2019. december 29., 11:24

Nem lehetünk eleinknél hitványabbak

A rimaszombati református templom déli oldalfalában egy befalazott sírkő látható, hosszú felirattal. Aligha találnánk napjainkban Rimaszombatban féltucatnyi olyan embert, akinek ismerősen hangzana Szügyi Mihály neve.

Szügyi Mihály sajátkezű aláírása
Szügyi Mihály sajátkezű aláírása és pecsétje egy 1806-ban kiállított okmányon:
„Priv[ilegizált] Rima Szombath Városa Hites Tanátsosa és az Ekkl[ezsia] Consistorialis tagja Szügyi Mihály előtt”
Fotó: Archív felvétel

Pedig nem véletlenül vésték az alábbi sorokat a vörösmárvány sírkőre.

Itt a Márvány Sir Czim gyászos árnyékában
Nyugosznak be ásva [...] Sirjába
N[eme]s SZÜGYI MIHÁLY UR könny záporai
Által balsamozott testének porai
Ki LXXIII Esztendős korába
Szállt be a Halottak ezen Országába
A ki R: Szombath Ns: Városában
Mind az Isten mind a Város Nagy Házában
Mind egy Csillag fénylett el jutván végre
Nevének örökös emlékezetére.
A kinek el hunytát sok jó szív kesergi
S sírjára fájdalmas  könnyeit ki pergi
Ki volt hív özvegyi PERJÉSI BORBÁLA
Kivel XXXVIII víg esztendőt számlált
Kedves GÁBOR fia s BORBÁLA leánya
El hunytat vérező Szívvel hóltig szánnya
Vándor Czimje mellett sohajtsd ezt szivesen
Nyugodj Nagy Férfiú Oh nyugodj csendesen

Szügyi Mihály 1749-ben született és 1822. november 4-én hunyta le örökre a szemét. A rimaszombati református skóla elvégzését követően a sárospataki református kollégiumban tanult, ahová 1767-ben iratkozott be. Miután tanulmányait befejezte, hazatért, és cselekvő módon kapcsolódott be a közéletbe.

Mozgalmas idők jártak a 18. század második felében a Rima mentén. A vértelen ellenreformáció egyik országos hírű, szomorú eseményének színhelye a város. Ebben az évben marasztalta el a Helytartótanács a rimaszombati reformátusokat. Az egyházat és annak iskoláját felszámolták, a lelkészeket, tanítókat és tógátus diákokat száműzték, sok egyháztagot bebörtönöztek, megkorbácsoltak, az egyház teljes vagyonát elkobozták. A városi önkormányzatot – mivel személyi összetételében azonos volt az egyháztanáccsal – szintén felszámolták, és királyi biztost helyeztek a város élére. Az ok: 1769-ben kiűzték a városba érkezett katolikus körmenetet.

Rimaszombat, amelynek népe a 16. század végétől református és magyar, szálka volt Hont megye elöljárósága szemében. A városon kívül csak a szomszédos Alsópokorágyot és Zeherjét lakták református magyarok. Az uralkodó, II. József által 1781-ben kiadott Türelmi rendeletet követően is három teljes esztendeig tartott, amíg az egyházat újraszervezhették, és hozzáfoghattak a ma is álló templom, illetve torony megépítéséhez, az iskola újraindításához. A megyét irányító nemesség ott és úgy akadályozta törekvéseiket, ahol és ahogyan tudta.

Ebben a küzdelmes időszakban volt Szügyi Mihály hosszú éveken át a helyi tanács megbecsült tagja, s a bírói tisztséget is éveken át viselte.        

Az említett elmarasztaló ítéletet követően újraszervezték a római katolikus egyházat, ismét megtelepültek a városban az evangélikusok is, s egyre nagyobb számban települtek be a városba nemesek is, akik viszont nem- igen kívántak osztozni a terhek viselésében a városi polgárokkal. Az országgyűlés által elfogadott törvény értelmében 1803. január 1-i hatállyal egyesítették Gömör vármegyét és Hont vármegye Kis-honti Kerületét, létrehozva így Gömör és Kishont törvényesen egyesült vármegyét. Ennek a gömöri Pelsőc mellett a kishonti Rimaszombat lett a székvárosa. Az új helyzetre való tekintettel az önkormányzat 1806-ban egy eseti bizottság megalakításáról döntött, amelynek az volt a feladata, hogy kidolgozza a város új rendszabását, azaz alkotmányát. Ennek oszlopos tagja volt Szügyi Mihály is. A feladatot el is végezték, ám a megye általi jóváhagyására csak 1826-ban került sor.

