Szabó Viktort és Fabó Máriát díjazták a Jókai Színház évadzáró ülésén
A díjátadással egybekötött évadzáró ülését június 29-én tartotta a Komáromi Jókai Színház. A jelenlevők egyebek mellett értesültek a következő évadra tervezett repertoárról, s megismerték az intézmény új alkalmazottait. Végül a társulat szavazatai alapján Szabó Viktor színművész Ferenczy Anna-díjban, Fabó Mária, a szervezési osztály vezetője pedig A legjobb dolgozó díjában részesült.
„Kemény bő két hét áll mögöttünk, s az első sikerünkként azt könyvelhetjük el, hogy a koronavírus-járvány miatt elmaradt előadások helyett más produkcióinkkal, a hozzávetőleg 1200 bérletesünknek művészi élményeket nyújtottunk. Az elődömtől, Tóth Tibor igazgatótól tudom, hogy ez egy nagyon-nagyon jó társulat-közösség, amelyben azok maradtak, akik pótolhatatlanok. Nem tervezünk nagy változásokat, folyik tovább a munka“ – mondta el Gál Tamás színházigazgató a színházteremben összegyűlt kollégáinak és a média képviselőinek.
Egyúttal tudatta, hogy miután Dobai Tibor mérnök, gazdasági igazgató közös megegyezéssel megvált a posztjától, azt a közgazdász végzettségű Banai Tóth Pál (Dunamocs volt polgármestere) foglalta el. Varga Emese dramaturg egyelőre külső munkatársként látja el a művészeti vezetői teendőket, Garajszki Margit dramaturg pedig ezentúl a gyermek- és ifjúsági előadásokért felel. Matusek Attila és Kiss Szilvia személyében két új színművésszel is gazdagodik a társulat.
Hangsúlyozta:
Azután Varga Emese a következő évad tervét ismertette. A Szeretkezz, ne háborúzz! című zenés vígjáték bemutatóját, amelyet Arisztophanész Lüszisztraté című műve nyomán Szilágyi Eszter Anna írt, és Hargitai Iván rendezett, eredetileg március 27-re tervezték, a koronavírus-járvány miatt azonban meghiúsult a megtartása. A július 7-19. közti próbák után szeptember 18-ra időzítették a bemutatóját.
Tadeusz Slobodzanek A mi osztályunk című darabját (zenés történelemlecke 14 órában) Czajlik József rendezi, zenéjét pedig Lakatos Róbert brácsaművész szerzi, s november 13-án lesz a premierje. Szigeti József A vén bakancsos és fia, a huszár című zenés népszínművet majd Eperjes Károly rendezi, s remélhetőleg azt 2021 februárjában mutatják be. Luigi Pirandello Hat szereplő szerzőt keres című darabját Michal Vajdička rendezi, s jövő év májusától lesz látható.
A bérletes produkciók közé vendégelőadásként kerül majd be Mikszáth Kálmán – Gyarmati Kata Noszty fiú esete Tóth Marival című „csavaros ésszel kifundált szerelmi kalandja“. A kassai Thália Színház ezen előadását László Sándor rendezi.
A stúdió-előadások sorát Shakespeare Hamletje kezdi, amelyet Matusek Attila rendezett, s azt szeptember 22-től a pozsonyi Színház- és Filmművészeti Főiskola diákjai viszik színre. Tervben van egy Rastislav Ballek-darab jövő márciusi vagy áprilisi bemutatása is, annak kiválasztása még folyamatban van. Vendég-előadásként kerül be a Vasmacska Stúdióba a Laboda Róbert-Matusek Attila által rendezett Pillanat, amely kilóg az időből című sci-fi monodráma, Matusek előadásában, valamint jövő januárban a nemrég elhunyt Soóky László Assziszi Szent védőbeszédje című darabja, Telihay Péter rendezésében és Culka Ottó előadásában.
Garajszki Margit dramaturg arról számolt be, hogy Gyerkőc-, Mese-, Gyermek- és Ifjúsági bérletet kínálnak a kicsiknek és a kamaszoknak.
