2016. szeptember 16., 18:11

Sikeres akkreditáció – Megtartja egyetemi státuszát a Selye János Egyetem

KOMÁROM. A Selye János Egyetem 2016/17-es akadémiai évének ünnepélyes megnyitójára, illetve Gazdaságtudományi és Tanárképző Kara új dékánjának ünnepélyes beiktatására került sor szeptember 16-án. Mivel az intézmény teljesítette az egyetemi besorolás valamennyi kritériumát, megtarthatja egyetemi státuszát.
201609161737130.sje01.jpg
Galéria
+5 kép a galériában

Pénteken a szlovák és az EU-s himnusszal kezdődött a 13. akadémiai év megnyitó ünnepsége az egyetemi Konferencia-központ dísztermében, közreműködött az intézmény kórusa Orsovics Yvette karnagy vezényletével. Az egyetemi oktatók bevonulása után Juhász György rektor-helyettes szlovákul és magyarul is köszöntötte a jelenlevőket, köztük Szilágyi Pétert, Magyarország nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkárát, Pathó Mariannát, a Magyar Kormány Miniszterelnöksége Nemzetpolitikai Államtitkárságának főosztályvezetőjét, Dóczi András Attilát, Magyarország pozsonyi nagykövetségének titkárát, továbbá Menyhárt Józsefet, a Magyar Közösség Pártja (MKP) országos elnökét, illetve Szigeti László volt oktatási minisztert, Hájos Zoltánt, Dunaszerdahely polgármesterét, valamint a Most-Híd vegyespárt Bugár Béla által vezetett parlamenti képviselői csapatát, Fazekas László református püspököt, Kiss Róbert tiszteletbeli kanonokot, katolikus püspöki helynököt, s nem utolsó sorban a hazai és magyarországi egyetemek rektorait, prorektorait.

Tóth János rektor köszöntőjében először az előző akadémiai év eseményeiről szólt. Egyebek mellett arról, hogy a Tudomány Hete rendezvénysorozaton belül vendégül látták több más előadó mellett Navracsics Tibort, az EU kulturális, oktatási, ifjúságpolitikai és sportügyi biztosát, valamint Csáky Pált, a Magyar Közösség Pártja (MKP) EP-képviselőjét. Szintén novemberben tett látogatást az intézményben az Akkreditációs Bizottság munkacsoportja, hogy személyesen meggyőződjön a komplex akkreditációs anyagban feltüntetett eredmények teljesítéséről. Februárban a Nyílt Napon fogadták az egyetem iránt érdeklődőket, megközelítőleg 600 látogatót. Majd ellátogatott az SJE-be Miroslav Lajèák miniszterelnök-helyettes és külügyminiszter, valamint Böjte Csaba ferences rendi szerzetes, a Dévai Szent Ferenc Alapítvány létrehozója. Aztán vendégül látták Szabó Sándor orvosprofesszort, a Kaliforniai Egyetem Irvine-i Orvostudományi Központjának munkatársát, Selye János világhírű kutató egykori doktorandusz-hallgatóját. Az áprilisban zajló 12. Komáromi Egyetemi Napok idén is rengeteg programot kínált hallgatóiknak. A rendezvény keretében zajlott a Tudományos Diákköri Konferencia egyetemi fordulója is. A Magyar Országgyűlés alelnöke, Lezsák Sándor munkatársaival áprilisban tette tiszteletét a komáromi egyetemen. Június közepén pedig a HTDK Parlamentje tartotta náluk tanácskozását.

A rektor kiemelte: az akadémiai ünnepségek között előkelő helyet elfoglaló diplomaátadó ünnepségek június és július hó folyamán zajlottak, azok során 467 végzősüknek nyújtották át megérdemelt diplomájukat. Június 19-én a Református Teológiai Kar (RTK) 19 hallgatója vehette át oklevelét, július 7-én és 8-án a Gazdaságtudományi Kar (GTK) promócióján összesen 187 hallgató kapott oklevelet, július 13-án és 14-én pedig a Tanárképző Kar (TKK) 261 végzőse vehette kezébe diplomáját az ünnepélyes diplomaosztón.

A tanévnyitó ünnepséghez elengedhetetlenül hozzátartozik a hallgatói létszámok ismertetése. A rektor örömmel számolt be arról, hogy a demográfiai csökkenés ellenére a Selye János Egyetemnek sikerült hallgatói létszámát a tavalyihoz képest megnövelnie.

