2012. június 18., 20:26

Szépek és veszélyesek - A legmérgezőbb növények

POZSONY. A rétek, lugasok és virágoskertek tele vannak veszélyes növényekkel. Nem egy közülük halált okozhat. De vajon melyiktől kell óvakodni?

A foltos bürök (Conium maculatum) főzete régóta használatos, gyorsan ölő méreg. A növény legismertebb áldozata Szókratész görög filozófus volt. Rendkívül kis mennyiségben is halált okozhat.  A mérgező anyag előbb megbénítja az alsó végtagokat, majd fokozatosan terjed a testen felfelé. Ha eljut a légzőizmokig, vagyis a bordaközi izmokig és a rekeszizomig, azok megbénításával halált okoz.

Az európai leander (Nerium oleander) bokrot gyakran használják dekoratív célokra. Nagyon szép, de a levelei mérgezőek. Olyan halálos hatású glikozoidokat tartalmaznak, mint a neirin, a neriantin, vagy az oleandrin. Már egy levelének szétrágása halált okozhat, tanácsos az érintésétől is óvakodni.

Az európai leander (Nerium oleander)

A közönséges aranyesőtől (Laburnum anagyroides) elsősorban a gyerekeket kell óvni. Öt szétrágott levele már halált okozhat, de ennél is mérgezőbbek a bokor éretlen termései. A mérgezés előjelei közé tartozik a sápadtság, hányás és a gyors szívverés.

Az angyaltrombita (Brugmansia) szkopolamint és atropint tartalmaz. E növény fogyasztása ugyancsak halálos lehet.

A havasi sisakvirág (Aconitum napellus) már az ókorban is használatos volt a kényelmetlenné vált személyek eltávolítására. Több mint 200 faja ismert. Nálunk elsősorban a magasabban fekvő területeken fordul elő. Akonitin nevű mérget tartalmaz, amelyet az egyik leghevesebb növényi méregnek tartanak. Halálos adag lehet a növény gyökerének akár néhány grammja. Elfogyasztását követően bénulás lép fel, majd a szív károsodik, és a légzés leállásával bekövetkezik a halál.

Havasi sisakvirág (Aconitum napellus)

A buzogányvirág (Diffenbachia) nálunk is rendkívül elterjedt dísznövény. Kalcium-oxalátot, oxálsavat és cyanogén-glükozidot tartalmaz. A növény elfogyasztása égető érzést okoz a szájban és a torokban, erősen megduzzad a nyelv, ami fulladáshoz vezethet.

A korallmag, olvasólián (Abrus precatorius)  leginkább fekete-pirosbogyóiról ismert, amelyeket rózsafüzérek (olvasók) és ékszerek készítéséhez használnak fel. Mérgezés a termés elfogyasztása után lép fel. Előfordult azonban, hogy ékszerkészítés közben, a magok kipárolgása okozott halált. A mérgezés tünetei elfogyasztása után néhány órával jelentkeznek, többnyire hányás és hallucináció formájában. Később a vesék és a lép felmondja a szolgálatot, ebbe hal bele a beteg. Kizárólag a növény termése mérgező, levelei és gyökere nem.

A manchineel-fa, Manszanilyafa (Hippomane Mancinella) a kutyatejfélék családjába tartozik. Az Egyesült Államokban és Közép-Amerikában honos, itthon nem fordul elő. A fát a világ egyik legmérgezőbb növényének tartják. Minden része erősen toxikus. A fa által termelt méreg valamennyi fajtáját máig sem sikerül azonosítani. Nem tanácsos az égő Manchineel-fa közelében tartózkodni, ugyanis a füstje vakságot okoz.

Az öngyilkosok fája (Cerbera odollam) a leanderrel együtt a meténgfélék (Apocynaceae) családjába tartozik. Ez a növény, amelyet az indiai kultúrában az öngyilkosok fájaként emlegetnek, rendkívül veszélyes. Bár a fa magvai keserű ízűek, ám ez könnyen ellensúlyozható ha összetörve egy, az indiaiakra jellemző erős fűszerezésű ételbe keverik őket. A magok egy erős, szívre ható toxint, kerberint tartalmaznak, ami szerkezetében hasonló a gyűszűvirágban található digoxinra. A digoxin a szívizmokban elhelyezkedő kalciumion-csatornákat blokkolja, ami leállítja a szívverést. A magokban található toxin boncoláskor nehezen észlelhető, gyakran átsiklanak felette.

Öngyilkosok fája (Cerbera odollam)

A ricinus (Ricinus communis) magjai szinte a világ összes táján megtalálhatók a házak kertjeiben. A ricinusolajat hashajtóként is használják, alkalmazható terhes nőknél és gyerekeknél is. A növény magja viszont erősen mérgező. Már 4-8 ricinusmag elfogyasztása is halálos lehet. A 2007-es Guiness Rekordok könyve alapján ez a világ legmérgezőbb növénye. Rendkívül erős hasmenést, vérzést, görcsöket okoz, károsítja a májat és a veséket. Igen veszélyesek a magokból készített nyakláncok, amelyek ingerlik a bőrt, a méreganyagok pedig a hámfelület kis sérülésein keresztül felszívódhatnak a szervezetbe.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.