A Gyerkőc-bérleteseknek, vagyis az óvodásoknak majd Szarka Gyula Tücsklakodalom című zenés mesejátékát, Pataki András rendezésében, a Soproni Petőfi Színházzal együtt készítik. Továbbá Écsi Gyöngyi Élet vize című önálló előadását is megtekinthetik.
A Mese-bérlettel az 1-4. osztályos tanulókat szólítják meg, akik szintén láthatják a Tücsöklakodalmat, valamint a Garajszki Margit Bartók Béla gyermekkorát bemutató könyve alapján készült Bartók és a fából faragott királyfi című darabot, amelyet a szerző Silvester Lavríkkal együtt állít színpadra.
A Gyermek-bérlettel rendelkező 5-9. osztályosoknak Nagy László Rege a tűzről és jácintról című produkciót szánják, amelyet a Kor-Zár együttes a Csavar Színházzal közösen készít. Továbbá bizonyára élvezik majd a már említett A vén bakancsos és fia, a huszár című, dalokkal és táncokkal színesített népszínművet is.
Az Ifjúsági bérletet váltók a Hamlet, A mi osztályunk, A vén bakancsos és fia, a huszár, valamint a Napfoltok című Leopold Laloha-előadást tekinthetik majd meg.
Azt is elárulta: tanévkezdéskor a Hamlet nyomában című színháztörténeti vetélkedőt is meghirdetik, s annak eredményhirdetésére a színházi világnapon kerül majd sor. Továbbá egyes produkciók kapcsán színháznevelési programokat, felkészítő foglalkozásokat is beiktatnak.
A továbbiakban Banai Tóth Pál az intézmény pénzügyi kilátásairól és személyi kérdéseiről beszélt. Nem titkolta, hogy a járvány miatt még kérdéses, hogy miközben csökken a fenntartó, vagyis a Nyitra Megyei Önkormányzat saját költségvetése, a jövőben milyen mértékben tudja támogatni a színházat. Azt sem lehet tudni, hogy a vírusjárvány miként befolyásolja a közönség bérletvásárlási szándékát és a szponzori támogatások nagyságát. Ezeken kívül maximális mértékben akarnak élni a pályázati pénzek megszerzésével is.
Örvendetes, hogy mivel 730 ezer eurós támogatásból sor kerülhet a színházépület nyílászáróinak a cseréjére, az energetikai költségekből jelentős tétel takarítható majd meg. Az új gazdasági igazgató leszögezte: a vezetőváltás minden intézményben stresszforrásnak számít. Mindenkit megnyugtatott: mivel nagy mértékű személyi változásokat nem terveznek, kár feleslegesen aggódni, mindenki legyen nyugodt, s a saját munkájára koncentráljon.
- emelte ki. Hozzáfűzte: az ő ajtaja is minden javító szándékú kolléga, illetve ötlet előtt nyitva áll.
A társulati szavazás alapján ez alkalommal Szabó Viktor az alapító névadótól vehette át a Ferenczy Anna-díjat, Fabó Mária, a szervezési osztály vezetője pedig A legjobb dolgozó díjában részesült. A legtöbbet szereplő aktornak járó Színészrobot-díjat a csonka évadban senkinek sem adták át.
Gál Tamás igazgató nemcsak a nagyszerű munkát végzett két díjazottnak, hanem Szentpétery Aranka nyugalmazott színművésznek is gratulált, aki a járvány idején a Magyar Köztársaság Arany Érdemkereszt kitüntetésében részesült.
A művésznő verset mondott, s keserédes hangon szólt e jutalmáról, amelyet az otthona lépcsőházában, nem pedig egy méltó budapesti helyszínen vehetett át. Miután gratulált az új színidirektornak, kifejezte reményét, hogy ezentúl Thália felvidéki szentélyében csak olyan darabokat mutatnak majd be, amelyekből hiányzik az egyes kortárs darabokban divatos, ám az anyanyelvünket mételyező, trágár beszéd...