Színházi seregszemlén a Príma környék
Weöres Sándor életművének feldolgozása, a posztmodern stílus körbejárása, valamint a gyermek és ifjúsági színjátszás és színházlátogatás helyzete – ezek az alappillérei a február 28-án, csütörtökön kezdődő debreceni DESZKA Fesztiválnak.
Vidnyánszky Attila a mustra sajtótájékoztatóján szólt arról, hogy felmerült, idén nem rendezik meg a kortárs drámák seregszemléjét. Okként említette egyrészt, hogy „aggasztóan kevés” új, nagyszínpadi dráma születik itthon, de az is csak nehezítette helyzetüket, hogy jelenleg keresik az utódját az igazgatói posztra. Azonban a folytonosság fenntartása és a töretlen nézői érdeklődés győzött, ennek köszönhetően döntöttek úgy, hogy nem halasztják el a mustrát. A Nemzeti Kulturális Alap 12 millió forint támogatást ítélt meg a DESZKA megrendezésére, de az igazgató szerint ezt az intézmény költségvetéséből ki kell egészíteni várhatóan mintegy 20 millió forintra.
Ennek ellenére a március 5-ig tartó színházi seregszemlén mégis a megszokottnál kevesebb előadással, kortárs drámaíróval és rendezővel lehet majd találkozni. Öt nap alatt tíz előadás, három felolvasó színház, hat szakmai beszélgetés szerepel a programban. Viszont egy debreceni ősbemutatót is tartanak: Tóth-Máthé Miklós darabját, A rögöcsei csoda című művét itt láthatja a közönség először, de a debreceni társulat előadja a Na'conxypanban hull a hó című darabot is.
A Deszka fesztivál idén a debreceni Vojtina Bábszínház előadásával, A lány aki követte a fehér nyuszit című mesével kezdődik.
A komáromi Jókai Színház Spiró György Príma környék című drámájával, a dunaújvárosi Bartók Kamaraszínház a Pimpáré és Vakvarjúcska című Erdős Virág-mesével, az RS9 Színház A fenyegetett gyilkos anatómiája című Podmaniczky Szilárd művel, Pintér Béláék a 42. hét című produkcióval, a szatmárnémeti Északi Színház társulata Tasnádi István Világjobbítókjával érkezik a fesztiválra. Látható lesz még a budapesti Katona József Színház Virágos Magyarország című abszurdja és a Bárka Színház A teljes tizedik évad című előadása. Ahogy az lenni szokott, most is minden produkció előtt úgynevezett ráhangoló beszélgetéseket tartanak, a nap végén pedig közönségtalálkozón beszélgetnek a látottakról.
A DESZKA-műhelyben szó lesz Borbély Szilárd drámáiról, a szerzővel Radnóti Zsuzsa beszélget majd. Béres Ilona, Koltay M. Gábor, Gemza Péter, Mezey Katalin, Radnóti Zsuzsa, Szabó Székely Ármin a színház és Weörös Sándor kapcsolatát fejtegeti, szó lesz az újraértelmezett klasszikus történetekről, a posztmodern és a szakralitás viszonyáról, de itt mutatják be Tömöry Márta Mikor a bábok még Istenek voltak című könyvét is.