2024. október 11., 21:28

Szex, vér és leszbikus jelenetek egy német operában. A sokkos állapotban lévő nézőket orvosoknak kellett ellátniuk

A Stuttgarti Állami Operaház a múlt  hétvégén két előadást rendezett a Sancta című operából, Florentina Holzinger osztrák koreográfus igencsak sokkoló hatású rendezésében. A nagyrészt naturalista jelenetek tizennyolc látogatónál rosszullétet okoztak, három esetben orvosoknak is be kellett avatkozniuk.

Elborzasztó
Részlet a Sancta című előadásból
Fotó: X

Florentina Holzinger meglehetősen különleges rendezéseiről ismert. A nők gyakran félig meztelenül lépnek fel, és korábbi darabjaiban szerepelt már kardnyelés, tetoválás, önkielégítés vagy vérrel és ürülékkel való festés is.

Számomra a jó technika nemcsak azt jelenti, hogy valaki tökéletesen tud táncolni, hanem azt is, hogy parancsra tud vizelni”

- jellemezte korábban az osztrák koreográfus a The Guardiannek a művészeti alkotáshoz való hozzáállását.

A Sancta című előadása azonban túl sok volt annak a tizennyolc embernek, aki részt vett a két stuttgarti előadáson. A Guardian szerint a produkcióban valódi szexjelenetek, színpadon elvégzett piercingek és jelentős mennyiségű mű- és valódi vér is szerepelt. Nem csoda hát, hogy a nézők egy része nagyon rosszul érezte magát.

Szombaton nyolc, vasárnap pedig tíz ember volt itt, akiket a látogató-szolgálatunknak kellett ellátnia”

- mondta Sebastian Ebling, az Opera szóvivője, hozzátéve, hogy három esetben orvost hívtak, hogy ellássa őket.

A harmincnyolc éves Holzinger koncepciója Paul Hindemith német zeneszerző Sancta Sussana című eredeti darabján alapul, amely maga is jelentős érzelmeket és vitákat váltott ki a múlt század húszas éveinek elején. A darab ugyanis a cölibátus és a bujaság kapcsolatával foglalkozik a keresztény világban. A főszereplő apáca, Susanna, akit erotikus fantáziák kerítenek hatalmukba, letépi a keresztre feszített Krisztusról az ágyékkötőt, és büntetésből azt követeli, hogy élve falazzák be.

Holzinger egy ideje azt mondta, hogy műsorának nem annyira az egyház kritikája a célja, mint inkább a nagyrészt konzervatív intézmény és a különböző szexuális kisebbségek csoportjai vagy közösségei közötti párhuzamok feltárása.

Ezt az innsbrucki és salzburgi püspökök nyilatkozataira reagálva mondta, akik a korábbi bécsi előadást az egyház tiszteletlen karikatúrájának nevezték.

Maga a stuttgarti állami opera is kiállt mellette, az ottani incidensek után hangsúlyozta, hogy a közönség jól fontolja meg, hogy elmegy-e az előadásra, amely természetesen csak felnőttek számára látogatható, és figyelmesen olvassák el az instrukciókat,  hogy tudják, mire számítsanak az előadás során.

Ha bármilyen kérdésük van, kérjük, forduljanak a szolgálathoz. Ha pedig bizonytalanok az előadás alatt, segíthet, ha félrenéznek”

- tette hozzá Sebastian Ebling.

A The Guardian szerint azonban a nézők egészségi problémái nem befolyásolták ennek az unortodox darabnak a közönségét. Sőt, öt további tervezett stuttgarti, valamint két berlini előadás jegyei azóta elővételben teljesen elkeltek.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.