Pozsonyban lép fel a Vietnámi Nemzeti Vízi-Bábszínház
A világörökség részeként nyilvántartott vízi bábszínház gyökerei egészen a XI. századba nyúlnak vissza. Az egyetemes kultúra gyöngyszeme a maga valóságba bújtatott misztériumával a színház és bábszínház szimbiózisa, amelyben ott él egy nemzet és annak identitása.
A tervezett fellépéssel kapcsolatban Marek Tettinger, Pozsony-Újváros szóvivője elmondta: az ázsiai művészek előadása május 26-án és 27-én, szombaton és vasárnap 16 órától 18 óráig tart. A produkciók ingyenesen megtekinthetők.
Rudolf Kusý, az érintett városrész polgármestere emlékeztetett: a vietnami bábszínháznak több mint 1000 éves hagyománya van. Azt mondta, azért is támogatja a páratlan élményt kínáló produkciót, mert Pozsony-Újvárosban sok vietnami polgár él.
A vízi bábszínház valaha a falubeliek és a császári udvar szórakoztatását szolgálta. A vízben tükröződő bábuk, a tradicionális hangszerekkel kísért darabok eredetileg rituálisan eljátszott jelenetek kellékeiként szerepeltek. Az egykor Észak-Vietnamban dolgozó rizsszedő munkások így üzentek a termékenységfelelős és esőküldő isteneknek, vagy tisztelegtek őseik előtt.
Családi dinasztiák évszázadokon át őrizték a bábok készítésének titkát. A fügefa mellett csak néhány gyümölcsfa bizonyult a vízzel szemben tartósnak, és ugyancsak néhány növény kivonata nem ázott le a figurákról. Az így művészileg tökéletesre fejlesztett képzőművészeti alkotásokat bambuszrudakra erősítve mozgatják. Az akár tízkilós, ember nagyságú bábok mellett, az előadások csúcspontját a madarak tánca, és a vízből megjelenő, tűzet okádó sárkány adják.