Szabó Magda előtt tisztelegnek Bécsben
A bemutatót öt hétig tartó igényes és koncentrált próbafolyamat előzte meg. A darabhoz a színészeket egy castingon választotta ki a rendező, ahol nagy volt az érdeklődés, hiszen mintegy 150-en jelentkeztek a hat szereplős darabra.
Léner András rendező portálunknak elmondta, nagyon büszke arra, hogy az Emerencet játszó Tania Golden, aki Bécsben, illetve Ausztriában ismert és elismert színésznő, az első hívásra igent mondott. „Ez szerintem nem nekem szól, nem is Bereményi Gézának, hanem Szabó Magdának. És ez nagyon fontos” – hangsúlyozta.
A rendező szerint a darab tematikája aktuális és a bécsi közönség számára is érthető. Az ajtót Bereményi Géza alkalmazta színpadra úgy, hogy a fő hangsúly a két főszereplő, az írónő és Emerenc, a házvezetőnő kapcsolatán legyen.
„Az volt nehéz, hogy melyik jelenet maradjon ki és melyik maradjon meg. Melyik színpadszerű és melyik nem. A dialógusokat nagyrészt meg kellett írni, mert a könyvet függő beszédben írta meg az írónő. Egyébként semmi nehézség nem volt, mert két klasszikus drámai alak a két főszereplője” – fejtette ki Bereményi Géza.
Szabó Magda népszerű író a német nyelvterületen. Németország egyes tartományaiban Az ajtó kötelező olvasmány. Ausztriában azonban kevesebben ismerik, ezért döntött a darab bemutatása mellett a bécsi magyar intézet.
Molnár Mária, a bécsi Collegium Hungaricum igazgatója kiemelte, az a cél, hogy az írónő itt is közelebb jusson az olvasókhoz, a színházba látogatókhoz. „Mert nagyon fontos számunkra, hogy ami nekünk fontos a magyar kultúrában, azt meg tudjuk ismertetni másokkal is” – magyarázta.
Az előadás ötlete a bécsi magyar intézet vezetőjétől származik. „Klasszikusnak számító vagy kortárs magyar darabok a bécsi színházi életben nem jelennek meg nagy rendszerességgel. Szabó Magda centenáriuma egy jó apropót adott nekünk erre a dologra” – mondta portálunknak Molnár Mária.
A bécsi magyar nagykövet szerint az ilyen kulturális kezdeményezések közelebb viszik egymáshoz a magyarokat és az osztrákokat, ami mindkét nemzet hasznára válik. „Noha Ausztria egy szomszédos ország, meglepően keveset ismernek a magyar kultúrából. Szabó Magdát nem nagyon ismerik, csak egy-két írónkat ismerik. Szerintem ez nagyon fontos” – fogalmazott Perényi János nagykövet.
A december 7-i, csütörtöki premiert követően az előadást pénteken láthatta, illetve ma is láthatja a közönség a bécsi Theater Brett színpadán, de a Collegium Hungaricum januárban elvinné a darabot Münchenbe is.