Őt bízta meg a református egyház azzal, hogy felügyelőként, ahogy akkortájt fogalmaztak, „iskola-inspectorként” vegye gondjaiba az iskola újraszervezését.

Az ő irányításával vásároltak telket a Csurgó patak mellett. A meglévő épületek ugyan szűkösnek bizonyultak, de a bővítésükre nem volt pénz, hisz a templom és torony építése és felszerelése az egyház forrásait lekötötte. Ám jött Szijjártó István, aki végrendeletében iskola építésére 5000 forintot hagyományozott, melyhez a város 2000, a polgárság pedig több-kevesebb összeggel járult hozzá. Ezekből az adományokból Szügyi Mihály 1800-ik év június 29-én beterjesztett számadása szerint 8070 frt 49 és fél krajcár gyűlt össze s állott az egyháztanács rendelkezésére, amiből megkezdhették a bővítést.

Mindez azért is érdemes a figyelmünkre, mivel napjainkban éppen folyamatban van Rimaszombatban annak az iskolaközpontnak a kiépítése, amelynek előzményeit a 16–18. századi skóla jelenti.

Mintha csak ismétlődne a történelem: ahogy akkortájt igyekezett a hatalom akadályozni a kibontakozást, ma is elodázta az államhatalom az iskola megnyitását…

Kortársa, a város első monográfusa, a szomszédos Cserencsényben élt Kollár Sámuel is dicsérőleg emlékezett meg Szügyi Mihályról, megköszönve neki a kutatásához nyújtott segítséget: „Dicsekedhetem azon ritka szerencsével, hogy a városi hatóság engedélye folytán, ennek levéltárában létező okleveleket megvizsgálhattam, mit kiválóan Szügyi Mihály úr szívességének köszönhetek, ki is városunknak 8 évig érdemes bírája, 30 évig pedig levéltárnoka volt, s 72 éves korában halt meg.”

Szügyi Mihálynak a fia, Gábor, akinek a személyét a sírfelirat is őrzi, követte apja példáját. A debreceni református kollégiumban tanult, majd hazatért. A szabadságharc leverését követően polgármestere is volt szülővárosának. Bizonyára ő volt az, aki édesapja sírkövét a város terjeszkedése miatt felszámolás alatt lévő, s a mai Tompa Mihály téren azonosítható temetőrészből megmentette. Az elhunyt kivételes érdemeire való tekintettel, az iránta érzett megbecsülés jeleként az egyház a sírkövet a templom falába illesztette.

Szügyi Mihály sírköve
A sírkő a templom déli oldalfalában
Fotó:  Archív felvétel

Szügyi Mihály testvére, János – a korabeli gyakorlatnak megfelelően – peregrinus diák volt, aki Baselben folytatott egyetemi tanulmányokat.

Ma már nem él a család a Rima menti városban, amelyben évszázadokon át fontos, időnként meghatározó szerepet játszott. Szügyi Mihály leszármazottai mindig szem előtt tartották az elődök példáját. Egyik dédunokája a „korláti“ előnevet használó Bernát István. Kiváló agrárközgazdászként, a Hangya szövetkezet szülőatyjaként ismert, az MTA alelnöke volt. Életében mindig gondja volt szülővárosa református egyházának támogatására.

A Szügyi család leszármazottai közül említsük még meg ez alkalommal Szügyi Zoltán (1896–1967) vezérkari ezredes nevét, aki ugyan már Huszton született, de – utalván családja eredetére és saját hovatartozására – a rimaszombati előnevet használta. Mint az erről döntő miniszter fogalmazott 1944 októberében: „Hazánk a keleti veszedelemmel, a bolsevizmussal vívott élet-halál harcában a még rendelkezésre álló emberanyag legjavából egy új elit hadosztályt állítok fel.” A Szent László nevét viselő seregtest felállításával Szügyi Zoltánt bízták meg.

Szent László hadosztály
Fotó:  Archív felvétel

A hadosztály a Garam és az Ipoly mentén most 75 éve igen súlyos harcokat vívott. Szügyi Zoltán a csata előtt, december 22-én így szólította meg katonáit: „Kemény, súlyos lesz a harc, mely ránk vár, de fogainkat összeszorítva védjünk minden talpalatnyi földet, hogy majdan nyugodt lelkiismerettel nézhessünk gyermekeink szemébe, akik majd számon kérik tőlünk Hazánkat. Ezt a Hazát eleink ezer éven át megvédték, mi sem lehetünk eleinknél hitványabbak.”

Ilyenek voltak a rimaszombati Szügyiek! És mi?

Az írás a Magyar7 hetilap 51/2019-es számában jelent meg.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.