„A tavalyi tanévnyitó ünnepségen 1719 hallgatóról számoltam be, évközben – az augusztusi államvizsgázókat is beleértve – több mint 500 végzősünk fejezte be sikeresen tanulmányait. Ennek ellenére a 2016/17-es akadémiai évben 1753 beiratkozott hallgatónk van, a következő képzési szintek szerinti megosztásban: alapképzésre ez idáig összesen 1243-an, mesterképzésre 465-en iratkoztak be egyetemünkre, doktori képzésben 45 beiratkozott hallgatónk van. A beiratkozott hallgatói összlétszámok karok szerinti megoszlása a következőképpen alakult: a Tanárképző Karon 941, a Gazdaságtudományi Karon 729, a Református Teológiai Karon pedig 83 hallgató tanul. Az egyetemünkre beiratkozott külföldi hallgatók számát az idén sikerült a tavalyi 147-ről 243-ra növelni, ami ékes bizonyítéka annak, hogy intézményünk egyre népszerűbb a külföldi hallgatók körében is“ – mondta el Tóth János. Hozzátette: az SJE-n fennállása óta 6621 diplomát adhattak át, ám az augusztusi államvizsgák során megszerzett diplomák még nem kerültek átadásra.

Tóth János leszögezte: az egyetem vállalva az úttörő szerepet, a Szlovákiában magyar nyelvű képzést folytató felsőoktatási intézmények közül egyedüliként biztosította, hogy végzős hallgatói tanulmányaik befejeztével magyar nyelven is átvehették diplomájukat. Mindezt azonban hosszadalmas előkészítés és az országos Akadémiai Információs Rendszer fejlesztőmunkatársaival folytatott elhúzódó egyeztetés előzte meg.

Ezt követően az oktatóik tudományos tevékenysége terén elért sikereiket ecsetelte. „ A szlovák kormány minden év szeptemberében értékeli a felsőoktatási intézmények tudományos tevékenységét, amely része az oktatási miniszter által benyújtott éves jelentésnek. Sajnos, jelenleg nem áll még rendelkezésünkre a 2015-ös év értékelése, azért az egyetemünk 2014-es évben elért publikációs tevékenységéről tudok most beszámolni. A SJE az egy főre/oktatóra kimutatott publikációs kimenetek számát tekintve 2014-ben is kitűnőre teljesített. Az összpublikáció kategóriában a 20 felsőoktatási intézmény közül a SJE a 3. helyen végzett, a monográfiák számát tekintve pedig az 1. helyet szerezte meg, a professzorok és docensek számához viszonyított kiadott monográfiák terén szintén az 1. helyen végeztünk, a karentált adatbázisban szereplő publikációk alapján pedig a 7. helyet szereztük meg. Ezt az irányvonalat a jövőben is folytatni kívánjuk, s bízom benne, hogy a 2015-ös év értékelésében is legalább ilyen jó eredményt sikerült elérnünk“ – fejtette ki.

További sikerként könyvelte el, hogy 2015-ben uniós források bevonásával 3 nagy ívű, sikeres pályázatot tudtak befejezni, amelyek közül 2 projektet még 2013-ben kezdtek megvalósítani.  A 3 pályázat összértéke csaknem 7,5 millió euró. „A 2015-ben megvalósított sikeres pályázatnak köszönhetően egyetemünk nanotechnológiai és szupramolekuláris laboratóriummal, valamint intelligens robotikai központtal is gazdagodott, melyek felszereltsége közép-európai szinten is kimagasló“ – tudatta.

Azután az SJE komplex akkreditációjáról számolt be, amely során sikerült megőrizniük egyetemi státuszukat. „2015 februárjának végén nyújtottuk be Szlovákia Akkreditációs Bizottsága felé a 2009-2014-es időszakot érintő komplex akkreditációs anyagunkat. A beterjesztés idején intézményünk az egyetemi besoroláshoz szükséges 3 kritériumrendszer közül kettőnek megfelelt. A harmadik kritériumot azért nem tudtuk teljesíteni, mert az egyetemen folytatott 5 tudományterület közül akkoriban 2 tudományterületen zajlott doktori képzés, tehát nem értük el az elvárt 3/5-ös arányt. Az akkreditációban 2016-ban azonban sikerült megszereznünk 3 doktori tanulmányi program, azaz a Magyar nyelv és irodalom, továbbá a Teológia, illetve a Közgazdaság és vállalati menedzsment tanulmányi program jogát is, s így azzal, hogy ezekre a tanulmányi programokra hallgatókat vettünk fel, teljesítettük a 3. kritériumot is. Az oktatási minisztert szeptember 5-én levélben tájékoztattuk arról, hogy teljesítettük az egyetemi besoroláshoz szükséges KZU-3 kritériumot is, s így a SJE is csatlakozhat az egyetemi besorolású felsőoktatási intézmények közé. Az egyetemi besorolás rangos előrelépést jelent intézményi státuszunkban, megítélésünkben és tekintélyünkben egyaránt. Az elért eredményért köszönet illeti vezetőtársaimat, oktatóinkat, alkalmazottainkat és valamennyi támogatónkat. Ugyancsak köszönettel tartozunk a támogatásért Magyarország kormányának és alapítványainak, hogy a szlovák állami finanszírozás mellett intézményünket segítve jelentős mértékben hozzájárulnak annak fejlődéséhez és gördülékeny működéséhez“ – fogalmazott.

