Színes programsorozat Zenthe Ferenc születésének 100. évfordulóján
Közel húsz programmal emlékezik névadója, Zenthe Ferenc születésének századik évfordulójára Salgótarján színháza. Az emlékévben egyebek mellett drámapályázatot írnak ki, könyvet jelentetnek meg, de elkészül a Zenthe-tortaszelet és kiadják a Zenthe-emlékérmet is.
A Zenthe 100 elnevezésű programsorozatról kedden tartottak sajtótájékoztatót a nógrádi megyeszékhelyen.
Fekete Zsolt, Salgótarján polgármestere szerint mindent megtesznek az emlékév sikeréért és azért, hogy Zenthe Ferenc neve minél tovább éljen a köztudatban. Az emlékév kapcsán januárban nyílt drámapályázatot hirdetnek meg, amelyre olyan műveket várnak, amelyek Zenthe Ferenc filmjeiből merítik témájukat, emellett megjelentetik a salgótarjáni színjátszás és a Zenthe Színház történetét feldolgozó könyvet is. A győztes darabo(ka)t a teátrum műsorára tűzi, s a Palócföld irodalmi folyóirat is közli.
Április 23-án, Zenthe Ferenc születésnapjának előestéjén díszvacsorát tartanak jeles színházi személyiségek, pályatársak és a nemzet színészei részvételével a művelődési központ üvegcsarnokában. Másnap hagyományosan koszorúznak Zenthe Ferenc sírjánál a Farkasréti temetőben, 26-án pedig Zenthe-emléknapot tartanak Salgóbányán.
A 2020/21-es bajnoki szezon első hazai mérkőzése előtt megrendezik a Magyar Színészválogatott és az idén százéves Salgótarjáni Bányász Torna Club (SBTC) nagypályás labdarúgó mérkőzését.
Zenthe Ferenc (1920-2006) Salgótarján salgóbányai városrészében született. Első filmszerepét Nagy Sándor honvédtábornokként 1953-ban alakította a Föltámadott a tengerben, játékfilmben utoljára a Magyar vándor című filmben szerepelt 2004-ben. Legnagyobb ismertséget hozó filmsorozata A Tenkes kapitánya volt, szerepelt a Szomszédok című teleregényben és A Szabó család című rádiósorozatban is.
Zenthe Ferenc tiszteletére Salgótarjánban 2006-ban emlékparkot alakítottak ki, ahol két évvel később mellszobrát is felavatták. 2012-től minden évben Zenthe-emléknapot szerveznek, a 2012-ben megalakult színház Zenthe Ferenc Emlékplakett elnevezéssel alapított díjat. Salgóbányán emlékszobában is bemutatják a nemzet színésze gyerekkorát, életét, munkásságát, 2015-ben pedig létrejött a Zenthe Szalon, ahol kamara- és pódiumestek, felolvasó színházi estek kapnak helyet.
Forrás: MTI, Zenthe Ferenc Színház