2014. június 15., 08:44

Révkomáromi győzelem az 51. Jókai Napokon

RÉVKOMÁROM. Jókai Mór szobrának közös megkoszorúzása után szombaton este a révkomáromi városi művelődési központban került sor az 51. Jókai Napok és „kistestvére“, a VII. Kaszás Attila Versmondó Fesztivál ünnepélyes díjkiosztására.
201406150843090.jok01.jpg
Galéria
+3 kép a galériában

Előbb a helyi Jókai Mór MTNY Alapiskola, Komárom Városa, a komáromi VMK és a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége által megrendezett VII. Kaszás Attila Versmondó Fesztivál három kategóriájának aranysávos versenyzőit díjazták, és 9 különdíj is gazdára talált. Ezt követően az idei fődíjas, a hetényi Gál Réka Ágota produkciójának tapsolt a közönség.

Azután Dráfi Mátyás Jászai Mari-díjas és érdemes művész értékelte a felvidéki magyar műkedvelő felnőtt és diákszínjátszó csoportok előadásait. Fájlalta, hogy a csapatok gyér érdeklődést mutattak egymás produkciói iránt, pedig „ezt az ünnepet csak együtt szabad ünnepelni, egymásnak drukkolva, egymás sikereinek örülve, egymás hibáiból tanulva...“. Portálunknak részletesebb véleményét is kifejtette.

„Ebben az esztendőben a Jókai Napokon 11 amatőr színjátszó társulat, azok közül 8 diákszínpad és 3 felnőtt csoport szerepelt. Úgy a zsűritagok, mint a nézők körében az az általános vélemény, hogy az idei termés kissé szomorkásra sikerült. Bár jó elképzelésekkel rendelkező jó együttesek léptek fel, amelyek többsége már a múltban nagyon jó produkciókkal rukkolt elő, de ez alkalommal hiányzott a kellő lelkesedés, valami lelohasztotta a szereplőket. Nagyon sajnálatos, hogy egymás produkciói iránt alig mutattak érdeklődést. Én elvártam volna, hogy végignézzék egymás előadásait, hiszen egy-egy ilyen seregszemlére azért is kell eljönni, hogy más csoportoktól tanulhassanak valamit vagy éppen egymás hibáiból okuljanak. Ehelyett gyakran volt foghíjas a nézőtér“ – mondta.

Az elmondottakhoz hozzáfűzte: a darabválasztások általában megfelelőek voltak, inkább a kortárs szerzők kerültek túlsúlyba, a néhány kiválasztott klasszikus művet pedig átdolgozták, modernizálták. „Példaértékű viszont a füleki Apropó Kisszínpad munkája: népmeséket dolgoztak fel, nagyon szépen megkomponálva, 40 diák közreműködésével. A darabválasztás kapcsán megjegyzem: mostanában sokan, köztük a csoportok kreatív vezetői is igyekeznek színdarabot írni, bár inkább a sok nagyszerű, kész színdarab közül lehetne választani. Nos, az egyik darabírás sikerül, míg a másik kevésbé, de azért dicsérendő a kreativitásuk... A felnőtt színjátszók közül a komáromi ZsírZsiráf előadása rendezésben és színészi alakításban is kimagaslott a többi közül. Egyes csoportok szereplőinek a kiejtésével kisebb-nagyobb gondok adódtak. Félreértés ne essék, a tájszólás ellen semmi kifogásunk sincs! A jó palócoknak azonban tudomásul kell venniük azt, hogy ha más nyelvtájra érkeznek, akkor feltétlenül ügyelniük kell a nem hadaró, értelmes beszédre akkor is, ha a saját tájnyelvükön szólalnak meg“ – hangsúlyozta. „A zsűrinek a végső értékelés során egyáltalán nem volt nehéz dolga, nem kaptunk össze, mert annyira egyértelműek voltak az eredmények, hogy azokon nem kellett sokat töprengeni vagy vitatkozni” – fűzte hozzá Dráfi Mátyás.

A zsűri elnöke Varga Annával, a VMK igazgatónőjével és Szabó Bélával, Révkomárom alpolgármesterével együtt adta át a részvételért járó okleveleket és könyvjutalmakat, majd a különféle díjakat.  

Az 51. Jókai Napok díjazottjai:

Fődíjas: a komáromi ZsírZsiráf társulat

Nívódíjas felnőtt színjátszó csoport: a losonci Kármán József Színház

Nívódíjas diákszínjátszó csoport: a füleki Apropó Kisszínpad

Rendezői díj: Peter Cibula (losonci Kármán József Színház)

A legjobb férfi alakítás díja: Setény Öcsi (losonci Kármán József Színház)

A legjobb női alakítás díja: Till Tímea (komáromi ZsírZsiráf)

Ferenczy Anna-díj a legígéretesebb fiatal tehetségnek: Aranyosi Zsolt (komáromi GIMISZ Diákszínpad)

Gergely József-díj a legígéretesebb fiatal rendezőnek: Ölvecky András (komáromi GIMISZ Diákszínpad)

A legjobb női epizódszereplő díja: Horváth Barbara (komáromi GIMISZ Diákszínpad)

A legjobb férfi epizódszereplő díja: Zsidek Pál (komáromi ZsírZsiráf)

A zsűri különdíja a lírai szövegek értő és érzékeny közvetítésért: Pekárovics Marianna (SYCORAX Diákszínpad, Királyhelmec)

A zsűri különdíja a fesztivál legjobb énekhangjainak: Skopp Ildikó (komáromi VISZTA Diákszínpad) és Bagos Viktória (királyhelmeci SYCORAX Diákszínpad)

A zsűri különdíja a dramaturgiai kísérletért: Tóth Gábor (komáromi MEGruházunk Diákszínpad)

A zsűri különdíja a legjobb díszletért: losonci Kármán József Színház. 

A díjkiosztó ünnepség után Miklós László, a fődíjas révkomáromi ZsírZsiráf rendezője portálunknak elmondta: csak kellő belső indíttatás hatására rendez darabot, illetve vesz részt a Jókai Napokon. „Most úgy éreztem, hogy ismét rendeznem kell. Ez alkalommal előbb tudtam, hogy mindenképpen Till Tímeával szeretnék dolgozni. Ezután találtam meg Visky András „Megöltem az anyámat“ című darabját, amely főszerepe nagyon illett Tímeához, Csipesz szerepe pedig a később megtalált másik szereplőhöz, Zsidek Palihoz. Ezt bizonyítják az általuk kapott díjak is. Nehéz megfogalmazni ennek a valós történeten alapuló identitásjátéknak az üzenetét, inkább a tanulsága a fontosabb. Benne van a túlélés, a megbocsátás, a szeretet, a szerelem és a halál – magasztos dolgokról szerettünk volna emberközeli módon beszélni. Mindhárom díjunknak nagyon örülünk. Hatalmas megtiszteltetés és jóleső érzés a győzelem, s bár nem ezért, de úgy tervezem, hogy jövőre is nekivágunk, újabb előadást viszünk majd színre. Addig pedig az idei előadásunkat szeretnénk minél több olyan helyen bemutatni, ahol ehhez adottak a szükséges feltételek és meghívnak bennünket“ – fejtette ki.

201406150843090.jok01.jpg
Galéria
+3 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.