Az eredmények ismertetése után Tóth rektor megnyugtatta az elsőéves hallgatókat, hogy beilleszkedésüket egyaránt segítik majd az idősebb, tapasztaltabb társaik, a Hallgatói Önkormányzat (HÖK) és tanáraik. Selye János gondolatait is tolmácsolta: „Minden embernek szüksége van valamilyen célra az életben, amit tiszteletben tart és büszke, hogy dolgozik érte, mert csak úgy maradhat egészséges. Bizonyára ez az említett életcél vezérli hallgatóinkat, amikor kiváló sikereket érnek el tanulmányaikban, tudományos diákköri tevékenységben vagy akár a sport terén. Álljon az ő kitartásuk és sikerük példaként Önök előtt!“ – mondta a rektor, s megnyitottnak nyilvánította  az SJE 2016/17-es akadémiai évét.

Szilágyi Péter helyettes államtitkár köszöntőjében Selye János gondolatait idézte: a lehető legtöbb elérésére kell törekednünk, amire képesek vagyunk. Majd üdvözölte a két új dékán, Horváth Kinga (TKK) és Bukor József (GTK) beiktatását. Kivételes lehetőségnek, s egyúttal kiváltságnak és felelősségnek is nevezte azt, hogy a felvidéki fiatalok magyar nyelven gyarapíthatják ismereteiket a Selye János Egyetemen.

A helyettes államtitkár megemlítette, hogy a felvidéki magyarságot az elmúlt évtizedekben több célzott csapás (pl.: kitelepítésük) is érte, s az értelmiségiek száma nagymértékben megcsappant. Egyúttal kifejezte reményét, hogy az akkreditációs küzdelmek az oktatási tárca hivatalos válaszlevelével sikeresen lezáródnak, s az itteni értelmiség szellemi alapjainak szükségszerű megerősödéséhez is hozzájárul az SJE.

Stubendek László, Komárom polgármestere a Duna parti város egyik legjelentősebb eseményének nevezte az egyetemi tanévnyitó ünnepséget. Egyúttal a hazai magyarság fővárosában köszöntötte az elsősöket, akiknek tanulmányaik sikeres folytatását kívánta. „Önök közül kerülnek majd ki a jövő tudósai, a felvidéki magyar értelmiség krémje” – hívta fel a figyelmüket küldetésükre.

Beszéde után Horváth Kinga és Bukor József dékán bemutatására és ünnepélyes beiktatására, egyetemi jogarra tett eskütételére került sor. Bár Horváth Kinga, a Tanárképző Kar új dékánja már 2015. november 9-től betöltötte ezt a funkciót, csak most került sor beiktatására, Bukor Józsefet pedig újabb négy évre a Gazdaságtudományi Kar dékánjává választotta a szenátus.

Ezután Tóth János rektor átadta a kiemelkedő publikációs és kutató tevékenységért járó rektori díjakat az arra érdemes kollégáinak. A 24 díj közül ez alkalommal 20 talált gazdára. Ezt követően a Debreceni Egyetem két rektor-helyettese, dr. Jávor András és dr. Bartha Elek emlékplakettet adományozott a Selye János Egyetemnek, ekképp elismerve a két intézmény közti sokrétű együttműködés erősítése és a sikeres akkreditáció érdekében kifejtett tevékenységét.

A rendezvény az elsősök közös eskütételével zárult, amely kapcsán Konkoly Attila, a HÖK új elnöke jókívánságokkal halmozta el a „gólyákat“. Végül az egyetemi kórus elénekelte a Gaudeamus igitur-t.

201609161737130.sje01.jpg
Galéria
+5 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.