1956 – Emlékünnepség – Nagy sikert aratott Pozsonyban a Győri Filharmonikus Zenekar
Magyarország pozsonyi nagykövetsége karöltve a Magyar Kulturális Intézettel gazdag programot állított össze az 1956-os forradalom 60. évfordulója alkalmából, azzal a nem titkolt céllal, hogy a szlovák nagyközönség számára is bemutathassa a 20. századi magyar történelem egyik legfontosabb és legdicsőbb eseményét, az 1956-os forradalom és szabadságharc történéseit, amikor a magyar nép, elsőként a keleti blokkból, szembe mert szállni a mindent eltipró szovjet hatalommal. A dicső múltról, a pesti srácok bátorságáról, a magyar nép hősies küzdelméről számos eseményen szó esett.
Az eseménysorozatból is kiemelkedik azonban az 1956 – A szabadságért és a függetlenségért című kiállítás, amelyet Pozsonyban a múlt héten csütörtökön, október 20-án nyitott meg Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere Marek Madariè kulturális miniszterrel közösen, illetve a Győri Filharmonikus Zenekar ünnepi hangversenye, amely kedden, október 25-én volt a Szlovák Rádió hangversenytermében, s melyet élőben közvetített a Pátria Rádió.
Az ünnepi hangversenyen megjelentek a hazai magyar közélet és kulturális élet jeles személyiségei, valamint a magyar és a szlovák politikai élet képviselői, csakúgy, mint a Szlovákiába akkreditált külképviseletek vezetői.
A másfél évszázados múltra visszatekintő világhírű Győri Filharmonikusok Zenekarát Berkes Kálmán karmester, klarinétművész vezényelte. Berkes Kálmán a világ számos színpadán fellépett már, s megannyi szakmai elismerés birtokosa, s a Fűke Géza vezette Győri Filharmonikus Zenekar művészeti vezetője is egyúttal.
A zenekar gazdag repertoárjából négy darabot tűzött műsorra. Elsőként, a múltidézés jegyében az 1956-os forradalom idején legtöbbet játszott zeneművet, Beethoven művét, az Egmont-nyitányt adták elő a győri filharmonikusok. Ezt a művet játszotta 1956. október 23-án a Magyar Rádió, s az akkori magyar életérzést kifejező zene az elkövetkező hetekben még nagyon sokszor felhangzott, így az utókor a Beethoven művet a "forradalom himnuszaként“ őrizte meg emlékezetében. A győri filharmonikusok koncertjének következő darabja Kodály Zoltán Galántai táncok zeneműve volt, majd Erkel Ferenc Hunyadi operájának nyitánya következett, s végül Liszt Ferenc szimfonikus költeménye, a Les Preludes hangzott fel. A közönség hosszú percekig tartó tapsát a győri zenészek ráadásként a Rákóczi indulóval hálálták meg.
A koncertet követően Czimbalmosné Molnár Éva nagykövet fogadást adott a vendégek tiszteletére.
Az ’56-os rendezvénysorozat a napokban még folytatódik. A nagykövetség közösen a kulturális intézménnyel, még számos rendezvényt tart az évforduló jegyében, melyre várják az érdeklődőket.