2025. január 15., 15:49

Wass Albert és Szókratész tolmácsolója

Ahogy az óév utolsó hónapja sem csak az ünnepvárással, hanem munkával is telt a Kossuth-díjas felvidéki színművész, a Komáromi Jókai Színház Örökös Tagja, Boráros Imre életében, úgy a 2025-ös esztendő első negyedévében is bőven akadnak teendői itthon és Magyarországon. Ezekről beszélgettem a 81. életévéhez közeledő művésszel a két naptári év mezsgyéjén.

Boráros Imre
Az Elvásik a veres csillag egyik jelenete
Fotó: Kohári Dominika - Új Színház

Az életkorát meghazudtoló aktivitásáról, valamint újabb és újabb tervek szövögetéséről és megvalósításáról ismert Boráros Imrét ezekben a hetekben a budapesti Új Színházban Wass Albert Elvásik a veres csillag című, kétrészes színpadi játékában, háromféle szerepben láthatják a nézők. Közben a Szókratész védőbeszéde című Platón-műből készült, koncertszínházi produkcióban játssza a címszereplő filozófust. A világhírű soproni dzsesszzongoristával, Varga Gáborral készült közös előadás magyarországi és vajdasági sikere után január 22-én 19 órától, a komáromi Egressy Béni VMK Kiss Péntek József-kamaratermében tartják a felvidéki bemutatót. Amikor pedig az ideje engedi, az Isten tenyerén ébredtem című zenés-dalos irodalmi összeállítását Apagyi László hangÁSZ-zenei munkatársa közreműködésével mutatja be hazai kultúrházakban, művelődési és nyugdíjasklubokban.

Vendégszereplés a budapesti Új Színházban

Boráros Imre az óév utolsó negyedének java részét az egészséges magyarságtudat erősítését felvállaló Új Színházban töltötte.

Szívesen tettem eleget Pataki András, az Új Színház művészeti vezetője és rendezője felkérésének, hogy Wass Albert Elvásik a veres csillag című kétrészes színpadi játékában a székely góbéságot is megtestesítő és minden helyzeten felülkerekedő Tomborást, valamint a magyar közösség érdekei mellett kiálló tiszteletest és a rab tiszteletest, Tarjagost alakítsam. A produkciót az általam már több évtizede ismert Kiss József, a Soproni Petőfi Színház igazgató főrendezője rendezte. A kiváló hangulatban telt próbafolyamat alatt pozitív energiával töltött fel a tőlem fiatalabb, tehetséges kollégákkal való együttműködés is"

– mondta. 

A 2024. november 8-i premier után többször is bemutatott darab a kommunizmus 1946–1957 közti időszakát idézi Dobrudzsa egyik apró, székely falvában.

Visszaköszönt nekem mindaz, amit gyermekként, a felvidéki magyarok kitelepítése során tájainkon átéltem. Nos, a romániai lápos vidéken sokan meghaltak az emberfeletti munka és a betegségek következtében. A produkció tele van csodás jelenetekkel, miközben az a kisebbségi sor(s)ba kényszerült székelyek megmaradásért vívott küzdelméről szól. Ők jelképesen egy fát ültetnek, abban bízva, hogy ha az életben marad, akkor túlélik a borzalmakat, és jobb világot építhetnek maguknak"

– tette hozzá. 

Boráros Imre
Boráros Imre, mint Tomborás
Fotó:  Kohári Dominika - Új Színház

Boráros Imre azt is elmondta, hogy magyarországi kollégái szerint régen játszottak olyan sikerdarabban, amelyre hetekkel az előadások előtt még a pótszékek is elkeltek. Ez felettébb jóleső érzéssel töltötte el mindnyájukat. Januárban négyszer lesz látható a Wass-mű, s akinek ezekben a hetekben nem, talán majd februárban sikerül bejutnia a nézőtérre.

Koncertszínházi produkció hazai bemutatója

Ugyancsak két naptári évet összekötő előadás a Szókratész védőbeszéde, amelynek műfaja koncertszínház.

A komáromi szülinapi ünnepségemen a Jászai Mari-díjas rendezőbarátom, Pataki András rákérdezett, hogy miként telnek a napjaim. Elárultam neki, hogy izgat Platón műve, a Szókratész védőbeszéde, amiről előzőleg több soproni kollégám lebeszélt. Ő azonban azonnal vállalta a dramaturgiai és a rendezői munkát. Tavaly a Vajdaságban és Magyarországon több helyen bemutattuk az egyórás koncertszínházi produkciót, amelyben a zenéjét szerző, világhírű soproni dzsesszzongorista, Varga Gábor is közreműködik. A felvidéki premiert pedig a magyar kultúra napja alkalmából január 22-én 19 órától a komáromi Egressy Béni VMK Kiss Péntek József-kamaratermében tartjuk, ahová szeretettel várjuk az érdeklődőket"

– mondta Boráros Imre.

Azt is megtudtam, hogy a Kisebbségi Kulturális Alap jóvoltából Nemesócsán, Nagymegyeren és Hetényen, majd a Bethlen Gábor Alap támogatásával további helyszíneken, így a komáromi nyugdíjasklubban, a Csemadok-székházban és a Platz Galériában is nagy sikerrel mutatta be az Isten tenyerén ébredtem című zenés, dalos irodalmi önvallomását, amely iránt több műsorszervező is érdeklődött.

Örvendetes, hogy az Istennel, anyanyelvvel és a hazaszeretettel kapcsolatos örök érvényű üzeneteket és saját „életmorzsáimat” mindenütt érzékeny antennákkal fogták a nézők. Őriznünk kell és a következő nemzedékeknek tovább kell adnunk az őseinktől kapott igaz értékeket, köztük az anyanyelvünket és kultúránkat annak érdekében, hogy magyarként még sokáig megmaradhassunk a szülőföldünkön"

– vallja a művész.

Boráros Imre azzal zárta beszélgetésünket, hogy a 2024-es év számára fantasztikus ajándék volt a Jóistentől.

Az életjubileumomon kívül azt is megünnepelhettem, hogy 60 éve vagyok a színészi pályán, az életem párjával, Pannikával 10 éve működtetjük saját színházunkat, valamint az óévben nagyszerű feladatok találtak meg. Hitvallásomként az egyik kedvenc görög filozófusomat, Tatioszt idézem, aki szerint: „Egyetlen igazság éli örök életét égen és Földön, az istenek igazsága, s ez a béke és a szeretet”. Továbbra is igyekszem e szerint élni és dolgozni."

Megjelent a Magyar7 2025/1. számában

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.