2018. december 14., 10:40

Füleki cigányzenészek a Városi Honismereti Múzeumban

Egykori füleki cigányzenészeket- és zenekarokat bemutató kiállítás nyílt a Városi Honismereti Múzeumban. A tárlat, mely a Füleki Vármúzeum évzáró kiállítása, 2019. február 5-ig tekinthető meg.

zeneszek8.jpg
Galéria
+8 kép a galériában
Fotó: Szvorák Emese

Titton Viktória, a Füleki Vármúzeum igazgatója portálunkat arról tájékoztatta, hogy a maga nemében ez egy páratlan kiállítá, hiszen a füleki cigányzenészek- és zenekarok ezidáig nem voltak bemutatva Füleken. „A kiállításnak köszönhetően nagyon érdekes fotóanyag gyűlt össze, amelynek egy része látható a Városi Honismereti Múzeumban“- tette hozzá. A Füleki Vármúzeum 2010-ben kezdett foglalkozni a füleki cigányzenészeket ábrázoló fényképek gyűjtésével, digitalizálásával és dokumentálásával. A képek jelentős része a füleki cigányzenész családból származó Vitéz Gyula „Dodo“ jóvoltából került az intézmény gyűjteményébe és digitális archívumába, akinek nagy szerepe volt a fotók adatolásában is.

A gyűjtemény egy része nyilvánosságra került a Füleki Vármúzeum honlapján is. Vitéz úrtól származik a kiállítás ötlete, mellyel az intézmény szeretné tiszteletét tenni a füleki zenészek előtt, akik közül többen méltán váltak híressé. „A valamikori magyar füleki cigány származásúak Bariék, Gyula és családja, ők voltak Füleken az első híres zenészek. Muzsikáltak a Tátrában, Betlérben, illetve az 1935-ös Jánošíkról szóló filmet ők kísérték a rozsnyói Danyi Aladárral és Jenővel”- ismertette Vitéz Gyula „Dodo“. További ismert nevek Vitézék, Balogh Zoltán „Savanya”, Bari Béla „Szottor”, Gál Lajos, Balogh Dezső, Huszi, Dundi, Szencser, Picsker, Bero Árpi, Kasus. A tárlaton bemutatásra kerültek a 20. század azon ismert zenészdinasztiái és zenakarai, amelyek elmaradhatatlan részei voltak Fülek és a környék lakodalmainak, táncmulatságainak és temetéseinek. Tagjai országos szinten képviselték a várost különböző zenei formációkban, így bátran kijelenthetjük, hogy a cigányság e csoportja vívta ki leginkább a többségi társadalom elismerését, mely elősegítette integrálódásukat és lehetőséget teremtett kiemelkedésükre.

Fotó:  Szvorák Emese

„Nagyon kiváló zenészekről beszélhetünk. Viszont az jellemző volt, hogy mindig a többségi társadalom zenei igényét elégítették ki. Ebből kifolyólag specializálódott ez a zene. Fülek esetében főként a városi és falusi zenére. A városi zenészek a 18-19. században kialakuló kávéházi zenét biztosították, amely magában foglalta az új stílusú zenei műfajokat, a különböző komolyzenei virtuózdarabokat, sok esetben kuplékat, operettslágereket és későbbiekben a jazz slágereket is. A falusi zenekarok pedig a mai értelemben vett népzenét szolgáltatták a paraszti társadalom és a pásztorok számára”- nyilatkozta Illés Gábor, a Füleki Vármúzeum munkatársa, a kiállítás kurátora. A megnyitón fellépett Görcsi Rudolf és Ökrös Gyula „Mogyi” zenekara.

A kiállítás tartalmas része volt az idei városi karácsonyváró rendezvénysorozatnak, hiszen a látogatókat kellemes hangulat fogadta. A gyerekek karácsonyfát díszíthettek, a felnőtteket pedig molnárkalács és forralt bor várta.

zeneszek8.jpg
Galéria
+8 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.