vitték.
A fő szervező egyebek mellett azt is elmondta, hogy társulásuk októbert végén rendezi meg a III. LehárFesztet, amely részleteit majd portálunk is időben közli az érdeklődőkkel.
Végül köszönetet mondott mindazoknak, akik április 30-án, születésének újabb és újabb évfordulóján, minden évben eljönnek a nagy zeneszerző parkjába, Lehár Ferenc szobrához. Nem feledve a zenei berkekben ismert mondást, hogy a zenés színpadnak 3 műfaja van: az operett, az opera és a kettő között LEHÁR. Legyünk büszkék a műfajteremtőre, aki mindig hangsúlyozta, hogy „komáromi gyerek vagyok”! Ez alkalommal szobra talapzatára Komárom város és a Lehár Ferenc PT koszorúja került.